Q4 55 E-Tron: Velké změny přinesly energické EV

Větší výkon, lepší dojezd, rychlejší nabíjení… a o hodně víc šmrncu. Představujeme vám nový Q4 55 E-Tron.

Zdá se, že Audi Q4 E-Tron se nedostává tolik pozornosti, kolik by si pravděpodobně zasloužilo. Možná proto, že vypadá podobně jako ostatní malé crossovery Audi. Splývá s davem a mylně se předpokládá, že je jako Mercedes EQB – elektrická verze vozu s vnitřním spalováním. Není tomu tak. Q4 E-Tron je postavený na speciální elektrické platformě přezdívané MEB. Sdílí ji s ID.4 a dalšími elektrickými Volkswageny. A díky tomu také těží. Jeho jedinečný, kvalitní a prostorově úsporný interiér se může pochlubit na svou velikost velkým zadním sedadlem a spoustou chytrých odkládacích prostor. Také jízdní zážitky jsou stejně kultivované, jak byste od Audi očekávali.

Q4 55 E-Tron: Odpověď na poptávku po okamžitém zlepšení

Alespoň tak jsme to brali my, ale zřejmě byla dostatečná poptávka po okamžitém zlepšení, takže se Audi Q4 E-Tron v roce 2024 dočkalo neobvyklé aktualizace v polovině modelového roku, která řeší řadu klíčových mechanických oblastí. A ne, zřejmě se nejedná o modelový rok 2024,5.

Nový zadní motor optimalizovali pro lepší tepelný management, a tedy i účinnost. To má za následek celkové zvýšení výkonu systému o 40 koní oproti starému modelu Q4 50 E-Tron. Q4 40 E-Tron s pohonem zadní nápravy nedostal žádnou z aktualizací, o nichž bude řeč, a zůstává na nezměněné hodnotě 201 koní. Překřtěný model Q4 55 E-Tron má nyní výkon 335 koní a zrychlí na stovku za rovných 5 sekund. To je o 0,8 sekundy rychleji než dříve.

Q4 E-Tron

Ale ouha, pocitově je rychlejší, protože Audi vyladilo plyn tak, aby vás při sebemenším doteku pravé nohy zasypal točivým momentem. Nejvíce je to patrné v režimech Auto a Dynamic. Nicméně i při sebemenším počátečním přidání plynu v režimu Comfort se vůz probouzí k životu s dychtivostí teriéra, který právě zahlédl veverku. Vyjedete z parkoviště před školkou a BUM. Na nájezdu se rozsvítí zelená. Přesto nám nakonec připomíná Jettu s motorem VR6 z roku 2000, kterou jsme kdysi řídili. Vzpomínám si, že jsem tehdy četl recenzi, ve které se psalo, že inženýři zjevně vyladili plyn tak, aby se točivý motor zdál silnější, než byl. Jakmile se člověk dostal z počátečního zásahu, ukázalo se, že výkonové pásmo není tak robustní, jak se zpočátku zdálo.

To je míněno spíše jako postřeh než jako kritika. Mnohem raději bych řídil auto, které se chce rozjet a které vám důvěřuje, že budete s plynem zacházet uvážlivě, než nevýraznou povahu většiny dnešních vozů. Kromě toho si vždycky můžete nastavit úsporný režim, pokud je na váš vkus příliš kofeinový.

Audi a její „teriérská“ DNA

Nyní by zřejmě někteří za „lhostejný“ považovali původní naladění odpružení a řízení Q4, takže Audi do nich také vpravilo trochu té vzrušené teriérské DNA. Výsledkem je zejména řízení, které je bez ohledu na režim vždy zapojené a ochotné zatáčet. Ve spojení s napjatým odpružením působí Q4 55 E-Tron při jízdě po městě téměř jako hot hatch. Díky tomu a reakci na plyn bych si dokázal představit, že si majitelé nechtěně znepřátelí místní policii.

Interiér

Pak jsem ale s Q4 jel na své obvyklé testovací hřiště v horách Santa Moniky. Ještě více než motory, které se projevují jako ne tak úplně šťavnaté, když jejich počáteční odezva slábne, se energický charakter podvozku po městě ukáže jako okleštěný, jakmile na něj začnete skutečně tlačit. Q4 55 E-Tron zkrátka působí sportovně, ale sportovní není. Energie hot hatche se vytrácí, protože Q4 najednou působí jako vysoký a velmi těžký crossover (přesněji 2150 kg). Kontrola stability se v počátečních fázích mé jízdy v horách zapínala brzy a často bez zjevného důvodu. Pak jsem udělal něco, co v podstatě nikdy nedělám. Vypnul jsem kontrolu stability, respektive snížil otěže na minimum. Jistě, k žádnému dalšímu zásahu stability už nedošlo, ale zadní část vozu několikrát zazněla „hele, co to děláš!“ Obvykle při zatáčení, což svědčí o neobvyklé dynamice podvozku.

V konečném důsledku je však příliš mnoho vozů přesným opakem této situace. Jsou dynamicky schopné, ale podle toho, jak reagují na vaše vstupy, byste to nikdy neuhodli. Držte se dál od technických horských silnic („Hm, to nebude problém,“ říká téměř každý potenciální kupec Q4 E-Tron), a tohle se určitě jeví jako lepší kompromis.

