Výrobce EV VinFast ohromuje při debutu na burze

Vietnamská automobilka VinFast zaznamenala ohromující debut na burze Nasdaq. Zakončila tak svůj první den obchodování s ohromující hodnotou 1,5 mld. Kč na trhu. Tam prodala pouze 187 vozidel.

Ohromující debut na burze Nasdaq

Vietnamsky výrobce EV VinFast tak následoval ve stopách řady dalších společností zabývajících se elektromobily tím, že debutovala na Nasdaq. A to spojením se speciální akviziční společností Black Spade Acquisition.

Akcie VinFast tak raketově vzrostly a více než zdvojnásobily závěrečnou cenu akvizice Black Spade ve výši 480 Kč.

Raketový nárůst akcií

První den vypadal následovně: do poledne dosáhl podíl akcií VinFast 720 Kč, uprostřed odpoledne se propadl pod 550 Kč, než to celé uzavřel na působivých 820 Kč na akcii. A to tedy na ohromující hodnotu 1,5 mld. Kč. Díky tomu měl tedy větší hodnotu než globální automobiloví giganti Ford, GM ale i VW.

„VinFast urychlil globální revoluci elektromobilů tím, že zpřístupnil zejména inteligentní, bezpečné a ekologické elektromobily všem,“ řekl Thuy Le, globální generální ředitel VinFast.

Ekologické EV VinFast

Kredit: Vinfast
Výrobce EV VinFast má větší hodnotu než Ford, GM, ale i VW

„Dnešní úspěšná kotace (označuje nejnovější cenu akcie) nejen podporuje závazek vietnamské společnosti VinFast k udržitelné mobilitě v globálním měřítku. Ale především také otevírá přístup na kapitálové trhy a důležité cesty pro její budoucí rozvoj.“

,,Dále doufáme, že nabídka vietnamské společnosti VinFast inspiruje a uvolní větší příležitosti pro vietnamské značky k účasti na globálním trhu EV.“

VinFast model VF8

Od svého založení v roce 2017 dodal VinFast téměř 19 000 EV. A to včetně modelů VF e34, VF 5, VF 8 a VF 9 a v roce 2023 se tak zaměřuje na 50 000. Společnost je z 99 % vlastněna zakladatelem Phamem Nhat Vuongem.

Podle agentury Reuters prodal Vinfast v USA pouze 137 svého modelu VF8. Což je jediný model, který tam v současnosti prodává.

Zdroj: thedriven, Vapol