Pobřežní železniční cesty

Na těchto pobřežních vlakových trasách, které se vinou bujnou džunglí, kolem svažujících se vinic a podél větrem ošlehaných pláží a vrcholků útesů, je snadné přijmout pomalejší tempo.

Vyměňte letadla za vlaky a vydejte se na dobrodružství, která jsou mnohem víc než jen způsob, jak dosáhnout cíle. Ať už se jedná o vícedenní cesty, kdy zahlédnete záblesky vln narážejících do útesů, nebo rychlé, po boku s malebnými výbuchy jiskřících moří. Díky těmto pobřežním vlakovým trasám oceníte život v pomalém duchu.

1. Pobřežní ,,železniční“ Pacifik

Christchurch do Pictonu na Novém Zélandu

Pobřežnímu pacifickému vlaku, který vyjíždí z Christchurch na východním pobřeží novozélandského Jižního ostrova, trvá jen něco málo přes pět hodin, než se stočí do hezkého přístavního městečka Picton. Jeho vozy jsou z velké části tvořeny vyhlídkovými službami. A jsou vybaveny panoramatickými bočními a střešními okny. Takže cestující mohou plně zažít slideshow zemědělských usedlostí, vinic a větrem ošlehaných pláží. S vyhlídkovým vozíkem pod širým nebem je také příležitost k fotografování bez omezení.

Stojí za to rozdělit si cestu na vinice v Blenheimu nebo ve městě Kaikōura, domově populace vorvaňů a jednom z mála míst na světě, kde návštěvníci téměř zaručeně uvidí, jak se jejich ocasy vynořují ze zelenozelené vody na pozadí zasněžených hor.

Jak na to: Vlak jezdí od 21. září do 28. ledna (čtvrtek až neděle). A od 1. února do 28. dubna (pondělí až neděle). Jednosměrná letenka stojí od 2 300 Kč. 

2. Mandovi Express

Bombaj do Madgaon, Indie

Jedna z největších železničních cest na rozsáhlé indické síti, Mandovi Express, odjíždí z megaměsta Bombaj kolem 7:00. A jede podél pobřeží Konkan do Goa, kde se na jedné straně třpytí Arabské moře a na druhé straně se tyčí kopce Sahyadri. Tato pobřežní železniční cesta je proslulá jídelním vozem. A je útočištěm pro ty, kteří si chtějí vychutnat kuřecí speciality, čerstvé i smažené ryby. Zatímco spolucestující hrají karty a zpívají bollywoodské hity a prodavači chai cinkají uličkami.

Jak na to: Mandovi Express odjíždí denně z Bombajského nádraží Chhatrapati Shivaji Maharaj Terminus. Kde cesta do Madgaonu trvá přibližně 12 hodin. Jednosměrná jízdenka stojí od 140 Kč.

3. Riviérská železnice

Cannes ve Francii do Ventimiglia v Itálii

Tento dvoupatrový dopravní prostředek, který jezdí několikrát denně, vyjíždí z Cannes a trvá 90 minut, než projede zadními částmi vil a bytových domů v terakotové barvě. A umožňuje tak cestujícím nahlédnout do soukromých usedlostí obyvatel Francouzské riviéry. Zatímco křivky zlatého písku lemované palmami se vpravo rozšiřují a Ligurské moře jiskří ve slunečním svitu, když vlak překračuje hranici do Itálie.

V létě očekávejte, že uvidíte bronzová těla, surfaře pádlující v moři a jasně růžové bugenviley padající jako vodopády. Zvažte cestu po Antibes nebo Juan-les-Pins na plátek pissaladière, tradiční placku z jižní Francie s cibulí, olivami a ančovičkami. A taky se vydejte na nezapomenutelnou procházku podél jejich tichých břehů, než se vrátíte na poslední úsek italského tržního města Ventimiglia.

Jak na to: Jednosměrná jízdenka stojí 340 Kč. Jízdenky je možné zakoupit na nádraží v den cesty nebo zakoupit předem od společnosti Omio.

Pobřežní nejzajímavější železniční cesty
Reunification Express začíná svou cestu v Hanoji v severním Vietnamu a sleduje páteř země až do Hi Chi Minh City na jihu

4. Reunification Express – vietnamská pobřežní železniční trať

Hué do Da Nang, Vietnam

Jako železná páteř vede klíčová vietnamská železniční trať po celé délce země z Hanoje do Ho Či Minova Města a dvounoční dobrodružství ze severu na jih je jednou z největších cest na světě. Vrcholem je dvouapůlhodinový úsek mezi bývalým císařským hlavním městem Hué a prosperujícím přístavem Da Nang.

Jak vlak postupuje džunglí do kopce, banány vypadají jako tlusté zelené prsty spolu s vůní ranní rosy z listů plácajících do otevřených oken. V zákrutách se mezi bambusovými listy objevují modré záblesky, dokud se vlak neobtočí kolem vrcholu útesu a Jihočínské moře se objeví v nádherném plameni, krémovém písku a sluncem zalitých zátokách po celé délce cesty do Da Nang.

Jak na to: Jednosměrná letenka v klimatizovaném měkkém sedadle stojí kolem 120 Kč.

5. Coast Starlight

Sacramento do Los Angeles, USA

Coast Starlight předvádí to nejlepší, co Amtrak nabízí. Začíná svou cestu do Los Angeles v Seattlu, ale je to druhý den scenérie ze Sacramenta. Ta přitahuje cestující k panoramatickým oknům vyhlídkové haly s kalifornským chardonnay v ruce.

S hlučným jídelním vozem, který nabízí vše od krevet v kokosové krustě po plochý steak s omáčkou z portského vína, je vlak rušný cizinci. Jak se vlak drží okraje útesu, moře se vlní ze zelené do modré, vlny šumí na plážích měkkých jako mouku a cesta končí vlakem přijíždějícím do LA. Zatímco roztavené rudé slunce taje na obzoru.

Jak na to: Odjezd ze Sacramenta v 6:48, vlak dorazí do LA ve 21:11. Jednosměrná jízdenka stojí od 1 350 Kč. 

6. St Erth do St Ives

Cornwall, Spojené království

Tato pobřežní železniční cesta z vesnice St Erth do přímořského města St Ives, která trvá 10 minut, přináší cestujícím blíže a osobně cornwallské pobřeží. Vlak se drnčí podél ústí řeky Hayle a táhne se do kopce kolem písečných dun a sleduje křivku pláže Porthkidney. Tam se voda leskne v přívětivém tyrkysovém odstínu. Cestující mohou z otevřeného okna cítit sůl ve vzduchu, když se vlak vine vysoko nad zálivem Carbis Bay, opalující se na jeho zlatém písku, než vjede do St Ives.

Jak na to: Jednosměrná jízdenka stojí 85 Kč. Tu lze zakoupit u South Western Railway nebo na nádraží v den cesty.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol