Polovodičové baterie, které zdvojnásobí energetickou náročnost

Proces vytváření plně polovodičové baterie Nissan ve výzkumném středisku Oppama

Japonská automobilka Nissan potvrdila plány na zahájení výroby elektromobilů s polovodičovými bateriemi. A to tak, když tento týden zvedla masku na pilotní lince technologie ve svém závodě v Jokohamě poblíž Tokia.

Nissan představil svou vizi „Ambition 2030“ na konci roku 2021 s plány na uvedení 23 nových elektrifikovaných vozidel včetně 15 nových čistě elektrických vozidel (EV) a také s plány na uvedení vlastních polovodičových baterií do roku 2028, nyní stanoveným na rok 2029.

Zahájení výroby elektromobilů s polovodičovými bateriemi

Nissan vedl svět s uvedením modelu Leaf před více než deseti lety, ale od té doby udělal jen málo. A to zejména proto, protože japonští výrobci automobilů obecně zpomalili vývoj EV.

Společnost na začátku roku 2022 odhalila prototypové výrobní zařízení ve svém výzkumném středisku Nissan. A odhalila tak plány na zřízení pilotní výrobní linky v závodě v Jokohamě v roce 2024.

Polovodičové baterie, které zdvojnásobí energetickou náročnost
Polovodičové baterie, které zdvojnásobí energetickou náročnost

Nissan tak doufá, že jeho polovodičové baterie se budou pyšnit dvojnásobnou energetickou hustotou než běžné lithium-iontové baterie. A nabídnou výrazně kratší dobu nabíjení díky vynikajícímu výkonu nabíjení, ale i vybíjení.

Levnější použití materiálů při výrobě baterií

Očekává se také, že tyto baterie se stanou levnější díky použití levnějších materiálů, i když se stále pracuje na jejich vývoji. Pracuje se také na výrobním zařízení „giga-press“, které může snížit náklady na výrobu.

„Nissan plánuje používat polovodičové baterie v celé řadě segmentů vozidel, včetně pick-upů, aby byly jeho elektromobily konkurenceschopnější,“ říká společnost.

„Japonská automobilka Nissan provádí široký výzkum a vývoj, od výzkumu materiálů pro baterie na molekulární úrovni po vývoj elektrických vozidel a dokonce i vývoj měst s využitím elektromobilů jako akumulátorů.“

Nissan počátkem roku 2022 tvrdil, že náklady na plně polovodičové baterie lze v roce 2028 snížit na 1 800 Kč/kWh a poté až na 1 500 Kč/kWh – což umožňuje elektromobilům konkurovat na stejné cenové úrovni jako vozidla s benzínovým pohonem.