Trina uvádí na trh řešení pro ukládání dat

Čínská společnost Trina Solar přichází na trh s modulární baterií 2.1 MWh DC All-New Elementa

Trina Storage 2,1 MWh DC All-New Elementa je modulární bateriová skříň LFP s konceptem plug-in pro připojení více jednotek. Společnost zvyšuje kapacitu výroby baterií, aby posílila vertikální integraci vzhledem k rizikům dodavatelského řetězce po celém světě.

Jednotka pro ukládání energie společnosti Trina Solar oficiálně spustila minulý týden na akci Smarter E v Mnichově síťový systém ukládání energie. Nese název Trina Storage Elementa a obsahuje vlastní bateriové články s fosforečnanem lithným (LFP).

2,1 MWh DC All-New Elementa je modulární bateriová skříň LFP s konceptem plug-in pro připojení více jednotek. Standardizovaný design a konfigurace instalovaná ve výrobě údajně zkracují dobu instalace až o 70 %. Systém je navržený tak, aby zjednodušil instalaci na místě a snížil investiční náklady až o 8 %, uvedl výrobce modulu.

Trina Storage Elementa a co všechno umí

Elementa má plně integrované systémy pro správu baterií a tepelné úniky. Dále má bezpečnostní prvky, jako je obousměrný kapalinový chladicí systém, senzory plynu a detektory tepla a kouře. Na pozadí vylepšeného výkonu bateriových článků LFP je Elementa schopná poskytnout až 10 000 cyklů. Což je podle Triny o 25 % více, než je průměr na trhu Tier 1.

Elementa se poprvé představila v říjnu loňského roku jako součást debutu Trina Storage na Intersolar Europe. Divize úložiště Trina Solar vznikla v únoru loňského roku. Mezitím společnost již dodala svůj první projekt, 50 MW/56,2 MWh plně integrovaný bateriový úložný systém v Burwellu v Anglii. A to pro poskytovatele energetické infrastruktury SMS plc, aby poskytoval balanční služby do britské národní sítě. Systém uvedli do provozu v únoru.

Na rozdíl od některých jiných velkých výrobců fotovoltaických zařízení, kteří se rozhodli vkročit na trh s bateriovými uložišti, Trina sama vyrábí všechny bateriové komponenty. „Sami kontrolujeme dodavatelský řetězec,“ řekl magazínu pv Ken Rush, vedoucí produktového a inženýrského oddělení Trina Storage.

Poptávka nicméně roste tak rychle, že Trina Storage se snaží držet krok. Podnik má již více než 100 zákazníků po celém světě. Jak Rush řekl magazínu pv, Trina Storage je za rok vyprodaná a pokračuje ve zvyšování výroby, i během našeho hovoru.

Zákazníci, cena a kapacita

Současné čekací doby na objednávky se pohybují kolem šesti až sedmi měsíců. Navíc „velká část“ kapacity 3 GWh LFP společnosti Trina v čínské provincii Ťiang-su se vyrábí a v blízké budoucnosti má být navýšená. Společnost také vytvořila integrační základnu, která umožňuje přizpůsobit návrh systému pro ukládání energie z baterií s roční kapacitou 5 GWh.

Rush řekl, že systém Elementa je první, který obsahuje proprietární bateriové články LFP společnosti Trina. Řekl, že „cena na vysoké úrovni“ se pohybuje kolem 5 800 Kč/kWh, přičemž konečnou cenu ovlivňují faktory závislé na projektu. I když je Elementa masivní, vejde se do přepravního kontejneru.

zdroje: pv-magazine, Vapol