10 tipů na dovolenou v Barceloně

Barcelona má dost na to, aby udržela ty nejnasytnější kulturní supy a labužníky po dlouhé týdny spokojené, ale zřejmě to nebude nejlevnější výlet.
Naštěstí s tímto seznamem věcí, které můžete v Barceloně dělat zdarma, si můžete užít to nejlepší z tohoto nádherného města, aniž byste museli utrácet celé jmění.

Zkontrolujte, kdy mají muzea volný vstup

Některá městem provozovaná muzea, včetně Museu Picasso a MNAC, mají každý týden pozdní odpoledne nebo večer, kdy je vstup zdarma. Ostatní jsou také zdarma první neděli v měsíci. Podrobnosti naleznete na jednotlivých webových stránkách. Moco Museum nenabízí bezplatný vstup (s výjimkou dětí do 9 let), ale je levnější brzy nebo pozdě během dne. V blízkosti La Rambla jsou také dvě skvělé galerie, které hostí měnící se výstavy s volným vstupem: Centre de la Imatge v Palau de la Virreina poblíž horní části bulváru a Centre d’Art Santa Mònica ve spodní části.

Tip pro plánování: Kdekoli je to možné, rezervujte si vstupenky online (včetně bezplatných vstupenek), abyste zajistili vstup zejména během hlavní sezóny.

Návštěva jednoho z mnoha barcelonských festivalů

V Barceloně se téměř vždy koná nějaký typ festivalu, takže najít zábavný týden nebo víkend k návštěvě nebude náročné. Karneval v únoru nebo březnu začíná ve čtvrtek (Tlustý čtvrtek) a končí následující středu (Popeleční středa). Zde můžete vidět pravou Barcelonu, která se baví s kostýmy, maskami, hudbou a průvody, než se křesťanští obyvatelé města připraví na půst.

V létě (od června do září) můžete s Cinema Lliure chytit kino zdarma na plážovém festivalu.

V srpnu Festa Major de Gràcia, která je známá především svými extravagantně zdobenými ulicemi, přináší nabitý program bezplatných venkovních koncertů k nasátí barcelonské kultury.

Pokud budete v září ve městě, nenechte si ujít 5denní festival Festes de la Mercè, který město ožije bezplatnými koncerty, tancem, ohňostrojem, akrobatickými kousky a živými correfocs (barevné přehlídky bubnů, čertů a petard ).

Místní tip: Kromě bezplatného kina na pláži nabízí Cinema Lliure po celý rok zdarma dokumentární filmy ve své knihovně.

Saunter La Rambla hned po ránu

Ano, je oblíbený u návštěvníků, ale procházet se po tomto 1 km dlouhém (asi půl míle) chodníku je typickým barcelonským zážitkem. La Rambla lemovaná královskými historickými budovami je vždy skvělým místem k procházkám, zvláště pokud si to správně načasujete. Časné ráno je nejlepší pro místní atmosféru.
Místní zajímavost: V roce 2015 získalo 228 obchodů po celé Barceloně zvláštní status ochrany, což v podstatě znamená, že jejich původní fasády a interiéry nemohou být změněny; 32 z nich nyní nelze žádným způsobem změnit.

Obdivujte modernistickou architekturu zvenčí

Mnoho barcelonských architektonických skvostů sice vybírá vstupné, ale jejich působivé fasády lze obdivovat zdarma. Na Passeig de Gràcia stojí vedle sebe tři ohromující příklady katalánského modernismu: Casa Lleó Morera, Casa Amatller a Gaudího Casa Batlló.
Jinde se nechte oslnit ohromujícím zpracováním Gaudího opusu magnum La Sagrada Família. Kousek odtud je největší secesní komplex na světě, Recinte Modernista de Sant Pau.

Objížďka: V Barceloně byla vytyčena rozsáhlá, stále se rozrůstající síť cyklostezek. Nábřežní cesta vede severovýchodně od Port Olímpic směrem k Riu Besòs; malebné trasy se proplétají kopci Collserola; a 72 km dlouhá cyklotrasa Ronda Verda vede kolem okraje města. Můžete se také vydat na dobře značenou 22 km dlouhou smyčku (součást Ronda Verda) po přímořské cyklostezce severovýchodně od Barcelonety.

