Impreza 2024: Rychlejší, než kdy předtím

„Nechtěl bys dnes přijít na večeři? Máme dva batohy plné výživných müsli tyčinek,“ neřekl nikdy nikdo. Ačkoli jsou tyto jednotlivě balené kalorické posilovače slisované se sójovými bílkovinami, jsou spíše záležitostí pohodlí než chuti. Připomínají nové Subaru Impreza 2024. Jeho řízení není tak vzrušující jako u BRZ nebo WRX. Nicméně podobně jako energetická tyčinka Clif Bar používá Impreza jen nezbytné ingredience. Díky své příruční velikosti a přijatelné ceně je příprava na skutečná životní dobrodružství mnohem snazší.

Ačkoli je Impreza 2024 šesté generace stále základní, stala se o něco chutnější díky větším obrazovkám, silnější volbě motoru a širší nabídce standardní výbavy. Některé věci se však ztratily. Po kontrole účetních knih se Subaru rozhodlo přestat nabízet čtyřdveřový sedan a manuální převodovku ve prospěch výroby toho, co si 73 % zákazníků Imprezy kupovalo: hatchbacků s převodovkou CVT.

Silné strany vozu Subaru Impreza 2024

Příjemný podvozek, chytrá funkce přístupu na střechu, dálniční spotřeba 6,4 l/100 km. Po designové stránce nová Impreza 2024 napodobuje Mazdu 3. Nicméně tohle auto bylo vždycky spíš o tom, že se v něm jezdí, aby se něco cool dělalo, než o tom, aby cool vypadalo. A tak nový design nezměnil rozměry nejmenšího vozu Subaru s pohonem všech kol: Má stejný rozvor, délku a světlou výšku jako předchozí generace, ale je o něco vyšší a těžší. Velká funkční změna je skrytá. Subaru integrovalo do zadních prahů plastový schůdek. To je velká pomoc při nakládání lifestylové výbavy na střechu. Zadní dveře navrhli tak, aby se přizpůsobily vašim bokům, když tam nahoře všechno pevně svážete.

2024 subaru impreza
Impreza 2024

Inovovaná konstrukce karoserie je údajně o 10 % tužší v krutu, protože inženýři Subaru se tentokrát neostýchali použít konstrukční lepidlo. Rozdíl byl cítit, když jsme předstírali, že jsme Colin McRae a projíždíme se po zpevněných zatáčkách v Paso Robles v Kalifornii. Díky dodatečné podpoře a odhlučnění je Impreza těžší, ale lépe se poslouchá. Dokonce i na dálnicích, které se táhnou mezi sudy cabernetu sauvignon v zemi vína, bylo toto Subaru příjemně tiché na řízení. Dokonce i po rozbité dlažbě v okolí našeho michiganského sídla se Impreza dobře řídí.

Zatímco některé části nové Imprezy 2024 přitvrdily, jiné se uvolnily. Novější dvouramenný elektrický posilovač řízení, podobný tomu, který se používá v modelu WRX, odlehčil řízení. Impreza také přešla na elektronický posilovač brzd, což se projevilo v lehčí práci s pedály. Vektorování točivého momentu na bázi brzd, které bylo dříve nabízeno pouze u dražších Imprez, je nyní standardem pro celou modernizovanou řadu tří výbav.

Slabší strany nové šesté generace

Stále trochu pomalé, pouze CVT, žádný další manuál. Tuto řadu tvoří základní Impreza, Sport a RS, která se vrací jako nejvýkonnější model. Místo standardního 2,0 litrového motoru používá RS 2,5 litrový plochý čtyřválec o výkonu 182 koní z modelu Crosstrek a aktualizovanou převodovku CVT. Zrychlení na stovku za 7,8 sekundy je o 1,2 sekundy lepší než u předchozí testované Imprezy s motorem 2,0 litru. To je na papíře významné, ale zlepšení výkonu je méně transformační, než se zdá.

