Elektrické rypadlo Fortescue překonává diesel

Elektrický bagr (rypadlo) nasazený australskou těžařskou a zelenou energetickou společností Fortescue Metals ve své lokalitě železné rudy Cloudbreak v Pilbara již dosáhl významného milníku. A od svého uvedení do provozu v prosinci úspěšně přemístil jeden milion tun.

Společnost Fortescue, založená a stále kontrolovaná australským miliardářem a obchodníkem Andrewem „Twiggy“ Forrestem, představila první nově postavené elektrické rypadlo v Austrálii v dole Cloudbreak v prosinci. A to při rozvoji pro svůj celofiremní program elektrifikace.

Elektrické rypadlo R 9400 E, napájené z rozvodny 6,6 kV a propojené více než dvěma kilometry vysokonapěťového vlečného kabelu, se stává prvním ze tří od německo-švýcarského výrobce zařízení Liebherr. To se má uvést do provozu v průběhu příštích dvanácti měsíců.

Za něco málo přes 3 měsíce a při pouze částečné kapacitě, nyní elektrické rypadlo přemístilo jeden milion tun.

Společnost říká, že nově postavené rypadlo nyní běží na plné obrátky a již občas překonává svůj dieselový ekvivalent.

Nově postavené těžařské elektrické rypadlo

Elektrické rypadlo Fortescue překonává diesel

„Je to vzrušující milník pro Fortescue a naši cestu dekarbonizace,“ řekl Dino Otranto, generální ředitel Fortescue Metals.

„Důležité je, že jsme toho byli schopni dosáhnout při zachování našich vysokých bezpečnostních standardů.“

„Do konce dubna uvedeme do provozu další dvě elektrická rypadla. Jakmile dekarbonizujeme celý náš vozový park, z našich provozů se ročně odstraní přibližně 95 milionů litrů nafty. Což se jeví jako více než čtvrt milionu tun ekvivalentu oxidu uhličitého.“

Důl Cloudbreak se částečně pohání solární farmou o výkonu 60 MW, která tedy částečně pohání i elektrické rypadlo. Což vede k výraznému snížení provozních emisí.

Milník pro elektrické rypadlo Fortescue přichází jen několik dní poté, co prototyp 240 tunového elektrického vytahovacího náklaďáku Fortescue, Roadrunner, dosáhl svého vlastního milníku během testování na místě.

„Roadrunner nedávno dokončil svou první fázi testování, která překonala výkonová očekávání systému bateriového napájení,“ řekl Otranto.

„To zahrnovalo okruhy na naší testovací dráze a testy na rampě se starty do kopce, to vše při přepravě 231 tun železné rudy.“

„Právě milníky, jako jsou tyto, překlenují propast mezi energetickými systémy s nulovými emisemi a dieselovými flotilami. A dokazují tak světu, že dekarbonizace je možná.“