Vyhřívejte se na městské pláži

Barcelona má několik nádherných pláží, které jsou ideální pro odpočinek nohou, které bolí po celém dni z prohlídky města. Barcelona je nejoblíbenější pro krásný zlatý písek a promenádou s restauracemi. Méně přeplněné pláže najdete dále na sever směrem k oblasti Fòrum.
Místní tip: Milovníci pláží mohou vyměnit vždy rušnou Barcelonetu a vyhřívat se na kráse pláží dále od města, jako jsou pláže podél Costa del Garraf nebo Costa Maresme, které jsou snadno dostupné veřejnou dopravou.

Procházejte nezávislé obchody a galerie El Born

Okouzlující oblast El Born je plná vzrušující řady malých nezávislých uměleckých galerií a butiků. Ztraťte se v úzkých uličkách a podívejte se, jaké skvosty můžete najít, od tradičních obrazů až po špičková umělecká díla. El Born se nachází vedle největšího a nejoblíbenějšího barcelonského parku La Ciutadella.

Podívejte se na některé z nejlepších pouličních umění a veřejných soch v Evropě

Barcelonští graffiti umělci jsou hrdá parta a několik skvělých příkladů jejich práce najdete po celém městě. Zejména v El Raval a Poblenou. Město má také dlouhou tradici pouličního umění a sochařství.
Některé známější příklady zahrnují Peix, obří rybí sochu navrženou Frankem Gehry s výhledem na pláž. Roy Lichtenstein’s 15m vysoký Barcelona Head v Port Vell. Památník katalánského umělce Antoniho Tàpiese Pocta Picassovi na Passeig de Picasso; a obrovská kočka Fernanda Botera na Rambla del Raval.

Užijte si nejlepší výhled na Barcelonu z Bunkers del Carmel (před západem slunce)

Dostat se do nich může vyžadovat trochu síly, ale Bunkers del Carmel nabízí nejlepší výhled na celou Barcelonu. 360stupňový výhled na město a všechny jeho ikonické památky na jedné straně a kopce a město Sant Cugat na jiný. Můžete také slézt dolů do bunkrů, kde najdete bezplatné malé muzeum, které vám vypráví o roli, jakou hráli jako protiletadlová ochrana během občanské války a později jako chudinská čtvrť s více než 3000 lidmi během 40. až 60. let 20. století.
Místní tip: Popularita tohoto místa s pozorováním západu slunce za posledních několik let raketově vzrostla. To vedlo ke stížnostem na hluk, večírky a další antisociální chování. V důsledku toho nyní místní úřady omezily přístup pouze za denního světla.

Bunkers del Carmel

Podívejte se na veřejné umění od barcelonského rodáka Joana Miró

Konečná sbírka oblíbeného barcelonského domácího umělce ve Fundació Joan Miró stojí za to, abyste si ji prohlédli. Po celém městě také uvidíte fantastické sochy Miró, které si můžete prohlédnout zdarma.
Parc de Joan Miró je domovem jeho epické 22 m vysoké sochy ženy a ptáka. Pokryté glazovanými dlaždicemi primární barvy a dramaticky stoupající ze šumivého bazénu. Na centrálním chodníku La Rambla je také mozaika Miró. Další je vystavena na vnější stěně terminálu 2 na letišti.

Místní tip: Anglické značení je k dispozici ve většině muzeí (i když ne ve všech). Mnoho restaurací má menu v angličtině, i když více místních míst je pouze ve španělštině a katalánštině.

Navštivte kolébku katalánské nezávislosti v Barceloně

The Born Centre Cultural

The Born Centre Cultural je oslnivě přestavěná budova bývalé tržnice. Středobodem jsou zbytky některých ze stovek budov srovnaných se zemí silami kastilského krále Filipa V. po obléhání v roce 1714. Pro většinu Katalánců tato událost znamená výchozí bod touhy po odloučení. Zůstává emocionálně nabitým místem.

Zdroj: lonelyplanet.com, top-voziky.cz