Zvýšený výkon motoru, zkrácená dráha brzdového pedálu a další

Audi také zkrátilo dráhu brzdového pedálu, ale to by mě jen zajímalo, jak dlouhá byla předtím. Je stále strašně dlouhý a pozvolný a nezdá se mi, že by odpovídal horlivosti ostatních primárních ovládacích prvků. Upravené odpružení se sportovním charakterem může také přinést poněkud neklidnou jízdu na dálnici, alespoň ve spojení s volitelnými 21 palcovými koly tohoto testovaného vozu. Působí jako vůz s krátkým rozvorem, což není tak docela pravda, ale poměr rozvoru a délky je v podstatě stejný jako u Q5. Většina elektromobilů má mnohem delší rozvor než SUV srovnatelné délky.

Audi

Kromě zvýšení výkonu je nový motor spojený také s novým akumulátorem. Jeho kapacita zůstává 82 kilowatthodin. Nicméně díky nové chemii a obsahu minerálů je rychlost nabíjení vyšší – ze 150 kW na 175 kW. To je stále méně než u mnoha luxusních elektromobilů. Zlepšil se také dojezd, a to z nedostatečných 377 km na přijatelných 412 km. Pravděpodobně jde jen o psychologickou záležitost, ale překonání hranice 400 km určitě znamená rozdíl. Přesto stále získáte stejný dojezd jako u modelu Kia Niro EV, zatímco vozidla srovnatelné nebo nižší ceny mohou překročit hranici 480 km a nabíjet se rychleji.

Audi Q4 55 E-Tron: Interiér

Uvnitř nedošlo k žádným změnám. Nicméně to je jen dobře, protože se stále jedná o skvělý interiér z hlediska kvality i funkčnosti. Dotykový displej s úhlopříčkou 11,6 palce je mnohem blíže k řidiči než obvykle. Všimněte si, jak vystupuje dozadu a je nakloněn směrem k řidiči. Jeho výrazná haptická zpětná vazba je ceněna nejen z hlediska funkčnosti, ale ještě více umocňuje celkový dojem zvýšené kvality. Stále jsou zde také tlačítka pro ovládání klimatizace a další důležité funkce; žádné úsporné převzetí obrazovky se zde nekoná.

Výborný je také úložný prostor, který nabízí dobré držáky na nápoje a několik přihrádek ve středové konzoli, navíc je k dispozici vertikálně umístěná bezdrátová nabíječka s klipem, který udrží telefon na místě. Všechny dveře mají unikátní diagonální držáky na láhve, které jsou skvělým nápadem. Nicméně byly by lépe provedené, kdyby byly nějakým způsobem polstrované, protože láhve mají tendenci chrastit o jejich tvrdé plastové obložení.

Prostor na zadních sedadlech je na malé SUV velkorysý, přičemž můj dřívější test zavazadlového prostoru Q4 E-Tron ukázal, že se do něj vejde více věcí než do Q3 i překvapivě malé Q5. Když snížíte dvojitou výšku podlahy zavazadlového prostoru a vyklopíte pevný kryt zavazadlového prostoru, všech šest testovaných zavazadel se do něj vejde – i když jen stěží a s většími obtížemi než do mnoha EV crossoverů luxusních i mainstreamových značek.

Cena

Navzdory všem těmto aktualizacím v polovině modelového roku se cena nezměnila. Skvělá zpráva! Špatnou zprávou je, že Q4 E-Tron stále není levný. Cena modelu 55 E-Tron s pohonem všech kol začíná na 56 395 dolarech (1,3 milionu Kč). Stoupá až na 65 290 dolarů (1,5 milionu Kč) s volitelnou výbavou, jako je paket Prestige za 7 000 dolarů (160 000 Kč), který jej napěchuje množstvím technických a komfortních vychytávek, které by byly k dispozici u levnějších elektromobilů mainstreamových značek. Musíte také připočítat 3 000 USD (70 000 Kč), pokud dáváte přednost karoserii Q4 Sportback. Naopak můžete zkusit najít Q4 40 E-Tron s pohonem zadní nápravy a výkonem 201 koní, který začíná na 50 995 dolarech (1,2 milionu Kč), ale nedostal žádnou z výše uvedených novinek. To se zdá být těžší pilulkou hodnoty.

Výběr luxusního vozu, jako je Audi Q4 E-Tron 2024, se jako vždy odvíjí od toho, nakolik si ceníte kvality interiéru, přidané kultivovanosti a ryzí značky. Za předpokladu, že vám to nevadí, pak každodenní funkčnost přepracovaného modelu Q4 spolu s energickým zážitkem z jízdy po městě z něj dělají příjemný vůz pro dojíždění do práce a pochůzky. Vzhledem k typickému případu použití elektromobilu, kdy existuje druhé, alespoň částečně benzinové vozidlo pro delší cesty nebo obecné převážení rodiny (nebo třeba pro výlety do hor), se zdá být tato nabídka na místě. Navíc s rozšířeným dojezdem a rychlejším nabíjením je v případě potřeby mnohem schopnější vyrazit na delší cestu.