Turistické poplatky: Všechna místa, kde musíme v roce 2024 zaplatit za vstup

Od Benátek po Bali se zavádějí nové turistické poplatky, které se snaží bojovat proti nadměrnému turismu. Cestování je opět na vzestupu

Od Benátek po Bali se zavádějí nové turistické poplatky, které se snaží bojovat proti nadměrnému turismu. Nadměrný cestovní ruch by se mohl stát slovem roku 2023 v cestovním ruchu.

Nadměrný cestovní ruch

Zprávy o negativních dopadech příliš velkého počtu turistů se objevovaly skoro všude. Nejoblíbenější světové destinace, jako jsou Benátky, Barcelona nebo Nový Zéland, se snaží udržet počet návštěvníků pod kontrolou.

V čem spočívá problém nadměrného cestovního ruchu? Místní obyvatelé trpí třeba tím, že se nemovitosti stávají nedostupnými kvůli pronajímatelům, kteří skupují prázdninové pronájmy. Úřady se potýkají s odpadky, které po sobě turisté zanechávají, a znečištění přispívá ke klimatické krizi.

Jednou z taktik, na kterou destinace doslova sázejí, jsou turistické daně: poplatky, které musí návštěvníci platit kromě běžných výdajů, jako je ubytování a strava.

To samozřejmě není nový koncept. Pokud jste někdy cestovali do zahraničí, pravděpodobně jste již někdy platili turistickou daň. Možná jste si jí ani nevšimli – někdy je totiž započítaná do letenek nebo do poplatků, které platíte v hotelu.

Barcelona pro rok 2024 (opět) zvyšuje turistickou daň

V roce 2022 městské úřady oznámily, že v následujících dvou letech by se měla v Barceloně zvýšit turistická daň. Od roku 2012 museli návštěvníci katalánské metropole platit jak regionální turistickou daň, tak další celoměstský příplatek.

Od 1. dubna 2023 městské orgány zvýšily městský poplatek na 2,75 EUR
Městský poplatek bude od dubna 2024 opět vyšší

Od 1. dubna 2023 městské orgány zvýšily městský poplatek na 2,75 EUR. K druhému zvýšení dojde 1. dubna 2024, kdy se poplatek zvýší na 3,25 EUR. Poplatek se vztahuje na návštěvníky ubytované v oficiálních turistických ubytovacích zařízeních.

Radnice uvedla, že výnosy se použijí na financování městské infrastruktury, včetně zlepšení silnic, autobusové dopravy a eskalátorů.

Valencie

Valencie zavede turistickou daň pro cestovatele ubytované ve všech typech ubytování v regionu, včetně hotelů, hostelů, apartmánů a kempů. Oficiálně se nazývá valencijská daň z turistických pobytů (IVET) a vstoupí v platnost v roce 2024. Přesné datum však zatím úřady neoznámily.

Návštěvníci musí zaplatit 50 centů až 2 eura (až 50 Kč) za noc v závislosti na zvoleném ubytování, a to až na sedm nocí. Cestující na výletních lodích začnou platit 1,50 eura (37 Kč) za den.

Podle úřadů půjde poplatek na udržitelný rozvoj cestovního ruchu v regionu. Výtěžek se rovněž použije na zajištění cenově dostupnějšího bydlení pro místní obyvatele v turisticky exponovaných lokalitách.

Portugalské město Olhão zavedlo v roce 2023 turistickou daň

Olhão, portugalské rybářské město oblíbené mezi turisty, začalo od dubna do října vybírat od návštěvníků poplatek 2 eura (50 Kč) za noc. Od listopadu do března se daň snižuje na 1 euro (25 Kč). Nebude se vztahovat na děti mladší 16 let a má být omezená na pět nocí – tedy maximálně na 10 eur (250 Kč) – za jednu cestu.

Podle místních úřadů se poplatek použije na minimalizaci dopadu cestovního ruchu na město Algarve, včetně zlepšení čistoty a bezpečnosti.

Dvě z 16 obcí Algarve již turistickou daň vybíraly: Faro (1,5 eura (37 Kč) za noc až na sedm nocí od března do října) a Vila Real de Santo António (1 euro (25 Kč) za den až na sedm dní).

Bali: Turistická daň bude zavedena v únoru 2024

Bali, známé jako země bohů, láká návštěvníky z celého světa na své pláže, ostrovy a duchovní kulturu. Turistický ruch však znamená také problémy a Bali doufá, že některé z nich vyřeší nová daň, kterou je třeba zaplatit při vstupu do země.

Od 14. února 2024 začnou zahraniční i domácí turisté platit poplatek ve výši 150 000 IDR (8,80 EUR – 216 Kč). Tento poplatek bude nutné zaplatit ve speciálních budkách na mezinárodním letišti Ngurah Rai na Bali. Úřady slíbily, že tento proces bude trvat méně než 30 sekund.

