Ferrari Roma Spider 2024

Pokud vám na Balmainech hoří díra po čtvrt milionu dolarů (cca 6 milionů Kč), vaše automobilové možnosti nikdy nebyly širší. Od super SUV připomínajících pevnosti až po supervozy, které drtí silnice. V současnosti je k dispozici více vozů za více než 200 tisíc dolarů (4,5 milionů Kč) než kdykoli v historii. Překvapivě je nyní k dispozici dvakrát více modelů Ferrari než Buicků. Žádný z těchto závodních koní však není tak hezký nebo tak čistě účelový jako nové Ferrari Roma Spider.

Žádný z nich nevystihuje romantiku a mýtus vozů s motorem V-12 vpředu z 60. let tak jako tento luxusní kabriolet. Ve voze Roma Spider jste jako Marcello Mastroianni přijíždějící do Cinecittà s Anitou Ekberg na sedadle spolujezdce. Takovou energii dolce vita vám F8 nenabídne.

Jistě, Ferrari Roma Spider má o čtyři válce méně než legendární 250 a 275. Nicméně osmičky jsou nové dvanáctky a tento 3,9 litrový motor se dvěma turbodmychadly produkuje neuvěřitelných 612 koní.

Jde zjevně o stejný osmiválec, který se nachází v kupé Roma, spojený se stejnou dvouspojkovou osmistupňovou převodovkou z modelu SF90 Stradale. V kapotované Romě ho však můžete slyšet v celé jeho kráse. Z jedné třetiny hluk sání, z jedné třetiny pohybující se části motoru a z jedné třetiny netlumený výfuk, osmiválec chrčí a chrčí přímo do vašeho zvukovodu.

2024 ferrari roma spider
Ferrari Roma Spider

Ferrari Roma Spider s klidnou duší označujeme jako dokonalost

A panebože, podívejte se na to. Je to jeden nádherný křivolaký nájezd, dokonale krásný se staženou nebo zvednutou střechou. Zadní boky se zvedají až k palubní desce, do které je integrován nenápadný třípolohový spoiler, a přední část se žraločím nosem se šklebí, jako by právě našla Nema. Roma Spider přibral dalších 92 kg, z nichž velkou část tvoří výztuhy v bočních prazích a zadní přepážce.

Zde je to, co byste měli vědět o interiéru. Na podlaze z umělé kůže a semiše je položena celá podlaha z umělého semiše. Mluvte o tom, že znáte svého zákazníka. Jsou to lidé, jejichž nohy se nedotýkají země. Zadní opěradla se také sklápějí u horního okraje a slouží jako nárazník proti větru. Je to překvapivě účinné.

S vozem Roma Spider jsme projížděli po horských silnicích Sardinie, kolem starobylých olivových hájů a akvaduktů a podél lagun plných bílých plameňáků, kteří se živí krevetami. Auto bylo pocitově o polovinu menší a vážilo méně. Ferrari je posedlé řízením setrvačnosti a zátěže, proto i jeho největší vozy působí lehce.

Takže nějakým kouzlem fyziky se Roma Spider vrhá do zatáček, aniž by se cítil odvážně. Zastavuje tvrdě, aniž by působilo drsně. Vznáší se bez sebemenšího náznaku plavnosti. Maskuje svou hmotnost.

Převodovka a podvozek jsou vždy nastaveny na blížící se zatáčku a přilnavost přední části vozu je autoritativní. Dynamika vozu je stejně ostrá a plynulá jako jeho karoserie. Je to systém, který přináší radost. Dokonce i psi vřeštěli radostí, když jsme projížděli kolem.

Jedinou výtkou je, že karbon-keramické brzdy při nízkých rychlostech skřípou. Řešení? Jeďte rychleji.

Zdroj: caranddriver, Vapol