GMC Sierra Denali: Levnější elektromobil, než se očekávalo

GMC Sierra Denali EV debutovala již v říjnu 2022. V prodeji měl být od začátku roku 2024, ale první dodávky očekávejte až v létě

GMC Sierra Denali EV debutovala již v říjnu 2022 a podle původní tiskové zprávy měla základní verze doporučenou cenu 108 695 dolarů včetně ceny za dopravu. Takovou jste zaplatili cenu za výbavu Edition 1 s nejvyšším dojezdem, která obsahovala dvoumotorové hnací ústrojí s výkonem 754 koní a dojezdem 643 km. V prodeji měl být od začátku roku 2024, ale od té doby se situace změnila – převážně k lepšímu.

O ceně elektromobilu

Začíná to cenovkou, která nyní činí 99 495 dolarů (2 361 000 korun). Mluvčí GMC řekl, že původní cena měla být ve skutečnosti jen odhad. Nyní u finálního produktu najdete tedy nižší cenu. V ceně je zahrnutý i poplatek za dopravu do místa určení.

Odhadovaný dojezd GMC Sierra Denali pro výbavu Edition 1 je až 708 km, což je o 10 % více než při debutu
Elektromobil GMC Sierra Denali měl jít do prodeje začátkem tohoto roku

Konkrétní důvody pozměněné ceny automobilka neuvedla. Není však žádným tajemstvím, že za 18 měsíců od odhalení Sierry EV se situace v oblasti elektromobilů změnila. Ford snížil ceny a výrobu modelu F-150 Lightning. Konečně se objevil i Cybertruck – s cenou podstatně vyšší, než se původně slibovalo.

Informace o dojezdu

GMC slibuje pro Sierru Denali EV také lepší schopnosti. Odhadovaný dojezd pro výbavu Edition 1 je až 708 km, což je o 10 % více než při debutu. Stojí za zmínku, že dojezd je pouhý odhad společnosti General Motors oproti údajům EPA, ale je výrazně lepší než u F-150 Lightning i Cybertruck a překonává i Rivian R1T. GMC jako důvod zvýšení uvádí „optimalizaci platformy GM Ultium“.

GMC Sierra EV Denali Edition 1 se představí na trhu s odhadovanou maximální tažnou silou 4 540 kg a nákladovou kapacitou 657 kg, což rovněž překonává odhady při uvedení na trh. Takovéto využití vozu jistě ovlivní dojezd, ale GMC připomíná, že Sierra EV se může rychle nabíjet výkonem až 350 kW. Rychlým nabíjením získá zpět 160 km dojezdu za 10 minut.

Jedinou špatnou zprávou je dodací lhůta Sierry EV. Místo začátku roku 2024 začnou zákazníci dostávat své vozy Edition 1 až v létě. Celá série je již vyprodaná, ale GMC nesděluje, kolik přesně vozů Edition 1 vyrábí. Co se týče ostatních výbav Sierry EV, ceny a dostupnost automobilka oznámí později.