Regenerované saze chce Bridgeston používat víc, aby snížil emise

regenerované saze podporuje společnost Bridgestone

Bridgestone je první pneumatikářskou společností, která využívá ve velkém měřítku regenerované saze při výrobě nových pneumatik. Tímto odvážným krokem dláždí cestu ke snížení emisí uhlíku v automobilovém odvětví, které již dlouho sužují problémy s odpady.

Saze jsou v zásadě částicovým vedlejším produktem nedokonalého spalování ropných produktů. Výrobci pneumatik jej používají jako zpevňující plnivo, díky čemuž jsou jejich výrobky pevnější a odolnější. Regenerované saze se dají rovněž použít jako pigment pro inkousty a barvy. „Panenské“ saze vznikají primárně přidáváním kapalné ropy do plynové pece. Tento proces produkuje nejen saze, ale také CO2 a další vedlejší produkty.

Skupina Delta-Energy Group přišla s procesem, který dokáže získat regenerované saze z použitých pryžových výrobků, včetně pneumatik. Tento proces produkuje o 81 procent méně oxidu uhličitého na tunu než při výrobě primárních sazí. Bridgestone zakoupil 235 metrických tun (ekvivalent 70 000 použitých pneumatik) regenerovaných sazí od společnosti Delta-Energy. Použil je jako výztužnou výplň do pneumatik pro zemědělské i osobní použití.

Regenerované saze používá společnost Bridgestone

Podle Bridgestone tato metoda recyklace snížila množství CO2 produkovaného při výrobě těchto pneumatik o cirka 21 830 000 korun. A to není jen PR trik nebo důkaz konceptu. Do konce roku 2020 Bridgestone plánuje nakoupit téměř 30násobek množství dosud použitých regenerovaných sazí. To se dá popsat ekvivalentem dvou milionů použitých pneumatik.

„Bridgestone Group je hluboce odhodlána podporovat ekologicky udržitelnou společnost podporou skutečného oběhového hospodářství,“ řekl technický ředitel Bridgestone Nizar Trigui. „Doufáme, že prostřednictvím tohoto partnerství s Delta-Energy Group utváříme budoucnost pro naše odvětví a zajistíme efektivní řešení mobility pro generace, které přijdou po nás.“

Regenerované saze a jejich vliv na tržní síly

Nejen, že recyklace pneumatik je sama o sobě ošemetnou záležitostí, ale tržní síly často „usmrtí“ iniciativy zaměřené na podporu této praxe. V roce 2016 stát Kalifornie zjistil, že poptávka po ojetých pneumatikách vedla v Číně k tomu, že stát odeslal po moři obrovské množství do zámoří, kde byl odpad spálen jako palivo. Výsledný smog přešel přes Pacifik a přinesl odpadní uhlík zpět domů.

Zdroje: greencarreports, Vapol