Alpine Alpenglow Hy4: Futuristický model dostal turbomotor s vodíkovým spalováním

Výkonná značka Alpine společnosti Renault patří do týmu vodíkových motorů a nyní představuje nový vodíkový koncept Alpenglow Hy4

Někteří výrobci automobilů jsou přesvědčení, že spalovací motory stojí za záchranu. Toyota věří, že to lze dosáhnout tím, že se v ICE bude spalovat vodík místo fosilních paliv. Porsche a Lamborghini si myslí, že řešením mohou být i syntetická paliva. Výkonná značka Alpine společnosti Renault je v týmu vodíkových motorů a představuje nový vodíkový koncept Alpenglow Hy4.

Evoluce konceptu Alpenglow z roku 2022

Hy4 je evolucí statického konceptu Alpenglow z roku 2022 a jedná se o prototyp. Je vybavený přeplňovaným motorem o objemu 2,0 litru a nabízí výkon 340 koní. Čtyřválec točí až 7 000 otáček za minutu a napájí se ze tří vodíkových nádrží. Každá z nich pojme 2 kg vodíku o tlaku 700 barů. Výkon přenáší prostřednictvím sekvenční převodovky.

Hy4 je evolucí statického konceptu Alpenglow z roku 2022 a jedná se o prototyp
Hy4 představuje evoluci konceptu Alpenglow z roku 2022

Pokud vám čtyřválec připadá nedostatečný, Alpine pracuje na větším motoru. Chystá se zcela nový šestiválec vyvinutý výhradně ve vlastní režii speciálně pro vodíkové aplikace. Následná varianta Alpenglow, pravděpodobně nazvaná Hy6, bude mít premiéru koncem roku 2024. Mezitím se na trať chystá nový Hy4.

Premiéra

Veřejná premiéra se koná dnes 11. 5. 2024 během šestihodinového vytrvalostního závodu ve Spa-Francorchamps v rámci sezóny FIA WEC 2024. Poté zamíří do Francie, kde se zúčastní závodu 24 hodin Le Mans, který se uskuteční 14. a 15. června.

Specifikace nového konceptu Alpenglow Hy4

Alpine Alpenglow Hy4 není přesným obrazem původního konceptu Alpenglow, protože Alpine upravila karoserii. Má upravenou nárazovou konstrukci, aby se do ní vešla dvoumístná kabina, zatímco vodíkové nádrže jsou zabudované do bočních podběhů. Je také o něco vyšší než dříve a má přepracovaný aerodynamický paket, zdůrazněný novým střešním náběhem.

Pohonné jednotky

Ačkoli je Hy4 určený pouze pro okruhy, Alpine věří, že technologie pohonné jednotky má smysl i v modelu pro silniční provoz. Francouzská niche značka jde dokonce tak daleko, že tvrdí, že spalovací motor poháněný vodíkem představuje „nesmírně slibné řešení pro silniční provoz“.

Je vybavený přeplňovaným motorem o objemu 2,0 litru a nabízí výkon 340 koní
Pod kapotou se nachází 2,0l motor

Myšlenka úpravy spalovacího motoru na vodíkový pohon je mnohem starší než experimenty Toyoty s modely GR Yaris a GR Corolla. BMW mělo v roce 2005 dvanáctiválec řady 7 s 6,0litrovým agregátem poháněným vodíkem.

Pokud půjdeme ještě dále do minulosti, německá luxusní značka vyvinula na konci 70. let minulého století motor řady 5 (E12), který jezdil na kapalný vodík. Jedná se o model 520h.