Nová turistická stezka se otevřela pro turisty v italských dolomitech

Právě se otevřela nová turistická stezka, která se vine divokou a bohatou krajinou italských Dolomit. Trasa měří 170 kilometrů

Právě se otevřela nová turistická stezka, která se vine divokou, na přírodu bohatou krajinou italských Dolomit. Okružní trasa měří na délku 170 kilometrů a lze ji zvládnout za sedm dní.

Stezka Cammino Retico dostala název podle starověkého národa Raeti, který zde žil v předřímských dobách. Spojuje různé odlehlé vesnice mezi regiony Veneto a Trentino.

Doufá se, že stezka přinese pomalý a udržitelný cestovní ruch do některých méně známých italských oblastí, kterým hrozí vylidnění, a zároveň umožní návštěvníkům prozkoumat nepřeplněnou a „nekontaminovanou“ část země.

Pěší túra přes sedm vesnic za sedm dní

Cammino Retico, které vypravilo sociální sdružení Carpe Diem, začíná a končí v Aune di Sovramonte nedaleko města Belluno. Trasa prochází deseti obcemi v oblasti Tesino a Feltrino.

Každou noc se mohou turisté ubytovat v jedné z horských obcí, včetně opevněného města Feltre a vesnice Arsiè na břehu jezera. Na trase se již nyní nachází 50 možností ubytování.

Okružní trasa měří na délku 170 kilometrů a lze ji zvládnout za sedm dní
Projít novou turistickou stezku můžete zvládnout za sedm dní

Stezka navazuje na další předem vyznačené trasy, včetně starobylé Claudia Augusta a cest vytyčených italským Club Alpino (CAI).

Objevte Itálii stranou od masové turistiky

Převýšení na trase Cammino Retico se pohybuje mezi 400 a 1 450 metry nad mořem, protože se stezka vine přes divoké vápencové vrcholy, svěží údolí a břehy jezer.

„Pro turisty je to příležitost poznat kulturu a tradice těchto nezkažených venkovských oblastí,“ říká Francesco De Bortoli ze sdružení Carpe Diem. „A chůze je k tomu tím nejlepším způsobem.“

Po cestě se nacházejí různá historicky zajímavá místa. Turisté se mohou zastavit na Monte Avena, kde se objevily stopy neandrtálské populace.

Nová turistická stezka vede kolem bohatě freskami zdobené svatyně svatých Vittore a Corona z 12. století a elegantní vily Villa delle Centenere ze 17. století. Pěší turisté se mohou zastavit v pivovaru Pedavena a v muzeu jízdních kol v Cesiomaggiore. Od roku 2025 má být pro cyklisty připravena také dvojí trasa.

Sdružení Carpe Diem uvádí, že se inspiruje populární cestou Camino de Santiago. Chce zavést cestovní pas a diplom pro ty, kteří celý okruh dokončí.