Vlasní přes 400 aut v obrovské hodnotě

Rodeger Dudding vlastní kolekci aut a motocyklů v hodnotě přes 40 milionů liber. Pojďme si některé z nich prohlédnout.

Tady je ten muž. Nyní je mu 81 let a vlastní 14 000 uzamykatelných garáží ve střední a jihovýchodní Anglii – a stále kupuje klasická auta, aby je přidal do své sbírky.


Bylo vyrobeno pouze 645 lagond Williams Towns-Designed a Rodger jich vlastní 24 – neboli 4 % celkové produkce. Sbírka obsahuje dva ze čtyř vyrobených vozů s dlouhým rozvorem – jedno s levostranným řízením a jedno s pravostranným.


Plně řiditelný prototyp AC 378 GT Zagato, představený na ženevském autosalonu v roce 2012, je vybaven 6,2litrovým motorem V8 o výkonu 434 k, takže o jízdu nebude nouze. Bohužel projekt nikam nevedl; při představení 378 AC se počítalo s tím, že sázkaři si jeden budou moci koupit za 90 tisíc liber, ale auto zůstalo jen jedno.


Jedno z 11 Ferrari v kolekci Duddinga, tento Dino je Rodgerův nejoblíbenější vzpínající se kůň ze všech. Aby získal Dino, musel Rodger odkoupit celou sbírku od vdovy po zemřelém příteli – z půl tuctu aut bylo toto jediné, které si opravdu chtěl koupit.


První účelová vojenská průzkumná auta byla založena na Austin Sevens, jako je tento příklad z roku 1929. Není známo, kolik jich bylo vyrobeno, ale z těch, které byly, byla většina vydána Královskému dělostřelectvu, aby umožnila velitelům baterií pohybovat se mezi pozorovacími body.


Každý zná Volkswagen Karmann-Ghia, který vznikl, když italský designérský dům Ghia přišel s vlastní sadou oblečení pro nechvalně proslulého Brouka VW a Karmann pak pokračoval v jeho výrobě. Toto auto bylo známé jako Typ 14, ale toto je mnohem vzácnější typ 34, založený na VW 1500. Těchto vozů bylo vyrobeno pouze 42 000 ve srovnání s přibližně 450 000 Typy 14.


Rodger nesbírá jen auta v plné velikosti – má také skříně nacpané modely a mezi řadami jeho skutečných aut je spousta šlapacích aut. Patří mezi ně Jaguar XK120, Aston Martin DB5 a tyto dva Austin J40 – které jsou nyní cennější než mnoho Austinů v plné velikosti.


Trvalo dlouho, než se elektromobil stal hlavním proudem, a není těžké pochopit proč, když vidíte, co bylo v nabídce před téměř 50 lety. To byl uchazeč o Zagato, (ne)rychlý, sportovní a luxusní Zele, který se vyráběl v letech 1974 až 1976. Je bizarní, že vůz byl oficiálně dostupný ve Spojeném království prostřednictvím Tonyho Crooka, majitele Bristol Cars.


Bylo by snadné odmítnout Figaro jako něco víc než Nissan Micra, ale tyto dvoumístné vozy v retro stylu mají obrovský kult a jsou proto velmi vyhledávané. Bylo vyrobeno něco málo přes 20 000, všechny s uchycením vybavení, volantem vpravo a přeplňovaným čtyřválcovým motorem o objemu 1,0 l.


Kromě svých 420 vozů má Rodger ve své sbírce také přibližně 65 motocyklů. Některé jsou vzácné a některé méně – a pak je tu tato unikátní 48válcová Kawasaki. Navzdory obrovskému počtu válců je celkový zdvihový objem pouhých 4,2 litru – a protože je k nastartování hlavní pohonné jednotky nutný samostatný jednoválcový motor o objemu 75 ccm, je to skutečně 49válcová Kawasaki.

Zdroj: autocar.co.uk

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*