Nissan X-Trail s hybridní technologií e-Power

Nové sedmimístné SUV Nissan X-Trail navazuje na Qashqai s ostrým novým designem a chytrým hybridním systémem e-Power

Nové sedmimístné SUV Nissan X-Trail navazuje na Qashqai s ostrým novým designem, chytrým hybridním systémem e-Power pro lepší efektivitu a více interiérových technologií.

Nissan X-Trail

Nissan pokračuje ve své elektrifikační náplni. Nyní na trh uvedl své zcela nové sedmimístné SUV X-Trail s hybridním pohonným ústrojím e-Power – včetně verze e-4ORCE s pohonem všech čtyř kol. Tento model nabízí ostrý nový vzhled, vylepšené interiérové ​​technologie a větší potenciál efektivity.

Největší SUV značky pro Evropu je založené na nejnovější platformě CMF-C Aliance Renault-Nissan. Platforma podle značky přinesla velká vylepšení pro každý sedmimístný vůz.

Největší SUV značky pro Evropu je založené na nejnovější platformě CMF-C Aliance Renault-Nissan. Platforma podle značky přinesla velká vylepšení pro každý sedmimístný vůz
Nissan X-Trail

Tato nová platforma také umožnila inženýrům Nissanu zabalit relativně kompaktní 2,1kWh lithium-iontovou baterii. Baterii nabíjí 1,5l přeplňovaným zážehovým motorem s proměnným kompresním poměrem, což pomáhá dále zvyšovat efektivitu.

Technické centrum značky ve Velké Británii, adaptované z podobného systému používaného Nissanem v Japonsku, komplexně přepracovalo technologii, aby poskytovalo zážitek z jízdy jako u elektromobilu.

Pod kapotou

Benzinový motor Nissanu X-Trail nikdy nepohání přímo kola. Namísto toho funguje jako prodlužovač dojezdu, který funguje nejúčinněji při nabíjení baterie při jízdě nebo je nejvýkonnější, když je vyžadovaná maximální akcelerace. Baterie napájí elektromotor namontovaný na přední nápravě, který u jednomotorového modelu e-Power poskytuje výkon 201 koní a točivý moment 330 Nm.

Nissan tvrdí, že sprint z 0-100 km/h trvá osm sekund. Dále dokáže dodat až 4,84 l/100km a pouhých 132 g km emisí CO2. X-Trail také zdědí technologii rekuperačního brzdění e-Pedal Step od Qashqai e-Power pro maximalizaci účinnosti. Značka pro vůz neuvádí dojezd na čistě elektrický pohon.

e-Power

Novinkou pro X-Trail je e-Power e-4ORCE, dvoumotorová verze e-Power s pohonem všech kol, která přidává elektromotor na zadní nápravu vozu s celkovým výkonem 210 koní. V pětimístné podobě poskytuje nejlepší čas z 0-100 km/h za sedm sekund a spotřebu paliva 4,83 l/100km.

Druhý elektromotor znamená, že X-Trail e-Power e-4ORCE má 10 000krát rychlejší odezvu točivého momentu ve srovnání s konvenčním systémem pohonu všech kol, což dává řidiči větší kontrolu.

Nissan říká, že přidání rekuperačního brzdění na zadní nápravě spolu s přední nápravou vede k plošší a stabilnější jízdě při zpomalování.

Vedle nabídky e-Power je Nissan X-Trail k dispozici také s mild-hybridním 1,5l přeplňovaným zážehovým motorem. Motor je rovněž vybavený technologií proměnlivého kompresního poměru. Nabízí 161 koní a točivý moment 300 Nm a ve spojení s automatickou převodovkou CVT zrychlí z 0 na 100 km/h za 9,6 sekundy a vrátí se na maximum 5,9 l/100km a 161 g/km CO2.

Systém řízení vozu tvůrci vylepšili tak, aby nabízel ostřejší odezvy a lepší pocit z řízení. Zatímco nastavení předního zavěšení MacPherson a víceprvkového zadního zavěšení X-Trail nabízí také přizpůsobené ladění.

Interiér Nissanu X-Trail

Standardně se Nissan X-Trail dodává v pětimístné podobě. Sedmimístná konfigurace je k dispozici na všech úrovních výbavy za 28 500 korun. Ačkoli pohon dvou kol e-Power se u sedmimístných modelů nenabízí.

V nabídce X-Trail je také spousta dalších interiérových technologií, s 12,3 palců širokým digitálním přístrojovým panelem, 12,3 palců širokým dotykovým displejem s nejnovější konektivitou smartphonu a připojenými službami a 10,8 palců širokým head-up displejem
Interiér

Autobaterie uvnitř X-Trail je umístěná pod sedadlem spolujezdce, takže pokud jde o balení vzadu, neexistuje žádný kompromis, tvrdí značka. Nissan říká, že třetí řada může snadno pojmout cestující až do výšky 1,6 m s prostorem pod sedadly druhé řady pro nohy cestujících. Zatímco zadní dveře vozu se otevírají až o 85 stupňů jako Qashqai, aby se zlepšil přístup k zadním řadám. Druhá řada obsahuje porty USB A a C pro nabíjení zařízení. X-Trail také zdědil pokročilou technologii řidiče ProPilot Assist, která debutovala v modelu Qashqai.

Se sklopenými zadními sedadly nabízí nový Nissan X-Trail 585 litrů zavazadlového prostoru. Což je o 20 litrů více než jeho předchůdce. Dále nabízí elektricky ovládané zadní výklopné dveře.

V nabídce X-Trail je také spousta dalších interiérových technologií, s 12,3 palců širokým digitálním přístrojovým panelem, 12,3 palců širokým dotykovým displejem s nejnovější konektivitou smartphonu a připojenými službami a 10,8 palců širokým head-up displejem. Součástí štíhlejšího designu nové kabiny je také spousta chytrých řešení vnitřních úložných prostor.

Podoba Qashqai a cena

X-Trail získal ostřejší vzhled inspirovaný Qashqai. Obsahuje štíhlejší jednotky světlometů, novou interpretaci masky chladiče Nissan s ochrannou známkou V-motion a kontrastní černou střechu.

Ceny Nissanu X-Trail začínají od 915 tisíc korun za základní model Nissan Visia s mild-hybridním benzinovým motorem 1,5. Cena stoupá na 963 tisíc korun za výbavu Accenta Premium. Specifikace N-Connecta přijde na 1 milion korun, zatímco nad touto cenou se nacházejí špičkové modely Tekna a Tekna+ za 1,1 milionů korun a 1,2 milion korun.

Rozhodněte se pro pohonnou jednotku e-Power a připlatíte si 69 tisíc korun. Modely e-Power e-4ORCE stojí navíc 62 tisíc korun oproti běžnému vozu e-Power.

Objednávky na nový Nissan X-Trail se otevírají tento měsíc před dodávkami od října tohoto roku.

Zdroje: autoexpress, TopVozíky