G580: Mercedes třídy G s elektrickým pohonem

Mysleli jste si, že jej pojmenují EQG? Ne, Mercedes jej pojmenoval G580 s technologií EQ. Ať už se jmenuje jakkoli, elektrický vůz třídy G je významnou událostí.

Mluvíme o hranatém kolíku v kulaté díře: Nejnovější elektromobil od Mercedesu se neřídí žádným z očekávaných pravidel designu elektromobilů. Ale na druhou stranu jeho benzinové protějšky také vždy vyčnívaly z davu. V době, kdy G-wagen slaví 45. narozeniny, přehodnocuje své životní cíle a přijímá nové technologie. Géčko přešlo na E.

Poté, co jsme v lednu 2024 dostali v Las Vegas upoutávku, nyní konečně vidíme oficiální elektrické G, které nese název Mercedes-Benz G580 s technologií EQ. Fanoušci jeho stylizovaného krabicového vojenského designu nebudou zklamáni. Elektrické G si zachovává svůj pověstný kubický profil. Divák, který si potrpí na detaily, si všimne mírně zvednuté kapoty, štěrbin v podbězích zadních kol usnadňujících proudění vzduchu, stříbrných nápisů „EQ“, spoileru na zadní hraně střechy a značkové schránky pro uložení nabíjecích kabelů v zadní části, kde by u třídy G s ICE bylo rezervní kolo. Náhradní kolo je stále k dispozici jako alternativa. Model G580 jezdí na standardních 18 palcových pětipaprskových kolech v lesklém a leštěném provedení s možností rozšíření.

Mercedes-Benz

Čtyři motory, 579 koní

Pohonná jednotka zaznamenává technologický skok. Naopak podvozek třídy G zůstává osvědčeným žebřinovým rámem s nezávislým zavěšením předních kol a pevnou zadní nápravou. Rám vývojáři zesílili, aby unesl elektrické prvky. V rámu je dále integrována lithium-iontová baterie, aby se udržela nízká hmotnost. Tato baterie nabízí využitelnou kapacitu 116,0 kWh. Což by mělo znamenat dojezd zhruba 385 km. Baterie vozu G-wagen obsahuje 216 článků ve dvou vrstvách umístěných mezi chladicími prvky. Před vodou a nečistotami ji chrání kryt odolný proti zkroucení a další komponenty na spodní straně karoserie kdyje kluzná deskou z plastu vyztuženého karbonem. Mercedes uvádí, že tento materiál je pevnější než ocel nebo hliník, nekoroduje a je o třetinu lehčí než srovnatelná ocelová kluzná deska.

Model G580 s technologií EQ bude prvním sériově vyráběným vozem značky Mercedes-Benz s individuálním pohonem všech kol. Čtyři motory, dva vpředu a dva vzadu. Každý motor má výkon 145 koní, celkem tedy 579 koní a 1151 N.m točivého momentu. To sice nepředstihne Hummer EV v režimu WTF nebo Tesla Cybertruck, ale na stovku by se měl dostat za 4,4 sekundy. Maximální rychlost je omezena na 118 km/h. Což je upřímně řečeno rychleji, než byste měli jezdit s něčím tak těžkým a tvarovaným jako neotesaný blok mramoru.

Třída G se může nabíjet výkonem až 11 kW při střídavém proudu 2. úrovně nebo maximálně 200 kW při rychlonabíjení stejnosměrným proudem 3. úrovně, přičemž Mercedes tvrdí, že baterie modelu G580 se dokáže dostat z 10 na 80 procent za něco málo přes půl hodiny. Přednastavené programy nabíjení mohou upravovat klimatizaci a úroveň nabíjení podle místa – například se připravit na nabíjení po příjezdu do kanceláře nebo na rychlonabíječku. Úroveň rekuperačního brzdění u třídy EQ G lze nastavit pomocí pádel na volantu. Mercedes uvádí, že třídu G EV dodají s adaptérem NACS a u pozdějších modelů plánuje, že tuto nabíječku i zabudují.