Uvedly, že výtěžek půjde na projekty, které „chrání životní prostředí, přírodu a kulturu a zlepšují kvalitu“ Bali.

Situace v Thajsku

Ještě v roce 2022 se hovořilo o tom, že turistická daň bude zavedena v červnu 2023. To se nestalo, pak se neuskutečnil ani další termín v říjnu. A ani pro rok 2024 nejsou potvrzené žádné plány. Když se o dani hovořilo poprvé, uvádělo se, že daň bude činit 300 bahtů (8 eur – 196 Kč).

Daň pomůže také financovat další rozvoj turistických atrakcí, jako je například Velký palác v Bangkoku
Turistickou daň zaplatíte brzy také v Thajsku

V roce 2022 guvernér thajského úřadu pro cestovní ruch řekl tiskové agentuře Reuters, že část poplatku „bude použita na péči o turisty“, protože se stávalo, že se na ně nevztahovalo zdravotní pojištění. Pomůže také financovat další rozvoj turistických atrakcí, jako je například Velký palác v Bangkoku.

Turistická daň v Benátkách

Turistická daň v Benátkách se stala předmětem mnoha debat a odkladů. Město je jedním z nejvíce přetížených turistů v Evropě, což vytlačuje místní obyvatele z úzkých a přeplněných uliček v centru města.

Nyní je potvrzeno, že město na laguně bude po část roku 2024 zkoušet vstupné. Návštěvníci musí nově zaplatit poplatek 5 eur (123 Kč) za vstup o víkendech a dalších dnech ve špičce od dubna do poloviny července – celkem 29 dní.

Poplatek za jednodenní návštěvu platí ve špičce (8.30-16.00). To znamená, že návštěvníci, kteří přijedou do Benátek na večeři nebo koncert, nemusí nic platit. Cílem poplatku za vstup je snížit počet lidí, podpořit delší návštěvy a zlepšit kvalitu života obyvatel. Výtěžek ze vstupného půjde na služby, které pomáhají obyvatelům města, jako je údržba, úklid a snížení životních nákladů.

Situace v Rakousku

V Rakousku se platí daň z přenocování, která se liší podle toho, ve které spolkové zemi se nacházíte. Ve Vídni nebo Salcburku zaplatíte navíc 3,02 % z hotelového účtu za osobu. Poplatek z cestovního ruchu je známý také jako Tourismusgesetz a Berherbergungsbeiträge.

Belgie

Turistická daň se v Belgii vztahuje také na ubytování, a to za každou noc, kterou v něm strávíte. Poplatek je někdy zahrnutý v ceně pokoje v hotelu, ale některé hotely tento poplatek oddělují a vybírají ho jako příplatek, proto je třeba pečlivě kontrolovat účet.

Antverpy a Bruggy účtují poplatek za pokoj. V Bruselu se sazba liší v závislosti na velikosti a hodnocení hotelu. Obecně se pohybuje kolem 7,50 EUR (184 Kč).

Bhútán

Zatímco ve většině zemí se turistické poplatky pohybují pod hranicí 20 eur (490 Kč), v Bhútánu je daň v porovnání s nimi nebývale vysoká. Minimální denní poplatek pro většinu cizinců činí: 228 EUR (5 587 Kč) za osobu na den v hlavní sezóně a o něco méně mimo sezónu. Zahrnuje však mnoho, včetně ubytování, dopravy v zemi, průvodce, jídla a vstupních poplatků.

Bulharsko

Bulharsko uplatňuje turistický poplatek za přenocování. Je velmi nízký a liší se v závislosti na oblasti a klasifikaci hotelu – až kolem 1,50 EUR (37 Kč).

Karibské ostrovy

Na většině karibských ostrovů se k ceně ubytování připočítávají turistické poplatky nebo poplatek za odjezd.

Antigua a Barbuda, Aruba, Bahamy, Barbados, Bermudy, Bonaire, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Dominika, Dominikánská republika, Grenada, Haiti, Jamajka, Montserrat, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Maarten, Svatý Vincenc a Grenadiny, Trinidad a Tobago a Americké Panenské ostrovy mají pro návštěvníky nějakou formu poplatku.

Poplatky se pohybují od 13 EUR (319 Kč) na Bahamách do 45 EUR (1102 Kč) na Antigui a Barbudě.

Chorvatsko

Chorvatsko v roce 2019 zvýšilo turistickou daň. Zvýšená sazba však platí pouze během hlavní sezóny v létě. Návštěvníci platí přibližně 10 kun (1,33 € – 32,60 Kč) za osobu a noc.

