Cestování vlakem ve Španělsku v roce 2023 zdarma

Nový program umožní cestujícím získat bezplatné jízdenky na cesty vlakem po celém Španělsku nejspíš do konce roku 2023.

Nový program umožní cestujícím získat bezplatné jízdenky na cesty vlakem po celém Španělsku nejspíš do konce roku 2023.

Cestování vlakem zdarma

Tato nová iniciativa oficiálně vznikla v září 2022. Umožňuje komukoli (včetně zahraničních turistů) využít bezplatné cestování vlakem v příměstských vlacích a vlacích na střední vzdálenosti ve Španělsku, které provozuje vlaková společnost Renfe.

Cestující mohou poznávat krásy, kulturu, jídlo a historii Španělska a zároveň ušetřit peníze při cestování vlakem po celé zemi.

Cestující mohou poznávat krásy, kulturu, jídlo a historii Španělska a zároveň ušetřit peníze při cestování vlakem po celé zemi
Mapa tras společnosti Renfe

Toto oznámení přichází poté, co programy zlevněného cestování vlakem oznámily i další evropské země, včetně Německa a Rakouska.

Španělsko je však první zemí, která plně dotuje cestování vlakem pro všechny. Jízdenky na vlak zdarma mohou ve Španělsku využívat všichni až do konce roku 2023, ale je zde několik výhrad.

Výhrady pro cestování zdarma

1. Jízdenky zdarma jsou k dispozici pouze na příměstské vlaky provozované společností Renfe (Cercanías a Rodalies) a na cesty vlakem na střední vzdálenosti do 300 kilometrů. Nevztahuje se na vysokorychlostní vlaky AVE společnosti Renfe, které spojují destinace jako Madrid a Barcelona.

Bezplatná vlaková doprava však stále umožňuje turistům cestovat mezi více městy v rámci regionů, jako je Andalusie (například cesta vlakem ze Sevilly do Córdoby nebo Cádizu je v rámci tohoto systému zdarma), nebo podnikat jednodenní výlety z velkých měst.

Jízdenky zdarma jsou k dispozici pouze na příměstské vlaky provozované společností Renfe (Cercanías a Rodalies) a na cesty vlakem na střední vzdálenosti do 300 kilometrů. Nevztahuje se na vysokorychlostní vlaky AVE společnosti Renfe, které spojují destinace jako
Rychlovlak Renfe AVE

2. Program bezplatných jízdenek na vlak se vztahuje pouze na jízdenky na více cest, nikoli na jednotlivé jízdenky.

Za příměstské vlaky je třeba zaplatit zálohu 10 euro (244 korun) a za vlaky na střední vzdálenosti 20 EUR (488 korun). Podle původního systému, který začal platit od září 2022 do prosince 2022, by vám zálohu vrátili po absolvování 16 jednosměrných jízd.

Je pravděpodobné, že rozšíření této politiky v roce 2023 získá podobné parametry. Pokud například bydlíte v Madridu a plánujete jednodenní výlety do Toleda a Segovie, můžete za vlakové jízdenky běžně utratit 40 eur (cca 978 korun) nebo více. Při současné akci byste však zaplatili pouze zálohu 20 euro (488 korun).

Nabídka pro všechny

Aby mohli cestující tuto nabídku využít, musí si stáhnout oficiální aplikaci vlakové linky Renfe. Zahraniční turisté potřebují k přihlášení do programu také číslo svého pasu.

Účel nového španělského programu bezplatného cestování vlakem je dvojí:

Tato iniciativa má zmírnit krizi životních nákladů, kterou mnoho místních obyvatel zažívá kvůli inflaci a stagnujícím mzdám. Jízdenky na vlak zdarma umožní dojíždějícím ušetřit stovky eur a ulehčí jim finanční zátěž.

Bezplatná vlaková doprava však stále umožňuje turistům cestovat mezi více městy v rámci regionů, jako je Andalusie (například cesta vlakem ze Sevilly do Córdoby nebo Cádizu je v rámci tohoto systému zdarma), nebo podnikat jednodenní výlety z velkých měst
Sevilla

„Jsem si plně vědom každodenních potíží, kterým většina lidí čelí. Vím, že váš plat je stále menší a menší a že je těžké vyjít s penězi,“ uvedl španělský premiér Pedro Sánchez k rozhodnutí, že cestování vlakem bude minimálně do konce příštího roku zdarma.

Program je otevřený všem obyvatelům Španělska a také turistům. Turisté tak ve Španělsku mohou ušetřit peníze za cestování po zemi.

I když se vzdáte zálohy, protože podniknete méně než 16 jednosměrných cest, můžete na jízdném vlakem po Španělsku ušetřit.

Zdroje: breakingtravelnews, Vapol