Propanové tepelné čerpadlo pro dálkové vytápění

Švédský výrobce Qvantum vyvinul tepelné čerpadlo o výkonu 6 kW pro byty napojené na systémy dálkového vytápění. Jako chladivo používá propan (R290).

Společnost Qvantum vyvinula propanové tepelné čerpadlo pro použití v bytech napojených na nízkoteplotní systémy dálkového vytápění.

„Tepelná čerpadla jsou k dispozici již řadu let, ale jako technologie vyhrazená pro ty, kdo mají vlastní domy. Většina lidí však žije v bytech v hustě obydlených městských oblastech, kde bylo řešením vytápění fosilními palivy,“ řekl Qvantum.

Generální ředitel společnosti Qvantum Fredrik Rosenqvist uvedl, že společnost nahrazuje plynové hořáky v bytech nízkoteplotními místními sítěmi dálkového vytápění a poté je kombinuje s kompaktními tepelnými čerpadly.

„Naše řešení umožňuje evropským vlastníkům budov rychle přejít na vytápění bez fosilních paliv, a to jak v nových, tak ve starých projektech,“ řekl Rosenqvist.

Řešení zahrnuje předinstalovanou jednotku vnitřní vodní nádrže a modul kompresorového tepelného čerpadla QG-6 (M). Qvantum tvrdí, že tepelné čerpadlo lze umístit pod kuchyňské dřezy, zatímco nádrž na vodu lze namontovat na stěnu kdekoli v bytě.

Nové propanové tepelné čerpadlo

Propanové tepelné čerpadlo pro dálkové vytápění
Tepelné čerpadlo Qvantum pro dálkové vytápění

Tepelné čerpadlo má topný výkon 6 kW, měří 230 mm x 430 mm x 410 mm a váží 30 kg. Vodní jednotka má kapacitu 145 litrů, měří 500 mm x 500 mm x 1 050 mm a váží 95 kg.

Qvantum QG má podle datového listu společnosti koeficient výkonu (COP) 4. Údajně může vyrábět horkou vodu až do 70 °C. Jeho sezónní koeficient výkonu (SCOP) pro ohřev vody na 35 °C je 4,42, zatímco SCOP pro aplikace 55 °C je 3,81.

Řešení je založeno na lokálních nízkoteplotních sítích CZT využívajících jako energetické centrum vstupní okruhovou vodu 10 °C až 20 °C a tepelná čerpadla.

„Energie v této síti pak mohou využívat tepelná čerpadla bytů, a to jak pro vytápění, tak pro chlazení. Podél okruhu se shromažďuje přebytečné teplo a chlad a energie se recykluje do sítě,“ řekl Qvantum.

Nové tepelné čerpadlo nedávno získalo ocenění ISH Design Plus. Soutěž „oceňuje produkty připravené na budoucnost, které prokazují optimální kombinaci udržitelnosti, estetického vzhledu a funkčnosti“, uvádí web ISH Design Plus.

Qvantum vyrábí tepelná čerpadla již více než 30 let. Nyní staví ve Švédsku novou továrnu s roční kapacitou 50 000 tepelných čerpadel.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint