Ochrana chodců podle NHTSA

Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu žádá o vyjádření k novému programu, který zahrnuje přísnější předpisy pro ochranu chodců

Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu žádá veřejnost o vyjádření k novému programu nárazových zkoušek, který by měl zahrnovat revidované a přísnější předpisy pro ochranu chodců. Tento krok je součástí navrhovaných aktualizací programu s názvem NCAP (New Car Assessment Program) a snahy Biden-Harrisovy administrativy o zvýšení bezpečnosti na amerických silnicích.

Přísnější předpisy

Agentura se snaží přimět výrobce automobilů, aby věnovali více času a peněz vývoji nových vozů. Takové vozy mají být bezpečnější nejen pro jejich pasažéry, ale i pro chodce. NHTSA chce také vytvořit pravidla stanovující bezpečnostní standardy pro automatické nouzové brzdění s detekcí chodců. Organizace pro bezpečnost silničního provozu chce k návrhu přijímat připomínky po dobu následujících 60 dnů.

„Zajištění bezpečnosti chodců se stalo nejvyšší prioritou ministerstva dopravy (US Department of Transportation). Tyto navrhované aktualizace NCAP jsou důležitým krokem k řešení krize úmrtí na amerických silnicích,“ uvedla v prohlášení hlavní poradkyně NHTSA Ann Carlsonová. „Vozidla musí být navržená tak, aby chránila své cestující a zároveň zvyšovala bezpečnost i pro osoby mimo vozidlo.“

Nová národní strategie bezpečnosti silničního provozu

V lednu loňského roku ministerstvo dopravy vydalo novou národní strategii bezpečnosti silničního provozu. Ta obsahuje řadu bezpečnostních opatření zaměřených na snížení rekordního počtu smrtelných dopravních nehod a zranění ve Spojených státech.

O měsíc později ministerstvo dopravy rovněž oznámilo bezprecedentní investici 800 milionů dolarů do bezpečnosti silničního provozu. Tuto investici rozdělilo do několika vrstev – bezpečnější silnice, bezpečnější lidé, bezpečnější vozidla, bezpečnější rychlost a lepší péče po nehodách. Na hodnocení výsledků programu je zatím příliš brzy. Nicméně NHTSA oznámila, že v roce 2022 došlo v USA k mírnému poklesu počtu úmrtí při dopravních nehodách.

Čeká se na schválení

Pokud získá aktualizovaný program crash testů schválení a začne se aplikovat, měl by podle NHTSA poskytnout spotřebitelům zásadní informace o bezpečnosti ochrany chodců u nových vozidel. Agentura rovněž navrhuje identifikovat vozidla nového modelového roku, která splňují kritéria testování. A to přidělením bodů pomocí zaškrtávacích značek na svých internetových stránkách.

Zdroje: motor1, Vapol