Japonští vědci vyvíjejí „potící se“ robotické prsty

S umělým povlakem kůže chtějí japonští vědci, aby povrch robotů vypadal lidštější. Jejich cíl: usnadnit život se stroji. Ale neměly by být příliš podobné.

Humanoidní roboti – robotické prsty

Humanoidní roboti by v budoucnu měli mít nejen lidské vlastnosti, ale také lidsky vypadat. Japonští vědci proto pracují na tom, aby ocelové a plastové kostry dostaly jiný povrch. Tým vědců z Tokijské univerzity nyní podle časopisu Matter vynalezl „lidský a samoléčivý krycí materiál pro roboty“.

Vyvinuli „lehce zpocený“ robotický prst potažený umělou kůží. Skládá se z lidských buněk a dokáže se sám opravit. Experimentem se vědci poprvé pokusili překonat hranici mezi živým masem a stroji.

První model v Petriho misce však zdaleka není zralý. Umělá kůže je mnohem slabší než přirozená kůže a je třeba ji udržovat vlhkou. Chybí mu lidský cyklus, který udržuje buňky živé a vlhké. Pohyby prstů jsou stále dost mechanické.

Vědci nejprve vyzkoušeli kožní štěpy. Měli však problém se přizpůsobit pohybujícím se robotickým prstům. S novým prstem naopak živé buňky narostly na samotný materiál, a proto se ideálně přizpůsobí jeho tvaru. Robotický prst se nyní může pohybovat také s povlakem kůže, protože kůže je extrémně pružná.

Robotické prsty potažené umělou kůží, Japonští vědci vyvíjejí „potící se“ robotické prsty
Robotické prsty potažené umělou kůží

Hrůza a přijetí jdou ruku v ruce

,,Vytvořili jsme fungující robotický prst, který artikuluje jako lidský prst a jehož umělá kůže se dokáže sama uzdravit,“ uvedl jeden z vynálezců Shoji Takeuchi v prohlášení z Tokijské univerzity. ,,Náš model kůže se zdá jako komplexní trojrozměrná matrice, která poprvé umožňuje úplnější pokrytí substrátu. A zdá se k němu také mnohem pevněji ukotvena.“

Takeuchi se považuje za jednoho z průkopníků tohoto výzkumného oboru, který se specializuje na robotiku a bioinženýrství. Mimo jiné také vyvíjí umělé svaly, syntetické čichové receptory nebo maso vypěstované v laboratoři. Jeho výzkumný tým chce tento vynález využít k tomu, aby robotům dodal lidský vzhled, aby zvýšil přijetí. Humanoidní roboti by se časem měli používat v péči, ale také v odvětví služeb.

Podle takzvaného efektu Uncanny Valley Effect platí, že čím více se postava podobá člověku, tím více je přijímána, ale pouze do určitého bodu: Pokud je umělá bytost modelována příliš realisticky, může působit děsivě jako zombie, a to zejména k divákovi.

Zdroj: spiegel, Vapol