Afroamerická muzea historie

V těchto afroamerických muzeích „prvního hlasu“ jsou součástí komunity, kterou muzeum vykládá, kurátoři a vedoucí.

Během 18. a 19. století převládal ve Spojených státech názor, že černí Američané nemají žádnou historii. Říká Joy Bivins, ředitelka sbírek a výzkumných služeb v Schomburg Center for Research in Black Culture v Harlemu, New York.

„Muzea černošské historie začala existovat v polovině 20. století,“ říká Bivins.

Centrum se založilo v roce 1925. A stalo se jedním z prvních veřejných prostranství v USA. To se ponořilo do historie, kterou mainstreamová muzea do značné míry ignorovala. Kurátoroval exponáty, chránil artefakty a sdílel pohledy z první ruky z černošské komunity. Byl průkopníkem v tom, co se stalo známým jako „muzea prvního hlasu“, říká Malika Pryor, ředitelka pro vzdělávání a angažovanost v nedávno otevřeném Mezinárodním afroamerickém muzeu v Charlestonu v Jižní Karolíně.

Popisuje tato muzea jako zrozená z historie komunity spíše než z „ukradených“ artefaktů – iniciativa, která vyrostla s domorodými komunitami. „Vyprávíme příběhy lidí, kteří byli buď úplně vynecháni z mainstreamových institucí, nebo jejichž předměty – jako prodloužení jejich života – byly interpretovány způsobem, který není přesným odrazem,“ říká. 

Malika N. Pryor pořádá prohlídku v rámci přípravy na otevření Mezinárodního afroamerického muzea
Malika Pryor v Mezinárodním afroamerickém muzeu v Charlestonu v Jižní Karolíně, pořádá prohlídku nového muzea věnované černošské historii a kultuře

Tyto stránky, od Washingtonu, DC, po Alabamu, nabízejí cestovatelům nefiltrované ponoření do často přehlížených a podceňovaných vyprávění o černošské historii.

Historie značně převyprávěná

S tím, jak se po celé zemi otevírá více černošských muzeí kultury a historie, každé představuje jemnější příběhy jedinečné pro jejich komunity. Virginia Beach například plánuje otevřít The Virginia African American Cultural Center v roce 2028, přičemž zdůrazňuje místní příspěvky černochů.

Bronzová socha bust se zdviženýma rukama venku.
Socha Raise Up od Hanka Willise Thomase na půdě Národního památníku za mír a spravedlnost v Montgomery v Alabamě je věnována obětem rasového terorismu a jejich odkazu

„To je role veřejné historie, vést lidi poznáním a pochopením toho, co se stalo v minulosti. A co se děje v současnosti,“ říká Lauren Cross, výkonná stratégka muzea Národního muzea Juneteenth, jehož otevření se naplánovalo na červen 2025 v Fort Worth, Texas

Kde je navštívit

Cestovatelé, kteří hledají muzea ,,prvního hlasu“, která komplexně zkoumají historii a kulturu černošské komunity, by měli začít ve Washingtonu, DC ‚s National Museum of African American History and Culture. Nejnovější muzeum Smithsonian Institution se neochvějně dívá na útrapy a triumfy Afroameričanů. A osvětluje více než 400 let artefaktů a historických informací.

Mezi další pozoruhodná muzea patří Muzeum afroamerické historie Charlese H. Wrighta v Detroitu. Toto muzeum, založené v roce 1965, má největší stálou sbírku afroamerické kultury na světě. Mezi více než 35 000 artefakty najdete ukázky průkopníků ve vědě a strojírenství a vitrážová okna od Samuela A. Hodge, která zobrazují příběhy pozoruhodných Afroameričanů, od tanečníků po aktivisty za občanská práva.

Muž a žena dělají výzkum u stolu.
Harlem’s Schomburg Center for Research in Black Culture chrání a vystavuje vzácné afrocentrické artefakty; včetně podepsaného prvního vydání básní Phillis Wheatley, nepublikovaných rukopisů Langstona Hughese a desítek tisíc uměleckých děl
Spisovatelé Amiri Baraka a Maya Angelou tančí v den 89. narozenin básníka Langstona Hughese 1. února 1991; fotografie se jeví součástí nové výstavy „The Ways of Langston Hughes“, která se zahájila v Schomburg Center for Research in Black Kultura 1. února

Národní centrum pro občanská a lidská práva v Atlantě využívá tři úrovně interaktivních galerií. A to proto, aby nakreslilo paralely mezi americkým hnutím za občanská práva a globálními boji za lidská práva. The Legacy Museum: From Enslavement to Mass Incarceration v Montgomery, Alabama, vypráví historii rasismu v Americe. A to od obchodu s otroky přes éru Jima Crowa a lynčování rasového teroru až po současnou krizi masového věznění. Virginia’s Hampton University Museum, které se otevřelo jako první úložiště černošské kultury v USA v roce 1868, uchovává jednu z nejstarších sbírek Kubova umění ze střední Afriky na světě.

Černošská historie

Historické památky a místa kulturního dědictví také umožňují cestovatelům sbírat informace o černošské historii. Například prohlídky Mary McLeod Bethune Council House ve Washingtonu, DC, ponoří návštěvníky do života průkopnické ženy z 20. století. Ta stanovila vzdělávací standardy pro dnešní černošské vysoké školy. A vytvořila tak prostor pro černochy ve vládě v roli poradkyně prezidenta Franklina D. Roosevelta. Interpretační programy vedené rangery v národním historickém parku Little Rock Central High School v Arkansasu vzdělávají cestovatele o historii Little Rock Nine. Ale i o desegregaci ve vzdělávání.

Bivins říká, že cestovatelé mohou také navštívit kostely, restaurace a další dlouhodobě fungující černošské instituce, aby se ponořili do kultury.

„Naše domy uctívání jsou obvykle předzvěstí historie a příběhů. Pokud chcete vědět, kdo je kdo, je to tam,“ říká. „Místa, která jsou místy politické aktivity, restaurace, které podávají jídlo lidí z diaspory. Tak se dostanete do příběhu.“

Andre Taylor, ústní historik v Colonial Williamsburg, živém historickém muzeu ve Virginii, říká, že Mama Dip’s Kitchen v Chapel Hill v Severní Karolíně nabízí jak jižní kuchyni, tak černou kulturu.

Teplá světla mezinárodního afroamerického muzea osvětlují v noci interiér se stromy v popředí.
Po 20 letech plánování se v červnu 2023 otevřlo Mezinárodní afroamerické muzeum v Charlestonu v Jižní Karolíně; nachází se na Gadsden’s Wharf, kde se odhadem 40 % zotročených Afričanů poprvé vylodilo v Severní Americe v letech 1670 až 1808

Cross dodává, že pokud hledáte další místa k návštěvě, lidé, kteří pracují v muzeích ,,prvního hlasu“, vám mohou doporučit restaurace zaměřené na komunitu. Ale i další historické památky.

„Afroamerická muzea ve vaší místní komunitě se jeví úžasným zdrojem a nelze podceňovat, jak důležitá jsou,“ říká Cross.