Neobvyklý druh pterosaurů

Rekonstrukce pterosaura Balaenognathus maeuseri

Pterosauři ve skutečnosti nemají háčky na zubech, ale tento nový druh je jiný. Jejich chrup naznačuje, že lovili potravu pomocí techniky nyní známé od velryb. Dlouhé nohy, zobák ve tvaru lžíce a více než 400 zubů, z nichž některé jsou zahnuté – vědci objevili v lomu v Horní Franky neobvyklý nový druh pterosaura. Německo-anglický výzkumný tým dal novému pterosaurovi vědecké jméno Balaenognathus maeuseri.

Jméno rodu se překládá jako velrybí čelisti, uvedlo Přírodovědné muzeum v Bamberku, kde je kostra vystavena. Naráží tím na skutečnost, že dinosaurus pravděpodobně filtroval potravu z vody jako velryba baleen. Nález se zveřejnil v časopise PalZ Paleontologické společnosti.

Specializovaný tým, který pterosaury pod vedením Portsmouthské univerzity zkoumal, považuje tvar zubů za zvláště pozoruhodný. ,,Některé mají na konci háček, který u pterosaura nikdy předtím neviděl,“ vysvětlil hlavní autor David Martill. Zvíře pravděpodobně použilo háky k chytání drobných krabů.

Výjimečná dieta tohoto pterosaura

Pterosaurus žil pravděpodobně před 154 miliony let v tehdejší ploché lagunové krajině dnešních Horních Frankách. Zuby naznačují neobvyklou stravu pro pterosaury: Balaenognathus maeuseri pravděpodobně používal svůj zobák ve tvaru lžíce k nasávání vody. Potom vymáčkl přes zuby přebytečnou tekutinu, takže mu v ústech zůstaly uvízlé krevety.

Fosilie pterosaura; Neobvyklý druh pterosaurů
Fosilie pterosaura

Vědci zachovalou kostru náhodně našli na podzim 2011, když získali velký blok vápence obsahující krokodýlí kosti z lomu u Wattendorfu v okrese Bamberg. ,,Zvíře se muselo pohřbít v sedimentu téměř okamžitě po své smrti,“ tuší Martill. Všechny klouby, včetně vazů, byly stále na správném místě.

Nový pterosaur dostal své druhové jméno maeuseri na počest bývalého ředitele Přírodovědného muzea v Bamberku Matthiase Mausera. Je také spoluautorem studie, ale zemřel při práci na publikaci ze srpna 2021.

Přírodovědné muzeum provádí od roku 2004 vědecké vykopávky v lomu u Wattendorfu. V roce 2000 se tam objevily fosilie z období svrchní jury. Mnoho nálezů je vystaveno v Přírodovědném muzeu, říká ředitel muzea Oliver Wings.

Zdroj: spiegel, TowPoint