Peugeot 9X8 Hypercar je připravený na závod Le Mans

Automobilka Peugeot představuje svůj nový závodní model 9x8 Hypercar, který začne v příštím roce závodit v proslulém závodě v Le Mans

Peugeot 9X8 Hypercar začne závodit v letošním mistrovství světa vytrvalostních závodů. A v roce 2023 dokonce vstoupí do nové třídy Le Mans Hybrid.

Peugeot se příští rok vrací do Le Mans s tímto novým hypercarem 9X8, který má soutěžit ve francouzském klasickém závodě.

Před svým vystoupením v Le Mans v roce 2023 si však 9X8 odbude soutěžní debut na Six Hours of Monza 10. července. Což je čtvrté kolo mistrovství světa ve vytrvalostních závodech.

Představení Peugeot 9X8

Tyto obrázky ukazují, že 9X8 zůstane věrný svému vývojovému konceptu. Přičemž největším šokem je vynechání zadního křídla. Technický ředitel Olivier Jansonnie již dříve komentoval absenci křídla slovy, že „výpočty a práce ve větrném tunelu potvrdily opodstatněnost našeho rozhodnutí jezdit bez zadního křídla.“

I přes extrémní povahu 9X8, jsou zde některé designové prvky převzaté ze silničních vozů Peugeot. Je tu známý podpis světlometů se třemi drápy. Dále uvnitř se francouzská firma pokusila replikovat vzhled uspořádání palubní desky Peugeotu „i-Cockpit“. Jedná se o oblast závodních vozů, která až dosud měla tendenci být spíše čistě funkční než záměrně stylizovaná.

9X8 je nástupcem 905 z počátku devadesátých let a 908 z konce roku 2000, které oba vyhrály v Le Mans.

Designový ředitel Peugeot Matthias Hossan komentoval osobitý styl vozu: „Vzhledem k tomu, že 9X8 je Peugeot, původní skica, která řídila naši práci, znázorňovala velkou kočku připravenou ke skoku. Jde o postoj, který jsme naznačili díky mírně dopředu nakloněnému kokpitu. Celkové linie vyjadřují stylingové prvky značky. Zatímco její uhlazené, energické a elegantní formy inspirují emoce a dynamiku.“

Pod karoserií je Peugeot 9X8 poháněný 2,6 litrovým motorem V6 se dvěma turbodmychadly, který je umístěný uprostřed vzadu. Motor produkuje 671 koní v kombinaci s elektromotorem o výkonu 286 koní, který je namontovaný na přední nápravě. Spalovací motor pohání zadní kola prostřednictvím sedmistupňové sekvenční převodovky.

Pilotní tým Hypercar Peugeot, který vznikl na konci roku 2020, tvoří Paul di Resta, Loic Duval, Mikkel Jensen, James Rossiter (nahradil Kevina Magnussena, který přestoupil do Formule 1), Gustavo Menezes a Jean-Eric Vergne.

9X8 má být však letos na závodě v Le Mans pouze jako statická výstava pro fanoušky.

zdroje: autoexpress, Vapol