Proč obvykle nosíme děti na levé ruce?

Vzor je patrný napříč kulturami a staletími. I Panna Maria na mnoha vyobrazeních drží malého Ježíška v ohbí levé paže. Vědec má teorii, proč tomu tak je. Děti mají schopnost přimět své okolí, aby se staralo o jejich blaho. Nechávají se rády nosit, ale i houpat. Audrey van der Meer z Norské univerzity vědy a technologie (NTNU) v Trondheimu našla v přehledu vzor: Většina lidí drží dítě spíše v levé paži než v pravé. Toto chování odrážejí i umělecká vyobrazení: „Panna Maria se obvykle zobrazuje, jak drží malého Ježíše v ohbí levé paže.“

Van der Meer zkoumal existující data a metaanalýzy na toto téma pro přehledový článek. Preference držet dítě vlevo se stala evidentní pro všechny kultury a etnické skupiny a to po celá staletí.

Proč obvykle nosíme batolata na pravé ruce?
Socha Panny Marie s Ježíškem před dominikánským kostelem v Colmaru

Většina lidí drží dítě spíše v levé paži než v pravé

Existují různé teorie o důvodech proč to tak obvykle je: Jedna je ta, že dítě se nosí hlavně na levé paži, protože pak lépe slyší tlukot srdce: Téměř u všech lidí je srdce na levé straně. Další teorie souvisí se smyslovým vnímáním: levé ucho a oko by sloužilo k přijímání informací o emočním stavu miminka – signály z levé strany se vysílají do pravé mozkové hemisféry. Ta se specializuje na interpretaci emocí a tváří.

Podle van der Meera se však pravděpodobně našel mnohem jednodušší důvod: chcete mít svou „lepší“ paži volnou, abyste ji mohli nadále používat – a „9 z 10 lidí na světě jsou praváci“. Existuje mnoho obrázků prince Williama, který pravou paží nosí jedno ze svých dětí jako miminko. „Je levák,“ říká van der Meer. Princezna Kate je naopak pravák a jako většina lidí má tendenci držet miminka v levé paži.

Skutečnost, že se upřednostňuje levá paže, platí pouze pro miminka: „Jak se děti stávají větší a těžší, většina lidí má tendenci nosit je dominantní a silnější paží,“ stálo v něm.

Van der Meerova analýza se tak zveřejnila online v prosinci v časopise Infancy.