Daihatsu Vision Copen se představí na Japan Mobility Show

Jedním z nejchutnějších zakázaných plodů byl vždy Daihatsu Copen. Koncept Vision, který míří na japonský autosalon mobility 2023, je však jiný

Jedním z nejchutnějších zakázaných plodů byl vždy Daihatsu Copen. Jedná se o zábavný vůz malé velikosti, který si v Japonsku stále můžete koupit. Model druhé generace se začal prodávat v roce 2014 a vzniklo několik verzí, včetně derivátu kupé s pevnou střechou, GR Sport a Cero s retro příchutí. Tento koncept Vision, který míří na Japan Mobility Show 2023 koncem tohoto měsíce, je sice Copen se známým designem, ale jedná se o podstatně jiný vůz.

Daihatsu Vision Copen

Pro začátek je mnohem větší než stejnojmenný sériový model. Běžný Copen patří ke kei car, takže dodržuje určitá velikostní omezení. Zatímco standardní model je dlouhý pouze 339,6 cm a široký 147,5 cm, Vision se rozprostírá na délku 383,5 cm a na šířku 169,4 cm. Koncepční vůz je o něco nižší (126,5 cm oproti 128 cm). Dále má mnohem delší rozvor, a to 241,3 cm ve srovnání s 223cm vzdáleností mezi nápravami vozu.

Koncept Vision míří na Japan Mobility Show 2023 koncem tohoto měsíce
Koncept se představí na Japan Mobility Show 2023

Copen rozkvetl a stal se téměř stejně velkým jako Mazda Miata. Stejně jako MX-5 – která se tento týden v Japonsku představila jako modernizovaná verze ND3 – využívá uspořádání s pohonem zadních kol. Pro osvěžení, kei car směruje výkon na přední kola.

A co výkon?

Když už jsme u toho, Vision je pravděpodobně mnohem výkonnější, protože upouští od přeplňovaného tříválcového motoru o objemu 0,6 litru ve prospěch větší jednotky o objemu 1,3 litru. Vzhledem k tomu, že se zdvihový objem více než zdvojnásobil, jistě se výkon zvýšil mnohem více než 63 koní a 68 N.m u kei caru.

Prozatím jej nemůžeme vidět se zvednutou střechou
Koncept Vision Copen má stahovatelnou střechu

Poněkud zklamáním je, že Vision Copen má podle všeho automatickou převodovku namísto manuální převodovky nabízené pro standardní model, který lze mít i s převodovkou CVT. Podle tiskové zprávy Daihatsu uvádí, že spalovací motor vznikl pro pohon CN. To pravděpodobně znamená palivo s neutrálními emisemi uhlíku.

Design a cena konceptu Vision

Díky designu se Daihatsu Vision Copen stává okamžitě povědomý, přestože má vůz nyní větší rozměry. Prozatím jej nemůžeme vidět se zvednutou střechou. Nicméně Daihatsu uvádí, že vůz je koncipovaný tak, aby napodoboval Active Top modelu první generace. Jedná se o elektricky stahovatelnou pevnou střechu a vůz by měl vzhledem ke svému růstovému skoku nabídnout určitou praktičnost i se složenou střechou.

Uvnitř se nachází digitální přístrojový štít, poměrně malý infotainment, kapacitní dotyková tlačítka à la Porsche a poutka ve dveřích.

Copen se stal posledním ze staré gardy sportovních kei vozů. Nástupce Hondy Beat, model S660, byl totiž v roce 2022 odstaven. Model Suzuki Cappuccino se přestal prodávat již v roce 1998. Autozam AZ-1 s motorem uprostřed se rozloučil v roce 1994, kdy odešel i ekvivalent Suzuki – nazvaný Cara.

Zdroje: motor1, Vapol