Francie: Vyšší turistická daň v Paříži kvůli olympijským hrám

Ve Francii se platí „taxe de séjour“. Připočítává se k hotelovému účtu a liší se podle toho, ve kterém městě se nacházíte. Sazby se pohybují od 0,20 € do přibližně 4 € (až 98 Kč) za osobu a noc. Turisticky atraktivní místa, jako Paříž a Lyon, používají tyto peníze na údržbu turistické infrastruktury.

Ve Francii se platí "taxe de séjour"
V Paříži se turistická daň používá na údržbu infrastruktury

Kvůli Letním olympijským hrám v roce 2024 se turistická daň z hotelových pokojů zvýšila o 200 %, a to od ledna 2024. V závislosti na typu ubytování se poplatek pohybuje od 0,75 do 15 eur (do 368 Kč) za noc.

Německo

V Německu je zavedená tzv. „daň z kultury“ (kulturförderabgabe) a ve městech jako Frankfurt, Hamburk a Berlín také „daň z lůžka“ (bettensteuer). Tento poplatek činí přibližně 5 % z účtu za ubytování.

Řecko

Turistická daň v Řecku se odvíjí od počtu hotelových hvězdiček nebo počtu pokojů, které si pronajímáte. Může činit až 4 EUR (98 Kč) za pokoj. Zavedlo ji řecké ministerstvo cestovního ruchu, aby pomohlo snížit zadlužení země.

Maďarsko

Turistické poplatky v Maďarsku platí pouze v Budapešti. Cestující musí každou noc zaplatit 4 % navíc podle ceny pokoje.

Itálie

Turistické poplatky v Itálii závisí na místě, kde se nacházíte. Na Sicílii se poplatky pohybují od 1 do 3 eur (73,50 Kč) za noc. Zatímco v Římě se poplatek pohybuje od 3 do 7 eur (do 172 Kč)za noc v závislosti na typu pokoje, ale některá menší města vybírají více.

Japonsko

V Japonsku se platí daň za odjezd. Návštěvníci Japonska platí při odjezdu ze země 1 000 jenů (přibližně 8 eur – 196 Kč). Oficiální webové stránky cestovního ruchu tvrdí, že tato malá daň „významně ovlivňuje“ ekonomiku.

Návštěvníci Japonska platí při odjezdu ze země 1 000 jenů (přibližně 8 eur)
V Japonsku se platí daň za odjezd

Nový Zéland

Mnoho turistů, osob na pracovní dovolené a některých studentů a pracovníků, kteří přijíždějí na Nový Zéland, musí při příjezdu zaplatit mezinárodní poplatek za ochranu návštěvníků a cestovní ruch (IVL). Lidé z Austrálie jsou však od tohoto poplatku osvobození. Stojí 35 novozélandských dolarů, což je přibližně 21 eur (514 Kč).

Nizozemsko

V Nizozemsku se platí daň z pozemní a vodní turistiky. V Amsterdamu činí v současné době 7 % z ceny hotelového pokoje. Nazývá se „toeristenbelasting“.

V roce 2024 se zvýší na 12,5 %, čímž se stane nejvyšší turistickou daní v Evropě. Má se vztahovat jak na cestující na výletních lodích, tak na jednodenní návštěvníky.

Portugalsko

Nízká portugalská turistická daň se platí za osobu a noc a vztahuje se pouze na hosty starší 13 let. Její výše se pohybuje kolem 2 eur (49 Kč) a v současné době se uplatňuje ve 13 z 308 portugalských obcí, včetně měst Porto, Lisabon a Faro. Platí se pouze prvních sedm dní pobytu.

Slovinsko

Turistická daň ve Slovinsku se liší v závislosti na lokalitě a hodnocení hotelu. Ve větších městech a letoviscích, včetně Lublaně a Bledu, je o něco vyšší – přibližně 3 € (73,50 Kč).

Španělsko

Pokud míříte na Ibizu nebo Mallorku, musíte zaplatit turistickou daň. Udržitelná turistická daň, která se vztahuje na rekreační ubytování na španělských Baleárských ostrovech (Mallorca, Menorca, Ibiza, Formentera), platí také pro každého rekreanta staršího 16 let. Během hlavní sezóny může daň dosáhnout až 4 eur (98 Kč) za noc.

Švýcarsko

Turistická daň ve Švýcarsku se liší v závislosti na místě. Platí se za noc a osobu a činí přibližně 2,20 EUR (54 Kč).

Nabídky ubytování obvykle turistickou daň nezahrnují – je uvedena jako samostatná částka, takže je snazší ji sledovat. A vztahuje se pouze na pobyty kratší než 40 dní.

USA

Ve většině Spojených států se vybírá hotelová daň nebo daň z ubytování pro cestující, kteří si pronajímají ubytování. Říká se jí také daň z obsazenosti.

Poplatky se platí v hotelech, motelech a hostincích. Nejvyšší sazba se údajně platí v Houstonu, kde je daň z hotelového účtu 17 %.