Plavbám je třeba se vyhnout bez ohledu na stav očkování, říká CDC

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí ve čtvrtek zvýšilo úroveň rizika cestování výletními loděmi na nejvyšší úroveň a uvedlo, že je třeba se mu vyhnout bez ohledu na stav očkování.
Agentura zvýšila úroveň cestovního rizika pro výletní plavby z úrovně 3 na úroveň 4, což naznačuje, že riziko pro Covid-19 je „velmi vysoké“.
Tento krok „odráží nárůst případů na palubách výletních lodí od identifikace varianty Omicron,“ uvádí web CDC.


„Od identifikace varianty Omicron došlo k nárůstu počtu případů COVID-19 mezi cestujícími a posádkou nahlášených CDC. Navíc došlo ke zvýšení počtu výletních lodí splňujících parametry COVID-19.“ prahové hodnoty pro vyšetřování CDC,“ uvedla agentura.
Kromě zahrnutí výletních plaveb do svého širšího seznamu cestovních doporučení pro země po celém světě vytvořila agentura klasifikaci podle barevného stavu výletních lodí. 30-tého prosince agentura zařadila 91 lodí do své žluté kategorie, což znamená, že objem hlášených případů Covid dosáhl prahu CDC. To je o pět lodí více, než bylo 28. prosince označeno jako žluté. 30. prosince nebyly žádné lodě označeny jako červené, což znamená, že hlášené případy jsou na hranici pro vyšetřování nebo nad ní.
Tři lodě byly 30. prosince uvedeny jako oranžové, což naznačuje, že hlášené případy jsou pod prahem CDC pro vyšetřování. Šestnáct lodí bylo označeno jako zelené, což znamená, že na lodích nebyly hlášeny žádné případy onemocnění Covid-19.
Zelená, oranžová, žlutá a červená označení označují situaci na lodi Covid od nejlepší po nejhorší. Šedé označení je vyhrazeno pro lodě, které CDC nezkontrolovalo z hlediska bezpečnosti Covid.

Rozhodnutí je „zmatené“, říká průmyslová asociace

Cruise Lines International Association, obchodní sdružení, vyjádřilo zklamání nad zvýšenou úrovní rizika CDC.
„Rozhodnutí CDC zvýšit úroveň cestování pro okružní plavby je obzvláště matoucí vzhledem k tomu, že případy identifikované na výletních lodích trvale tvoří velmi omezenou menšinu z celkového počtu obyvatel na palubě – mnohem méně než na souši – a většina těchto případů jsou asymptomatické nebo mírné povahy a představují malou nebo žádnou zátěž pro lékařské zdroje na palubě nebo na pevnině,“ uvedla CLIA v prohlášení.
Asociace uvedla, že „výletní lodě nabízejí vysoce kontrolované prostředí s vědecky podloženými opatřeními, známé úrovně testování a očkování daleko převyšují jiná místa nebo způsoby dopravy a cestování a výrazně nižší míru výskytu než na pevnině“.
Nejméně čtyři zaoceánské výletní lodě byly tento týden odkloněny od přístavů nebo jim bylo zakázáno nechat cestující vystoupit v Americe kvůli případům Covid-19 na palubě.
Prohlášení od U.S. Travel Association také naznačilo frustraci z doporučení CDC.
„Americká cestovní asociace upřímně doufá, že dnešní doporučení CDC vyčleňující rekreační výletní plavby – přijaté navzdory robustním zdravotním postupům a vysoké míře (95%) palubního očkování – je krátké a dočasné,“ uvedlo prohlášení Tori Emerson Barnesové. výkonný viceprezident spolku pro veřejné záležitosti a politiku.

Rada, pokud se přesto rozhodnete pro plavbu

Zatímco CDC říká „vyhněte se cestování na výletních plavbách, bez ohledu na stav očkování“, radí těm, kteří cestují na výletní lodi, aby se ujistili, že jsou plně očkováni a posíleni, pokud mají nárok. Lidé, kteří se vydají na plavbu, by se také měli nechat otestovat jeden až tři dny před cestou a tři až pět dní poté, bez ohledu na stav očkování.
Neočkovaní by se také měli dostat do karantény na celých pět dní poté. Lidé na výletních lodích by také měli nosit masky na sdílených místech, říká CDC.
Většina výletních linek vyžaduje, aby byli všichni nebo velká většina cestujících a posádky očkováni v souladu s příkazem CDC Conditional Sailing Order, který byl zaveden, aby umožnil obnovení provozu výletních plaveb více než rok poté, co se průmysl na začátku roku zastavil. pandemie.
Mnoho výletních lodí také vyžaduje testování před odletem bez ohledu na stav očkování.
Některé linky, včetně Royal Caribbean, vyžadují, aby všichni cestující ve věku 2 a starší byli maskováni ve vnitřních veřejných prostorách, s výjimkou aktivního jídla a pití.
Než varianty koronaviru přinesly nárůst průlomových případů mezi očkovanými, některé linky nevyžadovaly po očkovaných cestujících nošení roušek v prostorách vyhrazených pro očkované hosty.

Zdroj: CNN‚s Jason Hanna