Dobrodružství v nejlepších malých evropských vesnicích

Olivovníky rámují pohled na Vernazzu, jednu z pěti pobřežních vesnic spojených stezkou objímající útesy v italském národním parku Cinque Terre

Od Skotska po Švýcarsko a ještě dál, dobrodružství kde se můžete vydat na výlet historií, vylézt na horu a klouzat křišťálově čistými vodami.

Pro americké cestovatele je letošní letní zrušení požadavku na testování COVID pro návrat do Spojených států vítanou zprávou. Cestovatelé bez obav ze zadržení nebo drahé karantény v zahraničí přemýšlejí, když plánují svou první mezinárodní cestu po letech. 

Evropská „velká trojka“ – Londýn, Paříž a Řím – vypadají svůdně jako vždy. Ale nejlepší způsob, jak se vyhnout tlačenici cestovatelů, kteří nemají co dělat, je vydat se za města na venkov a vesnice, které jsou často přehlíženy. 

To neznamená, že o něco přicházíte. Malá města mohou být nejlepším způsobem, jak nahlédnout do duše země, její krásy a smyslu pro dobrodružství. Těchto šest evropských vesnic zachycuje vzrušení z potápění do přírody, od lezení na horu až po koupání v oceánu.

Vernazza, Itálie

Nejlepší pro: Úchvatné výhledy na pobřeží z pevniny a moře.

Italské Ligurské pobřeží s terasovitými vinicemi, desetiletími starými olivovými háji a výhledem na Středozemní moře je rájem pro turisty. Některé úseky systému stezek spojujících pět vesnic národního parku Cinque Terre však zůstávají uzavřeny až do roku 2024 – v důsledku ničivých sesuvů půdy zhoršených změnou klimatu.

Vesnice Vernazza z 11. století přežila takový sesuv půdy v roce 2011 a zemětřesení v roce 2012. Dnes Vernazza znovu zapouzdřuje magickou přitažlivost Cinque Terre se svými zříceninami středověkého hradu, věžovitými pastelovými domy a odlehlým zálivem, který připomíná její původ jako obranný přístav proti loupeživým saracénským pirátům.

Zdejší úsek slavné Modré stezky zůstává otevřený a oblíbený i v letních měsících. Ale pro trochu více místa pro lokty, zamiřte k vodě. Průzkum na kajaku odhaluje stránku Vernazzy, která je známější hrstce rybářů, kteří stále přinášejí denní úlovky do místních restaurací.

Můžete si pronajmout kajaky nebo se přihlásit na výlety s průvodcem do skrytých zátok, tajných jeskyní a chráněných pláží, kam se pěšky nedostanete. Hledejte místní dodavatele konfekce, kteří obvykle sídlí na okouzlující městské pláži.

Pohled na rybářskou vesnici Vernazza, jedno z pěti měst, které tvoří region Cinque Terre.
Se svou odlehlou hlavní pláží, domy v pastelových barvách a středověkými kostely ztělesňuje Vernazza to nejlepší z italských vesnic Cinque Terre

Deià, Mallorca, Španělsko

Nejlepší pro: Jízda na horském kole přírodní říší divů.

Deià, postavený na skalnatém výběžku mezi tyčícím se pohořím Serra de Tramuntana a jiskřivým Středozemním mořem, již dlouho přitahuje kreativní lidi na španělské Baleárské ostrovy.

Přírodní krása vesnice dnes inspiruje nejen spisovatele a malíře, ale i milovníky dobrodružství. Z této klidné vesničky mohou cyklisté šlapat po síti stezek napříč touto hornatou oblastí. Ubytovací zařízení vhodná pro cyklisty jsou tečkovaná po trasách a nabízejí úschovnu a tapas jako palivo pro obzvláště namáhavé výlety.

Ve městě mohou cyklisté – a turisté – zvládnout strmé stoupání ke hřbitovu, kde je pohřben britský básník Robert Graves (dlouholetý rezident). Poté, co se zapotíte, sjeďte do Cala Deià. Křišťálově čisté vody Cala Deià, které jsou považovány za nejlepší oblázkovou pláž na Mallorce, jsou ideální pro odpočinek namožených svalů při relaxačním šnorchlování.

Horské vesnice

Vesnice v údolí
Deià z 8. století se nachází v blízkosti pohoří Serra du Tramuntana a je ideální domovskou základnou pro cyklisty na horských kolech

Mürren, Švýcarsko

Nejlepší pro: Krev pumpující alpská dobrodružství. 

V Mürrenu začíná zábava ještě před příjezdem. Tato malebná švýcarská vesnice leží na horském poli Berner Oberland tak vysoko, že cestující musí přijet lanovkou.

Stejně jako mnoho dnešních horských středisek nabízí Mürren celoroční aktivity a dobrodružství. Kromě sjezdového lyžování v zimě mohou odvážní horolezci od června do října procházet via ferraty (italsky „železná cesta“) s průvodcem i bez něj.

Tato chráněná horolezecká trasa s kovovými příčlemi, o něco více než míli dlouhá, obsahuje úseky lan, visutý most a dokonce i zipline tyčící se přes 1 000 m nad údolím v Lauterbrunnen.

Ti, kteří chtějí zůstat na zemi, mohou najít pohodlí v rozsáhlé síti cyklistických a turistických tras. Malá armáda horských vůdců vám může pomoci určit nejlepší trasu pro vaši úroveň zkušeností.

