Jízda na kole neškodí zdraví, ani planetě. Které evropské země mají nejlepší programy pro dojíždění do práce na kole?

Jízda na kole vám pomůže zlepšit kondici a snížit emise. Pro mnohé z nás znamená cesta do práce ráno uvězněné za volantem v dopravní zácpě

Jízda na kole vám pomůže zlepšit kondici a snížit emise. Pro mnohé z nás znamená cesta do práce ráno uvězněné za volantem v dopravní zácpě nebo boj o místo v přeplněném vagonu metra.

Do práce raději na kole

V celé Evropě stále více lidí vyměňuje auta a autobusy za kola. Jízda na kole je skvělá pro vaše zdraví. Představuje fantastickou alternativu k dopravě, která je náročná na emise oxidu uhličitého a spotřebovává plyn.

Které evropské země mají nejlepší programy pro dojíždění do práce na kole? V mnoha evropských zemích existují programy pro dojíždění do práce na kole, ale ne všechny jsou stejné.

Nizozemsko nabízí příspěvek na ujeté kilometry

Nizozemci ujedou na kole v průměru 2,6 km denně. Pokud by se tento model opakoval po celém světě, klesly by podle jedné studie roční celosvětové emise uhlíku o 686 milionů tun. To je více než celá uhlíková stopa Spojeného království.

Vláda tento zdravý návyk podporuje tím, že dojíždějícím na kole nabízí „příspěvek na ujeté kilometry“.

Od roku 2006 v Nizozemsku odměňují podniky dojíždějící do práce na kole částkou 0,19 EUR za kilometr, kterou si mohou odečíst z daní. Tento příspěvek na ujeté kilometry byl dříve k dispozici pouze řidičům, kteří jej mohli uplatnit na pokrytí nákladů na pohonné hmoty.

Od roku 2006 odměňují podniky dojíždějící do práce na kole částkou 0,19 EUR za kilometr, kterou si mohou odečíst z daní
V Holandsku můžete dostat 0,19 eur za ujetý kilometr do práce na kole

V roce 2007 se rozšířil i na cyklisty – a protože kola nepotřebují drahý benzín, mohou si cyklisté peníze jednoduše strčit do kapsy.

Dojíždějící do práce na kole pět dní v týdnu ujede 10 kilometrů denně a může z tohoto programu získat přibližně 450 eur ročně.

Belgičtí cyklisté tento systém přijali

Belgie nabízí podobný systém jako Nizozemsko a dojíždějící mohou žádat o 0,24 eura za každý kilometr ujetý na kole. Tento systém se stal oblíbeným skoro po celé Belgii. Podle Brussels Times obdržel v první polovině roku 2022 příspěvek na jízdní kolo každý pátý zaměstnanec malých a středních belgických podniků.

Francie zvýšila počet aktivních cyklistů

Francouzští dojíždějící do práce mohou žádat o příspěvek až 0,25 eura za každý kilometr, který ujedou do práce na kole, a to až do ročního limitu přibližně 200 eur.

Výsledky pilotní fáze, do níž se zapojilo 18 podniků, ukázaly 50procentní nárůst počtu aktivních cyklistů.

Italská pravidla se v jednotlivých městech liší

V Itálii závisí přístup k programům pro dojíždění do práce na kole na místě, kde žijete. Pobídky se totiž značně liší v závislosti na oblasti nebo provincii.

Město Florencie na severu země právě zavedlo program, který začíná 3. června a potrvá rok. Ti, kteří se zbaví auta a začnou jezdit do práce na kole, dostanou 0,20 eura za každý kilometr ujetý na kole v rámci obce, maximálně však 30 eur měsíčně. Ti, kteří již do práce na kole jezdí, dostanou 0,15 eura za každý kilometr.

V Bari - hlavním městě italského regionu Apulie - dostávají dojíždějící na kole 0,21 € za každý kilometr
V italském Bari si můžete za jízdu na kole přijít na 25 eur měsíčně

Účastníci se musí zaregistrovat pomocí aplikace Pin Bike. Rada plánuje každý měsíc udělit bonusy ve výši 100 eur 200 uživatelům, kteří v aplikaci nasbírají nejvíce bodů. Ty mohou získat jak za ujeté kilometry na kole, tak za účast na akcích a v dotaznících.

V Bari – hlavním městě italského regionu Apulie – dostávají dojíždějící na kole 0,21 € za každý kilometr, který ujedou do práce (až do maximální výše 25 € měsíčně).

Italská vláda také nabízí dojíždějícím do práce poukázky na mobilitu na nákup nového kola.

Spojené království a Lucembursko

Některé země nenabízejí kredity na kilometr, ale nabízejí pobídky k nákupu zařízení.

V Lucembursku si mohou lidé, kteří jezdí do práce na kole, odečíst z daně z příjmu fyzických osob až 300 eur na nákup nového kola.

Ve Spojeném království si mohou zaměstnanci podniků, které se přihlásily k oficiálnímu programu dojíždění do práce na kole, zakoupit kolo prostřednictvím svého zaměstnavatele. V rámci daňových odpočtů si mohou odečíst až 32 % skutečných nákladů na kolo.

Proč je dobré jezdit do práce na kole?

Vlády po celé Evropě se snaží zavádět cyklistické programy. Ve Španělsku vláda zvažuje nový program „En Bici al trabajo“, který by zaměstnancům platil za dojíždění do práce na kole.

Jízda na kole přináší řadu výhod. Podle jedné studie mají lidé, kteří jezdí do práce na kole, o 45 % nižší riziko vzniku rakoviny. Dále mají až o 46 % nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Vyhýbání se autu je také skvělý způsob, jak snížit svou uhlíkovou stopu. Odvětví dopravy se na celosvětových emisích skleníkových plynů podílí čtvrtinou. Polovina z nich pochází z osobních vozidel, včetně osobních a nákladních. Auta také zamořují ovzduší nebezpečnými chemikáliemi a plyny.