První Volkswagen Golf sjel z výrobního pásu před padesáti lety

Nejprodávanější vůz všech dob, a také nejoblíbenější evropský automobil všech dob slaví 50 let. Jedná se o modelu Volkswagen Golf Mk1

Všechno nejlepší k narozeninám! Nejprodávanější vůz všech dob, a také nejoblíbenější evropský automobil všech dob slaví 50 let. Dne 29. března 1974 započala v německém Wolfsburgu sériová výroba modelu Volkswagen Golf Mk1. Od té doby se prodalo více než 37 milionů kusů. Když to spočítáme, tak si ho za poslední půlstoletí koupilo každý den více než 2 000 lidí.

Nástup legendárního Golfu

Náhrada za VW Brouka se původně objevila na konci 60. let, kdy Porsche vyvinulo prototyp EA 266. V roce 1960 se objevil na trhu nový model Golf. Vzniklo více než 50 vozů, ale projekt musel nakonec v říjnu 1971 skončit. Tyto vozy měly vodou chlazený řadový motor schovaný pod zadní lavicí, což z technického hlediska činilo vůz s motorem uprostřed. Umístění zážehového motoru ztěžovalo práci při opravách a údržbě.

Dne 29. března 1974 započala v německém Wolfsburgu sériová výroba modelu Volkswagen Golf Mk1
Model VW Golf Mk1 slaví 50 let

Umožňoval však dosáhnout maximální rychlosti 186 km/h, což není pro malý vůz vůbec špatné. Ačkoli hatchback s motorem uprostřed zní jako velká zábava, realita je úplně jiná. Proslýchalo se, že motor běžel příliš horký a do kabiny se dostávaly výpary. Nejen to, ale vůz byl údajně poměrně hlučný a také nestabilní na mokré vozovce.

Je pravděpodobné, že by jeho stavba mohla být stejně příliš drahá, takže vůz byl sešrotován. Navíc vypadalo neohrabaně a vzhledem k těžko přístupnému umístění motoru by jeho oprava byla nepříjemná. VW uvádí, že z více než 50 vozů, které Porsche vyrobilo na přelomu 60. a 70. let, se jich dochovala jen hrstka.

Projekt s označením EA 276

Přibližně ve stejné době vznikal doma ve Wolfsburgu model EA 276 s pohonem předních kol a motorem vpředu. Vznikl pouze jeden exemplář, ale ani ten nefungoval podle představ. Pod kapotou měl vzduchem chlazený motor boxer z modelu Brouk, zatímco palivová nádrž se nacházela pod zadními sedadly. Malý hatchback – který vypadal lépe, ale stále trochu podivně – měl nápravu s torzním nosníkem a prostorný nákladový prostor.

Projekt EA 276 skončil, protože použitá technologie motoru už měla něco za sebou a nemohla se rovnat novým technologiím
VW EA 276

VW Gol pro Brazílii

Projekt EA 276 skončil, protože použitá technologie motoru už měla něco za sebou a nemohla se rovnat novým technologiím. Jednorázový vůz však ovlivnil první generaci VW Gol uvedenou na trh v Brazílii v roce 1980 s 1,3litrovým vzduchem chlazeným motorem z Brouka, ale umístěným vpředu. Z hatchbacku Gol vznikl o rok později sedan Voyage.

EA 337

Skutečným Golfem před Golfem se stal EA 337, jehož autorem nebyl nikdo jiný než Giorgetto Giugiaro z Italdesignu. Sériový model přešel z hranatých světlometů na kulaté, zatímco směrovky se přesunuly z blatníků do předního nárazníku. Kromě toho kliky dveří Golfu Mk1 vyčnívají z karoserie, zatímco u modelu EA 337 jsou v jedné rovině s karoserií. Čelní sklo Golfu není tak ploché jako u prototypu.

Skutečným Golfem před Golfem se stal EA 337
Volkswagen EA 337

Giugiaro chtěl, aby se do sériového modelu dostaly obdélníkové světlomety, které velikostí a uspořádáním kopírují zadní světla. VW se však rozhodl pro kulatá světla, protože jejich výroba byla levnější.

Vzpomíná, že byl požádán, aby nakreslil „sériově vyráběný vůz, který by měl být moderním kompaktním vozem s víkem zavazadlového prostoru“. Vzpomíná si, že ho VW požádal, aby „pro nás navrhl nástupce Brouka, který by měl mít přibližně stejný interiér“.

„Nejdůležitější vůz v kariéře“ Giugiariho

Ačkoli Giugiaro navrhl vše od BMW M1 po Lotus Esprit, jednou prohlásil, že Volkswagen Golf je „nejdůležitějším vozem mé kariéry“. Ještě v roce 2008, kdy slavil své 70. narozeniny, tento ikonický automobilový designér řekl, že úspěch původního VW Golf „mi otevřel mnoho dveří“.

Co se týče názvu vozu, „Golf“ pochází z německého výrazu pro oceánský proud „Gulf Stream“ („Golfstrom“). O 50 let později Volkswagen stále používá ikonickou přezdívku Golf pro osmou generaci svého kompaktního vozu. Duo hatchback/kombi nedávno prošlo faceliftem v polovině cyklu a v prodeji zůstane ještě několik let, než jeho místo v nabídce zaujme plně elektrický Golf Mk9.

Zdroje: motor1, TowPoint