Švýcarské vesnice

Dřevěné domy na lesní mýtině a vysoké zasněžené hory v pozadí, Murren, Berner Oberland, Švýcarsko, Evropa
Pohled na dřevěné chatky ve svahu vítá návštěvníky Mürrenu, alpské vesnice ve Švýcarsku s via ferratami nebo chráněnými horolezeckými cestami zpevněnými kovovými příčkami

Sloten, Nizozemsko

Nejlepší pro: Plavba po malebných vodních cestách historií. 

Cibulovitý Sloten, který se nachází v severní provincii Frísko, je jednokanálové město známé svou klasickou holandskou krásou, doplněné zrekonstruovaným větrným mlýnem z roku 1847, který kdysi sloužil k mletí kukuřice.

Řady sedlových domů s dokonalým obrazem odrážejí bohatství vesnice ze 17. století, kdy byla důležitou zastávkou mýtného do severních hanzovních měst. Přístav postavený v 70. letech minulého století využívá toto lodní dědictví. Výlety lodí se odtud pohybují po připomenutí Slotenovy minulosti, ale můžete rozvinout plachty v půjčovně a naplánovat si vlastní trasu nebo zkusit paddleboarding v přístavu.

Pokud byste raději zůstali v suchu, můžete prozkoumat okolní Frískou nížinu typickým holandským způsobem – na kole. Holandský rozsáhlý systém cyklistických stezek vyzařuje do všech směrů. Zastávka ve vesnici Makkum na severu nabízí místní keramiku, která konkuruje Delft’s.  

Holandské vesnice

Anténa z historické vesnice Sloten ve Frísku v Nizozemsku na podzim
Slotenem prochází kanál lemovaný štítovými domy, jehož historie plavby přispěla k hospodářské prosperitě holandské vesnice

Chipping Campden, Anglie, Velká Británie

Nejlepší pro: Procházka zábavou milující vesnicí na anglickém venkově. 

Anglický Chipping Campden je pravděpodobně nejkrásnější vesnicí Cotswolds. Dlouhou hlavní ulici lemují budovy ze zlatého vápence ze 14. až 17. století. Ty jsou trvalým výsledkem kdysi prosperujícího průmyslu vlny Cotswolds. Zdá se, že za soumraku město září, jeho medově zbarvené domy se zdají být osvětlené zevnitř.

Chipping Campden, pojmenovaný podle staroanglického slova pro trh, není jen snem fotografa. Také ví něco o zábavě a hrách. S příchodem léta se obyvatelé města připojují ke každoročním olympijským hrám, což je 410 letá tradice, která se odlehčeně odvíjí od skutečných olympijských her. Místo šermu se soutěžící utkají v přetahování lanem. Místo rytmické gymnastiky mávají tanečnice Morris šátky a tančí jig. Vrcholem je turnaj v kopání do holeně, škubnutí vyvolávající zápas, který se naštěstí nikde jinde neujal.

Kromě her je tato vesnička výchozím bodem pro Cotswold Way, národní stezku, která se vine 164 km na jih do Bath. Cestou míjí turisté římské termální lázně, neolitická pohřební komora, romantické hrady na kopcích a útulné chatky.

Cyklisté mohou jezdit po Costwold Way, ale existují i ​​​​jiné stezky, které nevyžadují tolik času. Nejlepší je 50 km dlouhý výlet (zhruba tři hodiny), který se vine přes malebný Stow-on-the-Wold, než se vrátíte zpět do Chipping Campdenu a zbyde spousta času na půllitr před večeří.

Staré kamenné vesnické budovy Cotswold
Vápencové budovy ze 14. až 17. století dodávají historické kouzlo malebnému Chipping Campdenu, výchozímu bodu pro malebnou národní stezku Cotswold Way

Braemar, Skotsko, Spojené království

Nejlepší pro: Vysokohorskou turistiku k proslulým hradům a divoké koupání v šumivých řekách. 

Braemar, zastrčený hluboko ve Vysočině, 96 km od Aberdeenu, je pravděpodobně nejlépe známý pro zámek Balmoral. Skotský domov královny Alžběty II., a každoroční hry Braemar Highland Games. Možná méně známé je, že Braemar je dobrodružný hotspot nacházející se v srdci národního parku Cairngorms.

Braemar, obklopený řekami a kaledonskými borovými lesy, má ideální polohu pro poznávání bujné krásy a dobrodružství Skotské vysočiny. Není zde nouze o turistické a cyklistické stezky, pozorování divoké zvěře a možnosti divokého koupání. Jedna oblíbená dvouhodinová túra vede k soutoku dvou hlavních řek. Dee a jejího přítoku Clunie Water, než se vine březovými lesy.

Další stezky vedou k historickým památkám, jako je hrad Braemar. Postaven v roce 1628, byl cílem jakobitských povstání v průběhu let 1600 a 1700. Staletí opotřebení si na pevnosti vybralo svou daň. Restaurační projekt za milióny liber má místní obyvatele v očekávání znovuotevření v roce 2023.

Do té doby si turisté mohou zmapovat cestu k dalším královským pevnostem. Od zbývajících ruin hradu Kindrochit po Balmoral, kde tříhodinová procházka Balmoral Cairns spojuje asi 11 kamenných staveb, které představují významné okamžiky v životech členů britské královské rodiny.

Letecký pohled z dronu na vesnici Braemar v národním parku Cairngorms
Braemar, uhnízděný ve skotském národním parku Cairngorms, poskytuje snadný přístup ke spoustě outdoorových aktivit, od pěší turistiky po cyklistiku a divoké plavání

Zdroj: nationalgeographic, Vapol