Tipy na místa v Praze, která si užijete i v chladném počasí

Hlavní město Praha jakožto jedna z nejoblíbenějších evropských destinací nabízí mnoho způsobů vyžití. A to nejen v létě, kdy je metropole obléhaná tisícovkami turistů, ale i v zimě. V Praze se dá podniknout mnoho aktivit, které si užijete i za chladného počasí. Od venkovních procházek přes prohlídky muzeí či výstav až po návštěvu divadla nebo třeba planetária.

Procházka Starým Městem Prahy

Obdivovat krásy a dýchat historii Starého Města lze za každého počasí. V zimě po setmění navíc rozsvícené lampy dodávají líbezným uličkám i budovám zvláštní kouzlo, nejen v době Vánoc. Projděte se například z Malé Strany na Petřín nebo k Pražskému hradu po zámeckých schodech, anebo zamiřte po Karlově mostě přes řeku na Staroměstské náměstí a okolní úzké dlážděné uličky.

Při procházce podél nábřeží také můžete nakrmit labutě. Jen namísto zprofanovaného pečiva, které jim škodí, zvolte raději zeleninu, odřezky a slupky.

Procházka v přírodě

Praha není jen historické centrum a rušné ulice. Hlavní město nabízí také přírodu, do které můžete vyrazit i v zimě. Vyrazte na rozhlednu Doubravka v lesoparku Čihalda v Kyjích nebo si projděte Keltskou stezku v pražské části Točná, kde naleznete také informace o dávných obyvatelích této oblasti.

Projít se nebo si zaběhat můžete například v Letenských sadech s výhledem na Prahu, přírodních parcích Klánovice, Modřanská rokle, Hostivař nebo Draháň-Troja, stejně tak jako ve Stromovce nebo Kunratickém lese. A pokud máte chuť na delší procházku, zkuste se vydat za jedním nebo všemi póly Prahy – nejsevernějším, nejjižnějším, nejvýchodnějším a nejzápadnějším bodem metropole.

Zoo a botanická zahrada Praha

Strávit den v zoo je pro rodinný výlet s dětmi téměř sázkou na jistotu, a to i v zimě. V Praze je vedle světově uznávané zoologické zahrady v Troji i spousta dalších, menších zoo a zookoutků, které potěší mladší i starší návštěvníky. Zkuste třeba Zoo mořský svět, Krokodýlí zoo nebo si vyberte z několika zookoutků, například Malou Chuchli.

Pražská botanická zahrada pak láká na venkovní expozici s téměř 20 tisíci druhy rostlin, která okouzlí v každém ročním období. Exotiku zase nabízí tropický skleník Fata Morgana.

Ilustrační foto
Praha v zimě

Planetárium

Pražské planetárium je skvělou volbou, kam zajít i s celou rodinou, a to za jakéhokoliv počasí. Můžete zde nejen pozorovat hvězdy a planety, ale i zhlédnout film promítaný na kopuli budovy s průměrem 23,5 metru, která tak tvoří největší promítací plochu v ČR a jednu z největších na světě. Planetárium také pořádá bohatý doprovodný program. Mimo jiné nabízí unikátní technologii prostorového zobrazení vesmíru nebo promítání s rozlišením 8K.

Divadlo

S pěkným divadelním představením nešlápnete vedle. Mladší diváky nadchne dětské představení, ať už loutkové, nebo hrané. Starší ocení drama i komedii některého z pražských vyhlášených divadel – Národního nebo Vinohradského divadla, hudebního divadla Broadway nebo Karlín, Divadla Archa, Semaforu, ABC, Dejvického divadla, divadla Na zábradlí, Na Fidlovačce a mnoha dalších.

Království železnic pro malé i velké

Pro děti jako dělaná je rozsáhlá expozice Království železnic na Smíchově, kde se nejen děti budou moci vyřádit po celý den. Království nabízí přes 600 čtverečních metrů kolejišť s desítkami vlaků, aut i modelů nádraží nebo hradů. Zabaví i simulátory ze skutečných dopravních prostředků s projekcí, autodráha a spousta dalšího.

Muzea a výstavy

Vyhnout se sychravému počasí můžete hned v několika pražských muzeích a výstavách. Zrekonstruované Národní Muzeum nabízí nejen spoustu dlouhodobých expozic a nových výstav, ale i dechberoucí výhled na celou Prahu z prostor kupole. Muzeum Karla Zemana se stálou expozicí ocení milovníci celoživotního díla tohoto proslulého filmaře. Expozice z oblastí architektury, astronomie, dopravy, hornictví a hutnictví, chemie a mnoha dalších nabízí Národní technické muzeum.

Pokud vás tyto klasiky nenadchnou, zkuste Muzeum čokolády nebo iluzivní umění a trick-art v Illusion Art Museum. Trochu více adrenalinu pak můžete zažít na Neviditelné výstavě, kde můžete na vlastní kůži zakusit, jaké to je vyznat se ve svém okolí bez zraku, pouze sluchem a hmatem.

Vnitřní aquaparky

Pokud se necítíte na delší procházku v sychravém počasí, ale přesto chcete den strávit aktivně, metropole nabízí vyžití pro malé i velké také prostřednictvím aquaparků a bazénů. Z těch větších můžete zavítat do Aquapalace Praha v Čestlicích a Aquacentra Šutka, milovníky plavání a vodních radovánek ale jistě uspokojí i Aquadream Barrandov, Letňany Lagoon nebo Jedenáctka vodní svět.

Sněhové radovánky

Pokud budete mít štěstí a Prahu zasype slušná sněhová nadílka, lze se na ní vyřádit i v hlavním městě. Na boby nebo sáňky můžete vyrazit na Petřín (ale pozor, jen ve vyznačených zónách). Bruslit na zamrzlé Vltavě se nám zřejmě jen tak nepoštěstí, Praha ale nabízí mnoho umělých kluzišť, kde si můžete i zapůjčit brusle.

Zdroj: novinky.cz, Vapol.cz