Nová mRNA vakcína by si mohla poradit s agresivní rakovinou mozku

Slibná klinická studie na čtyřech pacientech může otevřít cestu k nové léčbě agresivní formy rakoviny mozku. Klíčová má být nový mRNA vakcína

Slibná klinická studie na čtyřech pacientech může otevřít cestu k nové léčbě glioblastomu, agresivní formy rakoviny mozku. Malá studie ukázala, že nová mRNA vakcína spouští imunitní systém, který se zaměřuje na mozkové nádory.

Nová vakcína z Floridské univerzity

Výzkumníci z Floridské univerzity v USA vyvinuli mRNA vakcínu proti rakovině, která spouští imunitní systém, aby se zaměřil na nádor. Předpokládá se, že tímto onemocněním ročně v EU onemocní přibližně 19 000 osob.

Přístup k léčbě glioblastomu prošel od počátku roku 2000 jen malým vývojem. Spoléhal se především na chemoterapii, radioterapii a chirurgické zákroky. Průměrná doba přežití pacientů s touto diagnózou se pohybuje přibližně okolo 15 měsíců.

Tým publikoval své výsledky v odborném časopise Cell na začátku tohoto měsíce. Vakcína využívá imunitní systém k boji proti obtížně léčitelným nádorovým onemocněním.

Vakcína podobná té proti onemocnění COVID-19

Využívá podobnou verzi technologie mRNA, jaká se používá ve vakcínách COVID-19, ale s několika úpravami.

Za prvé, vakcína využívá buňky z pacientova vlastního nádoru k vytvoření personalizované léčby. Kromě toho obsahuje nově vyvinutý doručovací systém, který vytváří rychlou imunitní odpověď.

Výzkumníci z Floridské univerzity v USA vyvinuli mRNA vakcínu proti rakovině, která spouští imunitní systém, aby se zaměřil na nádor
Nová mRNA vakcína by mohla vyléčit nádorové onemocnění mozku

„Místo toho, abychom vstřikovali jednotlivé částice, vstřikujeme shluky částic. Tyto částice se kolem sebe ovíjejí jako cibule, jako pytel plný cibule,“ uvedl vedoucí autor Elias Sayour ve svém prohlášení.

„A důvod, proč jsme to udělali v souvislosti s rakovinou, je ten, že tyto shluky upozorňují imunitní systém mnohem důkladněji než jednotlivé částice,“ dodal.

Obrácení imunitního systému proti nádoru

Vědci odebrali genetický materiál zvaný RNA z chirurgicky odstraněného nádoru každého pacienta. Poté zesílili messengerovou RNA (mRNA), která obsahuje instrukce pro to, co je uvnitř každé buňky, včetně nádorových.

Poté tuto mRNA zabalili do speciálních lipidových nanočástic a vytvořili tak high-tech obal. Když se tyto upravené nádorové buňky vstříknuly zpět do krevního oběhu pacientů, vypadaly jako viry a vyvolaly reakci imunitního systému.

„Za méně než 48 hodin jsme mohli pozorovat, jak se tyto nádory mění z toho, čemu říkáme „studený“ – imunitní chlad, velmi málo imunitních buněk, velmi utlumená imunitní odpověď – na „horký“, velmi aktivní imunitní odpověď,“ řekl Sayour.

„To bylo velmi překvapivé vzhledem k tomu, jak rychle se to stalo. To nám tedy říká, že můžeme velmi rychle aktivovat část imunitního systému proti těmto nádorům. A právě to je rozhodující pro uvolnění pozdějších účinků imunitní odpovědi.“

Sedm let výzkumu

Studie je výsledkem povzbudivých zjištění sedmiletého výzkumu, který začal pokusy na preklinických myších modelech a pokročil až ke klinickému hodnocení, jehož se zúčastnilo deset domácích psů s pokročilou rakovinou mozku.

Podle vědců se u psů mohou spontánně vyvinout mozkové nádory, které vedou k terminálnímu konci. Deset domácích psů žilo v průměru 139 dní, zatímco průměrná doba přežití psů s tímto onemocněním je 30 až 60 dní.

Profesor Duane Mitchell, spoluautor práce, uvedl, že tyto výsledky jsou „opravdu důležitým zjištěním, protože často nevíme, jak dobře se preklinické studie na zvířatech promítnou do podobných odpovědí u pacientů“.

„A přestože vakcíny a léčiva s mRNA jsou od pandemie COVID jistě žhavým tématem, toto je nový a jedinečný způsob, jak dodat mRNA, aby se vytvořily tyto opravdu významné a rychlé imunitní odpovědi, které pozorujeme u zvířat i lidí.“

Testování nové vakcíny

Vakcína se začne nyní testovat v 1. fázi klinického hodnocení až u 24 dospělých a dětských pacientů, aby se potvrdily získané poznatky.

Musí se provést další výzkum, aby se našla nejlepší metoda spuštění imunitního systému a zároveň se omezily možné vedlejší účinky.