Internet Explorer od Microsoftu jde po 27 letech do důchodu

Americká společnost Microsoft konečně stahuje spotřebitelskou verzi svého internetového prohlížeče Internet Explorer.

Plán oznámila v loňském roce, čímž se Internet Explorer 11 stal jeho konečnou verzí.

Internet Explorer debutoval na stolních počítačích Windows v roce 1995 a do roku 2004 obsadil 95 % trhu.

Nyní však dominují Google Chrome, Safari od Apple a Mozilla Firefox.

Uživatelé, kteří chtějí zůstat u Microsoftu, jsou přesměrovaní na Microsoft Edge, který se objevil na trhu v roce 2015 spolu s Windows 10.

Internet Explorer

Popularitu Internet Explorer narušilo spuštění rychlejších prohlížečů jako Google Chrome a Firefox. A to proto, že uživatelé se chopili nových aplikací pro navigaci na platformách, jako je Vyhledávání Google, Facebook a YouTube.

Vzestup chytrých telefonů pak pravděpodobně způsobil smrtelnou ránu. Mohl za to také Apple s předinstalovaným prohlížečem Safari a Google Chrome na telefonech Android. Tyto prohlížeče pomohly přesunout přístup k internetu a jeho používání do mobilní sféry.

Smrtelnou ránu vstřebával Internet Explorer s příchodem internetových prohlížečů Google Chrome, Safari nebo Mozilla Firefox
Internetové prohlížeče

Podle nezávislé společnosti pro analýzu webu StatCounter v říjnu 2016 poprvé celosvětově překonalo používání internetu v mobilních zařízeních a tabletech.

A na začátku toho roku StatCounter viděl, že Google Chrome představuje více než 60 % používání internetu na stolních počítačích po celém světě. Přičemž podíl Internet Exploreru a Edge na trhu stolních počítačů poprvé těsně zaostává za podílem Firefoxu.

Přílivová vlna

Edge si zachovává vestavěný „režim IE“ pro vývojáře a ty, kteří chtějí získat přístup ke starším aplikacím.

Microsoft říká, že přístup k jeho staršímu prohlížeči se zachová na starších verzích Windows. A to včetně Windows 8.1, Windows 7 Extended Security Updates a omezených verzích Windows 10.

A dědictví Internet Exploreru má stále na to žít i po jeho odchodu do důchodu. Může za to fakt, že je předinstalovaný na počítačích se systémem Windows po více než dvě desetiletí.

V roce 1995 spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates prohlásil, že spuštění Windows 95 – a Internet Exploreru s ním – má být součástí snahy technologického giganta řídit se „internetovou přílivovou vlnou“.

Zatímco jeho vize „mikropočítače na každém stole a v každé domácnosti se softwarem společnosti Microsoft“ se nyní může zdát jako připomínka na minulou éru vytáčeného internetu. Internet Explorer je nastavený tak, aby si jej lidé pamatovali jako jeden z klíčových nástrojů, který utvářel cestu.

Zdroje: bbc, Top Vozíky