Ropní giganti tlačí hlouběji do nabíjení elektromobilů

Dva z největších světových ropných a plynárenských supermajorů Shell a BP koncem minulého týdne oznámili samostatné plány nabíjení elektromobilů, ve spolupráci se společnostmi ABB a Volkswagen, v tomto pořadí, za účelem zavedení rozsáhlých sítí nabíjení elektromobilů.

Tato dvě oznámení, učiněná samostatně, zdůrazňují pokračující posun tradičních energetických a palivových společností směrem k elektrifikaci a obnovitelné energii a přichází poté, co Ampol odhalil svou vlastní síť v Austrálii.

Ropní giganti

Společnost Shell spolupracuje s ABB, aby mohla využívat celé portfolio nabíjecích řešení. A to včetně Terra 360, popisované jako nejrychlejší nabíječka pro elektromobily na světě typu „vše v jednom“. Přičemž cílem obou společností je „přinést flexibilní a kvalitní nabíjení milionům elektrických řidiči vozidel.“

„V souladu s naším vzájemným zapojením do mistrovství světa ABB FIA Formule E ABB i Shell inovují. Proto, aby podpořily pokrok v e-mobilitě,“ řekl Frank Muehlon, generální ředitel ABB E-mobility.

„Na zavádění veřejné dobíjecí infrastruktury pracujeme společně od roku 2019 a tato nejnovější dohoda posouvá tuto spolupráci na další úroveň.“

Shell si klade za cíl provozovat více než 500 000 dobíjecích míst po celém světě do roku 2025 a 2,5 milionu do roku 2030 – v rezidenčních, komerčních nebo maloobchodních ropných místech Shell.

Společnost BP mezitím odhalila strategické partnerství s Volkswagenem, jehož cílem je podpořit zavádění elektromobilů v celé Evropě prostřednictvím nasazení veřejných rychlých nabíječek pro elektromobily.

První veřejná rychlonabíječka v Düsseldorfu

Volkswagen a BP oslavily zahájení svého strategického partnerství odhalením první veřejné rychlonabíječky v německém Düsseldorfu. Prvního z až 4 000 nabíjecích bodů, které mají být rozmístěny během příštích 24 měsíců v Německu a Spojeném království.

nabíječka bp vw ev, Ropní giganti tlačí hlouběji do nabíjení elektromobilů
Nabíječka BP VW

Plánovaná nabíjecí místa mají využívat nabíjecí jednotky Flexpole 150 kW od Volkswagenu. Ty se vyznačují dvěma nabíjecími body, integrovaným systémem pro ukládání baterií a připojením přímo k nízkonapěťové síti. Čímž odpadá potřeba vyhrazené rozvodny i nákladné stavební práce.

Flexpole od Volkswagenu přesto stále poskytuje rychlé nabíjení rychlostí až 150 kW. Což se jeví jako dostatečné pro nabití až 160 kilometrů za pouhých 10 minut, v závislosti na daném vozidle.

„Nabíjení elektromobilů je jedním z klíčových motorů, které řídí transformaci BP na integrovanou energetickou společnost. Proto jsme tak nadšení z našeho partnerství s Volkswagenem,“ řekl Bernard Looney, generální ředitel BP.

„Když dáte dohromady jednoho z předních světových výrobců automobilů a jednu z předních světových energetických společností – příležitost je obrovská. Jde o významný krok vpřed na naší cestě k urychlení elektrifikace dopravy v Evropě.“

V první fázi zavádění Flexpole se má instalovat až 4 000 dobíjecích míst v maloobchodních prodejnách BP Aral v Německu a maloobchodních místech BP ve Spojeném království. Do konce roku 2024 obě společnosti očekávají, že v Německu, Velké Británii a dalších evropských zemích by mohlo být k dispozici až 8 000 dobíjecích míst.

V Austrálii minulý týden místní rafinerie benzínu Ampol oznámila, že vytvoří vlastní síť nabíjení elektromobilů s názvem „Ampcharge“.

Zdroj: thedriven, Vapol