Mickey Mouse zachránil Walta Disneyho před zkázou a změnil kinematografii

Mickey Mouse se poprvé objevil v krátkém animovaném filmu Steamboat Willie v listopadu 1928. Pred filmem Disneymu hrozil krach

Mickey Mouse se poprvé objevil v krátkém animovaném filmu Steamboat Willie, který byl uveden 18. listopadu 1928. Když se film dostal do kin, Walt Disney stál před krachem. Poté se však stalo něco nečekaného, co změnilo jeho život, píše Myles Burke spolu s exkluzivním klipem z archivu BBC.

Film Steamboat Willie

Příští rok vstoupí na veřejnost kus filmové historie. Společnost Disney ztratí autorskoprávní ochranu svého krátkého animovaného filmu Steamboat Willie z roku 1928. V něm se objevuje původní verze její nejikoničtější postavičky Mickey Mouse.

Tento krátký animovaný film nejenže znamenal debut celosvětové kulturní ikony, ale také určil cestu celému impériu Walta Disneyho. Stal se klíčovým momentem ve vývoji kinematografie, neboť do animovaných filmů zavedl synchronizovaný zvuk.

V době uvedení filmu do kin stála společnost Disney před krachem
Myšák Mickey zachránil Disneyho před krachem

V době uvedení filmu do kin stála společnost Disney před krachem. Právě přišel o práva na svůj oblíbený výtvor Králíček Oswald a většina jeho zaměstnanců musela být propuštěná v rámci sporu s firmou.

Zklamaný Disney, kterému docházely peníze, pověřil své animátory Uba Iwerkse a Lese Clarka, aby rozpracovali jeho nápad, sympatického myšáka, který prochází řadou komických neštěstí. Myš se původně jmenovala Mortimer, dokud ho Disneyho manželka nepřesvědčila, aby ji přejmenoval na méně pompézní „Mickey“.

Inspirace mezi zvířaty

Disney se skoro vždy nechal fascinovat zvířaty, a to do té míry, že před natáčením filmu Bambi (1942) poslal své umělce na kurz anatomie zvířat, což popisuje v exkluzivním klipu BBC z roku 1959. „Anatomie zvířat se na uměleckých školách pořádně nevyučuje, tak jsem založil speciální kurz,“ říká. „Přivedl jsem zvířata do ateliéru, do našich hodin výtvarné výchovy. Místo živých modelů jsme měli zvířecí modely.“

Disney nemohl přesvědčit distributora, aby vydal první dva němé animované filmy o Mickey Mousovi, které natočili, ale pak dostal nápad. Inspiroval se filmem se synchronizovanými dialogy, který v roce 1927 vzal USA útokem, Jazzovým zpěvákem, a rozhodl se vytvořit kreslený film, v němž by byla akce na plátně složitě synchronizovaná s hudebním doprovodem a zvukovými efekty.

Premiéra filmu

Film Steamboat Willie měl premiéru v New Yorku a jeho dokonalé spojení zvuku a obrazu se okamžitě stalo senzací. V tisku se brzy začaly objevovat nadšené recenze a lidé se na něj hrnuli. Inovativní animovaný příběh nadchl diváky, kteří se v kinech často dožadovali, aby promítač odložil začátek celovečerního filmu a oni se mohli na film Steamboat Willie podívat znovu. Společnost Disney rychle využila popularity této postavičky a natočila další dobrodružství, přičemž hlas Mickeyho namluvil sám Walt.

Úspěch a práce se zvířaty

Úspěch filmu Parník Willie zahájil novou éru kreslených příběhů. Připravil půdu pro nadvládu Walta Disneyho nad tímto médiem, díky níž Disney v roce 1937 vytvořil oscarovou Sněhurku a sedm trpaslíků.

Když o pět let později přišlo na řadu natáčení Bambiho, chtěl kromě živých zvířat do studia přivést i zvířata ve volné přírodě.

„Zjistil jsem, že zvířata v zajetí nejsou sama sebou. To, co vidíte na zvířeti v zoologické zahradě, není tím, čím zvíře ve skutečnosti je, když je venku v přírodě,“ řekl v rozhovoru pro BBC v roce 1959.

„Proto jsem vyslal do divočiny kamerové štáby, aby zachytily, co zvíře skutečně dělá při svém způsobu života. A z filmů, které jsem přinesl umělcům ke studiu, jsem si uvědomil, že je tam velký příběh, který nikdy nikdo nevyprávěl.“

Projekt True-Life Adventures

Inspirovaný Disney zahájil ambiciózní projekt True-Life Adventures. Jednalo se o sérii dokumentárních filmů nabízejících fascinující pohled na život zvířat ve volné přírodě. Stejně jako v případě jeho animovaných filmů posunul Disneyho tým filmařů hranice technologií a inovací.

Studio se stalo průkopníkem v používání objektivů s velkým dosahem a podvodních kamer. Tyto záběry divákům umožnily sledovat chování divokých zvířat a složitou souhru ekosystémů v nevídaných detailech.

Seriál, který pečlivě vyvažoval vzdělávací a poutavé vyprávění, získal několik Oscarů. A to včetně vůbec prvního Oscara za nejlepší celovečerní dokumentární film Živá poušť v roce 1954.

„V posledních několika letech jsme se pustili do mnoha různých oblastí,“ řekl Disney a zamyslel se nad svým rozšiřujícím se impériem. „Jen doufám, že nikdy neztratíme ze zřetele jednu věc, že to všechno začalo myší.“

Zdroje: bbc.com, Vapol