Zrychlení na 50 km/h za 3,0 sekundy je energií Toyoty Tacoma z poloviny 90. let. Impreza 2024 sice zůstává nepatrně rychlejší než těžší Crosstrek, ale stále je to chabý drobeček, zejména při rozjezdu na předjíždění. Z 80 na 110 km/h se Impreza vyšplhala za 6,0 sekundy. Přesto je to vítaná výhoda oproti základnímu motoru, kterému v našem posledním testu trvalo zrychlení na stovku 9,0 sekundy. Jsme vděční, že RS je mnohem rychlejší, ale to je většina vozů.

Za volantem jsou pádla řazení a CVT se snaží co nejlépe imitovat osmistupňový automat, ale přesto jsme zklamaní, že RS se vzdává možnosti manuální převodovky.

I přes náskok většího motoru o 30 koní a 53 N.m oproti základní jednotce 2,0 l se silnější motor nemůže vyrovnat modernizovanému podvozku. Když RS hodíte do sjezdových zatáček tak silně, že celoroční pneumatiky Yokohama Avid S34P začnou křičet, nádherný podvozek přenese rychlost bez jediného škytnutí. Na smykové dráze Impreza RS dosáhla přilnavosti 0,83 g.

2024 subaru impreza
Impreza 2024 – interiér

Spotřeba paliva se u Imprezy 2024 nepatrně snížila

Nová Impreza 2024 dostala větší palivovou nádrž: V porovnání s předchozím vozem, který měl 13,2 litru, má větší nádrž: 16,6 litru. Spotřeba paliva se však nepatrně snížila. Při srovnání základních hatchbacků dosahuje nová Impreza podle odhadů EPA spotřeby 8,7 l/100 km ve městě a 6,4 l/100 km na dálnici, což je méně než dříve, kdy dosahovala. Nová výbava RS spotřebuje více. Nicméně v našem testu spotřeby paliva na dálnici při rychlosti 120 km/h překonala své hodnocení EPA.

RS má tmavě šedá 18 palcová kola, černou přední masku, boční prahy, vyhřívaná zrcátka a adaptivní LED světlomety, které při jízdě vykukují v zatáčkách. Modely Sport a RS nabízejí novou exkluzivní barvu Oasis Blue Pearl, která připomíná limitovanou edici modelů WRX STI a BRZ řady 2016 HyperBlue. Uvnitř i zvenčí najdeme znaky RS, které ilustrují dva protilehlé vodorovné písty à la uspořádání motoru boxer.

Nejvíce změn si lidé všimnou uvnitř kabiny. U základních modelů je standardem větší 7,0 palcová obrazovka. Nicméně pokud přejdete na verzi Sport nebo RS, získáte 11,6 palcovou dotykovou obrazovku s bezdrátovými funkcemi. Systém je intuitivní a díky fyzickým tlačítkům, která lemují digitální displej, se věci dějí stisknutím tlačítka. Náš testovací vůz v barvě Pure Red měl jediný paket dostupný pro RS. Paket přidává střešní okno, sedadlo řidiče s elektrickým ovládáním v 10 směrech a stereo systém Harman/Kardon s 10 reproduktory (2070 USD; 50 000 Kč). Každá Impreza se dodává s černým látkovým interiérem.

2024 subaru impreza
Subaru Impreza – kufr

Sladká jako kombucha

Nejnovější verze sady asistentů řidiče EyeSight od Subaru využívá novou kameru s širším zorným polem. Při jízdě po dálnici jsme si všimli, že systém nyní pípá, jen když je to nutné, a ne pořád. Při předjíždění při použití adaptivního tempomatu vůz zrychluje ještě před dokončením změny jízdního pruhu. To se pocitově blíží tomu, jak jezdí lidé.

Řízení Imprezy 2024 není tak vzrušující jako u Hondy Civic a její interiér není tak honosný jako u Mazdy 3 obložené kůží. Nicméně Impreza je jedním z nejdostupnějších způsobů, jak získat pohon všech kol, a je to skvělý nástroj, který vás dopraví na různá místa. Jestliže stará Impreza byla tyčinkou Clif Bar, nová je tyčinkou Clif Bar s čokoládovými lupínky. Stále základní, ale s trochu větší chutí.

Zdroj: caranddriver, Vapol