Audi A6 Avant E-tron jako elegantní kombi

Nové kombi Audi A6 Avant se objeví na trhu v roce 2024

Elektrický ekvivalent Audi A6 Avant bude mít jedno a dvoumotorové hnací ústrojí a dojezd až 700 km. Nové elegantní kombi se objeví na trhu v roce 2024 a půjde o první plně elektrickou nabídku v segmentu výkonných kombi.

V loňském roce Audi odhalilo koncept vozu A6 E-tron ve tvaru limuzíny. V návaznosti na tuto událost Audi odhalilo navazující koncept, který věrně kopíruje variantu kombi. Nenahradí však ihned Audi A6 Avant, protože Audi plánuje v budoucnu spustit „paralelní nabídku“ poháněnou spalováním.

Nová platforma PPE

Stejně jako limuzína (která se vyznačuje pronikavou siluetou v souladu s vizí poskytnout elektromobil jako alternativu k současným A6 a A7), tak i nový A6 Avant E-tron je postavený na architektuře Premium Platform Electric (PPE). Jedná se o vrcholnou architekturu, kterou právě Audi vyvíjí ve spolupráci s Porsche. Tato architektura se poprvé objeví v novém Porsche Macan EV a Audi Q6 E-tron v následujícím roce 2023.

Tato platforma spojuje prvky nosičů Porsche Taycan a Audi E-tron GT J1 s architekturou MEB, kterou více používá společnost Volkswagen. Audi dále uvádí, že zajistí, že to, co naznačují linie vozu, bude převedeno do standardu dynamického jízdního výkonu a ke každodennímu použití pro delší jízdy.

Znak Audi

Vlastnosti Audi A6 Avant

Audi neuvedlo úplně podrobnosti o hnacím motoru A6 E-tron. Avšak uvádí, že v konečné produkční verzi bude na výběr ze dvou možností. A to na výkonově orientované dvoumotorové nastavení a se zaměřením na efektivitu se zadním pohonem. Dvoumotorový koncept nabízí nárokovaných 463 koní a 590 lb ft.

V této aplikaie OOP pojme přibližně 100 kWh baterii namontovanou na podlaze, která poskytuje uváděný dojezd 700 km. Může se nabíjet rychlostí 270 kW, aby dosáhla dojezdu 300 km po 10 minutách nabíjení.

Vzhledem k tomu, že baterie je umístěná naplocho a je uspořádaná přes podvozek vozu, nový koncept údajně nabízí široce srovnatelné rozměry interiéru a nosnost se současnou A6. Šéf produktového marketingu Niko Martens se nechal slyšet, že platformy elektromobilů poskytnou více prostoru a flexibility. A to nejen v kufru, ale taky vepředu, a to zvyšuje jeho praktičnost. Důležité je, že elektrický koncept ukazuje, jak delší rozvor, který poskytuje platforma EV, umožňuje větší prostor pro nohy jak vepředu, tak vzadu.

A6 Avant E-tron měří 4960 mm na délku, 1960 mm na šířku a 1440 mm na výšku. To je zhruba stejná velikost, jako u jeho spalovacího předchůdce.

Tradice úspěchu

Odhalení A6 E-tron přichází několik měsíců poté, co produktový šéf Mercedes-Benz Markus Schäfer řekl novinářům, že tradiční modely kombi čelí nejisté budoucnosti. Za to může slábnoucí poptávka po rodinných vozech s nízkými jízdními vlastnostmi. Na to designér Audi Phillipp Römers řekl: „Máme dlouhou tradici s velmi sportovními a velmi emotivními Avanty.“

Je to tradice, která je skutečně v našich kořenech a chceme v ní pokračovat. Takže pro nás jako designéry je vždy fantastické pracovat na tomto stylu karoserie. Je to dokonalá kombinace použitelnosti a výrazného sportovního designu.

Martens odpověděl: „Stále můžeme vidět vzrůstající poptávku po voze. Není to koncept, který funguje globálně, ale je velmi úspěšný a žádaný.“

Zdroje: Vapol, Autocar