Ostrov Man si vybral další lidský život

Jeden z nejnebezpečnějších a nejlákavějších motoristických závodů Tourist Trophy na ostrově Man si vyžádal letos už třetí oběť. Může za to nebezpečná trať? Nepozornost řidičů? Nebo adrenalin, který tento závod doprovází?

Po nehodě na ostrově Man ve středeční kvalifikaci zahynul britský motocyklista Mark Purslow. Sobotní závod sajdkár přinesl tragédii v podobě úmrtí pětatřicetiletého francouzského spolujezdce Oliviera Lavorela.

Purslow na okruhu na běžných silnicích debutoval v roce 2015 a od té doby byl pravidelným účastníkem. Ve středu podle agentury Reuters havaroval ve třetím ze čtyř kol na úseku v Ballagarey. Podle listu The Guardian předtím projel okruh Mountain Course průměrnou rychlostí 195 km/h.

„Mark vyrůstal se závoděním, inspirovala ho láska jeho otce k tomuto sportu. Byl ztělesněním soukromého závodníka na Tourist Trophy a připravoval si vlastní stroje s pomocí přátel a rodiny,“ uvedli organizátoři klání.

Závody na ostrově Man mají obrovskou tradici

„Silniční závody byly jeho vášní – soutěžil v Severním Irsku i v evropském šampionátu – ale stát se závodníkem TT bylo jeho životním cílem, který představoval nejvyšší osobní výzvu,“ napsali pořadatelé.

V úterý měl těžkou nehodu také jiný účastník závodu Dave Moffitt. Domácího jezdce okamžitě vrtulníkem převezli do nemocnice v Liverpoolu, kde je ve vážném, ale stabilizovaném stavu.

Při sobotní havárii v ulici Bray Hill v hlavním městě ostrova Douglasu byl zraněn i Lavorelův pilot Cesar Chanel. Podle agentury Reuters byl ve vážném stavu přepraven vrtulníkem do nemocnice v Liverpoolu.

Závody na ostrově Man se jezdí od roku 1907 a celkem si už vyžádaly téměř 300 životů. Letos se jede po dvouleté pauze zaviněné koronavirem, což je pro Tourist Trophy nejdelší přestávka od druhé světové války.

Zdroje: aktuálně, Vapol