„Kokainoví hroši“ Pabla Escobara se rychle množí

Pablo Escobar

Narkobaron Pablo Escobar kdysi nechal dopravit hrochy do Kolumbie a tamní potomci se už dávno stali problémem. Vědci nyní spočítali „kokainové hrochy“ – je jich tedy více, než se předpokládalo.

Bohatí lidé často investují své peníze do mimořádných věcí. Mezi nimi: bývalý drogový boss Pablo Escobar. Za své peníze – podle ,,Forbesu“ byl kdysi jedním z nejbohatších mužů světa – koupil mimo jiné soukromou zoo s hrochy, plameňáky, žirafami a zebrami. Policie zastřelila Escobara v roce 1993, poté se jeho zvířata prodala do zoologických zahrad – kromě hrochů. Zůstali a množili se. A zjevně více, než vědci dříve předpokládali, jak ukazuje nový počet.

Podle zprávy zveřejněné v ,,Nature“ by mohlo být hrochů dvakrát tolik, než se dříve myslelo. V Kolumbii by mohlo žít 181 až 215 zvířat. V roce 2020 vědci stále odhadují, že kolem řeky Magdalena a jejích přítoků v Kolumbii pochází přibližně 98 exemplářů. Výzkumníci spočítali samotná zvířata v letech 2021 a 2022 pomocí dronů a dalších sledovacích metod, uvádí zpráva.

Přestože se hroši řadí mezi velká zvířata, jejich počítání se stalo pro vědce z Kolumbijské národní univerzity v Bogotě, Humboldtova institutu a ekologické agentury Cornare náročné: Noční zvířata se ponoří do vody 16 hodin denně a migrují na velké vzdálenosti.

,,Kokainoví hroši“ Pabla Escobara

Podle zprávy vědci kromě počtu provedli ještě jedno pozorování: 37 % zvířat byla mláďata. To naznačuje, že se hroši rychle množí. Kvůli bujným podmínkám existuje jedna hypotéza, že mohou být sexuálně zralí dříve než v Africe. Další tezí je, že zvířata by mohla být úspěšnější v rozmnožování, protože nemusí tolik bojovat o území a zdroje, řekl podle Nature ekolog Rafael Moreno, který se na analýze podílel.

Hroch plave v laguně v parku Hacienda Napoles, bývalém domově drogového bosse Pabla Escobara (foto 2022)
Hroch plave v laguně v parku Hacienda Napoles, bývalém domově drogového bosse Pabla Escobara

Prohlášen za „invazivní druh“

Studii si podle ,,Nature“ nechalo vypracovat kolumbijské ministerstvo životního prostředí, aby mohlo lépe posoudit situaci a zjistit, jak – v případě potřeby – šíření zastavit.

V Kolumbii se hroši v průběhu let stali problémem pro lidi i životní prostředí. Loni úřady prohlásily slavná zvířata za „invazivní druh“ a jejich zabití považovaly za „nezbytnou možnost“. Šéf krajského úřadu životního prostředí Cornare, který za sterilizaci zodpovídá, tehdy uvedl, že sterilizace těžkých zvířat se jeví nákladná a náročná. Proto ,,vyřazení zůstává na stole jako možnost.“ Může to být „jediný způsob, jak zabránit zhoršení problému“.

Tým, který sčítání hrochů prováděl, se domnívá, že stát má povinnost. Vyšetřování ukazuje, ,,že problém je skutečný a že stát musí urychleně jednat,“ řekl Moreno podle ,,Nature“.

Zdroj: spiegel, Vapol