Pozitivní účinky LSD na depresi

Tým výzkumníků zkoumal terapeutické účinky LSD v prostředí kontrolované studie. První výsledky jsou slibné a pozitivní.

Podle studie z Basileje by dvě střední až vysoké dávky halucinogenní drogy LSD mohly zmírnit příznaky středně těžké až těžké deprese. První výsledky této studie se prezentovaly na sympoziu „80 Years of LSD“ v Basileji.

Zmírněné a pozitivní účinky deprese

Švýcarský chemik Albert Hofmann náhodou objevil omamné účinky LSD 16. dubna 1943 ve své basilejské laboratoři při hledání nových léků. Později popsal svůj náhodný výlet s LSD jako „úžasný zážitek“.

V současné studii bylo 61 pacientů léčeno nízkými nebo středními až vysokými dávkami LSD. Pacienti a praktici nevěděli, kdo je v jaké skupině. Pro léčbu pacienti dostávali svou příslušnou dávku LSD dvakrát v intervalech čtyř týdnů.

Podání 100 nebo 200 mikrogramů LSD snížilo příznaky deprese na dva týdny a tři měsíce po léčbě, řekl Felix Müller, vedoucí klinické výzkumné oblasti pro terapii s pomocí látek na univerzitě v Basileji. Prohlášení o možných dlouhodobých účincích LSD proto prozatím není možné. Müllerův závěr je nicméně pozitivní: „Dvě střední až vysoké dávky LSD významně snížily depresivní symptomy ve srovnání se dvěma nízkými dávkami LSD.“

„Halucinogeny fungují jako psychoterapie“

V případě duševních nemocí mají halucinogeny oproti klasickým drogám výhody, říká Müller: „Psychotropní léky mají tendenci léčit symptomy. Musí se brát každý den, a když je přestanete brát, nemoc se často vrací. Halucinogeny fungují spíše jako psychoterapie.“ Po požití LSD většina lidí hlásila ostřejší vnímání vnějšího světa i nitra, včetně pocitů. Pro řadu pacientů je však léčba také vyčerpávající. „Často se stává, že se musíte vypořádat s obtížnými částmi vlastní psychiky, ze kterých vznikají obavy,“ říká Müller.

Co pomáhá na deprese?  Výzkum LSD dává důvod k naději; Pozitivní účinky LSD na depresi
Co pomáhá na deprese? Výzkum LSD dává důvod k naději

Studie se dosud nepřezkoumala nezávislými odborníky, ale publikovala se v odborném časopise. Již v roce 2022 Müller ukázal ve studii, že dvě dávky LSD mohou dlouhodobě zmírnit úzkost.

Před desítkami let existovaly studie prokazující účinnost LSD při léčbě deprese, ale nebyly provedeny za dnešních přísných podmínek. Protože se LSD stalo zneužívané jako rekreační droga a zakázala se, výzkum byl dlouho nečinný. Už pár let to opět nabírá na rychlosti.

Další látky, které jsou jinak známé jako párty drogy – jako psilocybin, MDMA nebo ketamin – jsou také testovány ve studiích na depresi nebo úzkostné poruchy.

Psychedelická revoluce?

Výzkum s psilocybinem je pokročilejší než výzkum s LSD, říká Müller. Pravděpodobně proto, že účinná látka není tak notoricky známá jako LSD. Studie však naznačují, že mezi těmito dvěma není prakticky žádný rozdíl v účinku. ,,LSD ale funguje v mnohem menších dávkách,“ říká. 200 mikrogramů stačilo na změnu vnímání 9 až 14 hodin. Podalo se až 30 miligramů psilocybinu, což trvalo čtyři až sedm hodin. „Lidé, kteří mají zkušenost s psilocybinem a LSD, uvádějí, že účinky LSD přetrvávají déle, což by mohla být výhoda z psychoterapeutického hlediska,“ říká Müller.

V roce 2020 odborný časopis ,,Cell“ hovořil o ,,psychedelické revoluci“ v psychiatrii. A to o halucinogenech, které způsobují změny ve vnímání. Renomované univerzity jako Johns Hopkins University v USA a Imperial College v Londýně nyní založily centra pro výzkum psychedelik.

Odborníci zdůrazňují, jak je důležité, aby pacienti byli během experimentální terapie podporováni například speciálně vyškolenými terapeuty.

Dnešní humbuk kolem halucinogenů by mohl způsobit problémy, říká Müller: „Někteří je považují za zázračné léky. Musíte si dávat pozor, aby se to nezvrhlo ve glorifikaci.“ Upozorňuje na to i Andreas Reif, ředitel Kliniky psychiatrie, psychosomatiky a psychoterapie Fakultní nemocnice ve Frankfurtu. Podle současných poznatků nejsou látky spasitelem pro všechny pacienty. Dle Müllera pracují dvě americké farmaceutické společnosti na lécích psilocybin a LSD. Podle jeho odhadu má však trvat roky, než se připraví na trh.

Zdroj: spiegel, TowPoint