Jízda s G580 mimo silnice

Nejdůležitější pro pověst třídy G, ne-li pro její skutečné využití, je, že třída G EQ stále nabízí schopnost jízdy v terénu. Točivé motory poskytují veškerý zátah, který můžete potřebovat při sešlápnutí plynového pedálu pro jízdu do prudkých kopců a písečných náplavek. Při použití volitelného převodu s nízkým rozsahem se odemkne funkce řízení G, díky které se G-wagen otáčí kolem vlastní osy.

Mercedes-Benz

Nabízí také funkci plazení v terénu, hloubku brodění 85 cm (což je hlouběji než u vozu G-wagen s ICE) a elektronické vektorování točivého momentu. Součástí ovládání motoru je také virtuální uzávěrka diferenciálu, kterou lze ovládat na každém kole. Takže výkon jde pouze na to kolo, které to potřebuje pro lepší trakci v terénu. Světlá výška mezi nápravami je 250 mm a G-wagen má nájezdový úhel 32,0 stupně, odjezdový úhel 30,7 stupně a úhel vybočení 20,3 stupně. Elektrické G používá stejné adaptivní tlumení jako verze s ICE. Tlumení navrhli tak, aby obstálo v mokrých, blátivých a písčitých podmínkách.

Vedle jízdních režimů pro jízdu na ulici, jako jsou Comfort, Sport a Individual, které řídí tok výkonu pro lepší využití energie oproti maximálnímu výkonu, nabízí třída G režimy Trail a Rock pro jízdu v terénu, stejně jako funkce řízení G. Funkce kokpitu pro jízdu v terénu zahrnují specifické obrazovky pro jízdu v terénu. Například kompas a tlak v pneumatikách. Nabízí také „průhlednou kapotu“, která pomocí 360 stupňových kamer zobrazuje překážky a zároveň navrhuje nejlepší cestu, abyste se jim vyhnuli.

G580 nabízí obyvatelný interiér

Zatímco terénní schopnosti jsou součástí historie třídy G, první vozy G postrádaly komfort v interiéru. To však není případ moderního modelu G580. Ve výdeších ventilace a madlech je stále patrný robustní hranatý designový jazyk, ale výbava je rozhodně méně úsporná. Standardem je volant potažený kůží Nappa, ambientní osvětlení a kožené čalounění.

G580 – interiér

Infotainment systém Mercedes MBUX zahrnuje 12,3 palcovou dotykovou obrazovku a hlasové rozpoznávání. Hlasového asistenta aktivujete pro určité funkce, aniž byste museli volat „Hej Mercedes“. Vůz podporuje systémy Android Auto a Apple CarPlay. Pravděpodobně užitečnější než všechny terénní funkce je pro běžného řidiče třídy G navigace MBUX s rozšířenou realitou, která v reálném čase překrývá pokyny na snímky z kamery a zvýrazňuje barvy dopravních signálů, takže se na ně podíváte z telefonu dříve, než se změní na zelenou.

Mezi volitelnou výbavu patří držáky nápojů s regulací teploty, bezdrátové nabíjení, zábava na zadních sedadlech, bezklíčový vstup, palubní kamera a 3D prostorový zvukový systém Burmester s technologií Dolby Atmos. Když už jsme u zvuku, protože třída G není dostatečně zastrašující bez řevu spalování, Mercedes navrhl soundtrack pouze pro třídu G s náladovými názvy „Aura“ a „Event“.

Zákazníci mají spoustu příležitostí si vůz přizpůsobit

Zákazníkům se nabízí mnoho možností přizpůsobení jejich elektrické třídy G. Nebo pokud budou jednat rychle, mohou si vyzvednout Edition One. Speciální edice za 180 000 dolarů (4,2 milionu Kč) bude k dispozici v pěti barvách: South Sea Blue Magno, Obsidian Black Metallic, Opalite White Magno, Opalite White Bright a Classic Grey Solid.

Dostane modrou ozdobnou lištu, modré brzdové třmeny, nákladový box v barvě karoserie, speciální světelnou projekci zprávy při otevření dveří s nápisem „Stronger Than Time“ – neptejte se nás, co to znamená -, čtyřlamelovou masku chladiče (černá je volitelná) a všechny prvky paketu AMG Line a Night, jako je černý lesk a tónovaná světla.

Očekáváme, že základní model G580 s technologií EQ začne na ceně kolem 180 000 USD (4,2 milionu Kč).