Pojišťovny se mohou dozvědět o vaší jízdě

Většina nových vozidel nabízí internetové služby, které pomáhají poskytovat nejrůznější populární funkce, od aplikací ve vozidle přes vzdálené funkce až po Wi-Fi hotspoty. Tato „propojená“ auta však mohou být také zlatým dolem dat o řidičích. Nejen pro výrobce automobilů, ale také pro pojišťovny. O rozsahu sledovaných údajů o řidičích a o tom, jak ovlivní či neovlivní sazby pojištění, podrobně informoval článek v New York Times, který zveřejnili tento týden.

Příběh hovoří o výrobcích automobilů, jako je General Motors a jejich následnému sdílení jízdních návyků zákazníků se společnostmi shromažďujícími data. Tyto společnosti následně informace prodávají pojišťovnám. V jednom z příkladů deník Times podrobně popisuje situaci z roku 2022. Řidič pronajatého vozu Chevy Bolt EV zjistil, že se o jeho řidičských návycích dozvěděla pojišťovna. Zjistil to až poté, co se jeho sazby údajně zvýšily o 21 %. Muž tvrdil, že neměl tušení, že jeho informace sledují a sdílejí.

Lidé o sdílení informací s pojišťovnami často nevědí

To je hlavní problém. Výrobci automobilů shromažďují údaje o uživatelích, ale někdy se tak děje, aniž by o tom zákazníci účinně věděli. Pokud člověk aktivně souhlasí se sledováním svých řidičských návyků, jedná se o praxi známou jako pojištění podle spotřeby. Jak však vysvětluje článek v Timesech, u automobilů připojených k internetu je stále častější, že řidiči nevědomky souhlasí se sdílením svých údajů.

Obavy o ochranu soukromí u připojených automobilů jsou podobné jako u chytrých telefonů a dalších osobních zařízení. Lidé jsou známí tím, že si nainstalují aplikaci nebo aktualizaci a souhlasí s podmínkami, aniž by si přečetli drobné písmo. Lze argumentovat, že je odpovědností jednotlivce vědět, s čím souhlasí. Nicméně je také rozumné očekávat, že společnosti budou transparentně sdílet soukromé informace. Možná právě proto – jak zdůrazňuje článek v Timesech – kalifornský regulátor ochrany soukromí nyní provádí vyšetřování obav týkajících se způsobu, jakým automobilky shromažďují a sdílejí údaje s pojišťovnami.

GM se do sledování řidičů pustila prostřednictvím svých propojených služeb OnStar. Konkrétně programu Smart Driver, který byl poprvé k dispozici u některých modelů z roku 2013 a novějších. Zatímco zákazníci se ochotně přihlásili k 90 dennímu monitorování, Times naznačují, že v současné době mnoho uživatelů systému OnStar nemusí vědět, že jsou do něj zařazeni.

Může se to týkat více značek

To se samozřejmě může týkat i lidí, kteří jezdí v připojených vozidlech jiných značek. V roce 2022 vydala společnost LexisNexis zprávu o své Telemematické burze. Ve zprávě se zmiňuje, že společnost hostuje data z více než 10 milionů vozidel. Přičemž více než 60 % výrobců automobilů „se zapojilo a očekává se, že do konce roku 2022 integrují data k dispozici pro pojišťovny“.

Každý, kdo chce vědět, zda jsou jeho řidičské návyky sledovány a sdíleny, by se měl seznámit s podmínkami ochrany osobních údajů všech služeb propojených automobilů, do kterých je zaregistrován. Mohou si také vyžádat zprávu o zveřejnění informací pro spotřebitele prostřednictvím společnosti LexisNexis, což vyžaduje zákon o spravedlivém úvěrovém zpravodajství.