SolarBotanic Trees představuje solární stromy

SolarBotanic Trees začnou nabízet své solární stromy na začátku roku 2023. Budou využívat monokrystalické články s účinností až 24 %

Britský startup SolarBotanic Trees začne nabízet své solární stromy na začátku roku 2023. Systémy začnou využívat monokrystalické články s účinností až 24 %, zapouzdřené do 3D tvaru.

SolarBotanic Trees

Startup SolarBotanic Trees navrhl fotovoltaický strom pro aplikace v komerčních a průmyslových budovách.

„Strom používá monokrystalické články s účinností až 24 %. Články jsou zapouzdřené do 3D tvaru, aby poskytly esteticky příjemný design,“ řekl magazínu pv produktový ředitel společnosti Gerard Jansen. „Série těchto 3D tvarovaných „listů“ dohromady tvoří baldachýn o celkovém průměru 5 metrů. První verze nepoužívá sledovače, ale jejich náklady a přínosy se analyzují pro budoucí použití.“

Systém je založený na nosné konstrukci, která využívá směs materiálů včetně uhlíkových vláken, kovu a polymerů. A podle výrobce je navržený pro rychlou a snadnou instalaci, takže jej lze zabalit pro efektivní přepravu.

Výroba a cena

„Výroba je primárně ve Spojeném království a produkt se začne zavádět postupně tak, aby strategickým způsobem zachytil největší globální trhy s ohledem na požadavky certifikace a logistiky,“ řekl Jansen. „Cílovým trhem pro strom je komerční a průmyslový sektor, kde strom přináší estetickou hodnotu okolním nemovitostem.“

Ceny se pohybují od 340 tis. korun do 450 tis. korun. Náklady na verze s možností ukládání energie a nabíjení elektromobilů závisí na energetické a výkonové kapacitě integrovaného hardwaru.

„Tato první generace SolarBotanic Tree nakonec vytvoří rodinu produktů, primárně zaměřených na trh rychlého nabíjení elektrických vozidel pro domácnosti, firmy a komerční parkoviště, kde lze solární energii zachytit a uložit pro nabíjecí místa,“ uvedl startup. „Zahrnuje sofistikovaný systém ukládání energie a řízení spotřeby energie (PMS). Systém řídí umělá inteligence. Určuje, kde mohou být stromy propojené a umí tvořit součást místní sítě nebo napájet hlavní síť. To je nezbytné pro optimalizaci stále elektrifikovanější budoucnosti.

Prodej a náklady

Společnost plánuje zahájit prodej prvních systémů na začátku roku 2023. Technologie solárního stromu vyvinula ve spolupráci s Co-Innovate. Společnost podporuje malé a střední podniky v Londýně s využitím akademických a inovačních zdrojů na Brunel University London a Centrum výrobních technologií (MTC) v Coventry.

Navzdory vyšším nákladům ve srovnání s konvenčními fotovoltaickými instalacemi mohou mít solární stromy strategickou výhodu, protože zabírají méně místa. Podle nedávného výzkumu z Jižní Koreje mohou solární stromy možná zachycovat uhlík a zároveň vyrábět energii.

Zdroje: pv-magazine, Towpoint