Dětí s morbidní obezitou rychle přibývá

Hodiny na smartphonu, nezdravé jídlo, málo pohybu: za posledních deset let se počet dětí s nadváhou zvýšil zhruba o 34 procent. Šikana je pro mnohé z nich součástí každodenního života.

Podle nové studie je celostátně stále více dětí a mladých lidí obézních. Zejména během pandemie corony nezletilí přibrali na váze. Mezi lety 2011 a 2021 vzrostl počet 6 až 18 letých postižených obezitou o 33,5 procenta. Vyplývá to z údajů komerční zdravotní pojišťovny KKH v Hannoveru.

Obezita je podle KKH jedním z nejčastějších chronických onemocnění v dětství a dospívání. Pojišťovna pro studii sbírala anonymní data od svých pojištěnců ve věku od 6 do 18 let s odpovídající diagnózou. V roce 2021 se stalo postiženo v průměru šest procent dětí a mládeže, v roce 2011 to bylo 4,5 procenta. Podle KKH má kolem 1,6 milionu pojištěnců.

Ve skupině 15 až 18 letých se počet zvýšil dokonce o 42,5 procenta. A u mladých mužů v této věkové skupině dokonce o 54,5 procenta. Podle Christine Joistenové, členky správní rady Pracovní skupiny pro dětskou obezitu, dochází k masivnímu nárůstu, zejména sociálních hotspotů.

Corona situaci obezity ještě zhoršila

Zejména mladí muži ve věku 15 až 18 let mají často nadváhu (obrázek symbolu); Dětí s morbidní obezitou rychle přibývá
Zejména mladí muži ve věku 15 až 18 let mají často nadváhu

Zdravotní pojišťovna varovala, že fáze výluky během pandemie situaci ještě zhoršily. Samotný počet případů obezity od roku 2019 do roku 2021 před koronavirem mezi 6 až 18 lety vzrostl o 10,7 procenta. Mezi chlapci ve věku 15 až 18 let o 18,7 procenta a mezi stejně starými dívkami o dobrých 12 procent.

Domácí vzdělávání s hodinami sezení u PC, nedostatek tělesné výchovy, téměř žádná setkání s přáteli, uzavřená sportoviště: „Pandemie se všemi omezeními v kontaktu vyvedla životy mnoha dětí a mladých lidí na dlouhou dobu z rovnováhy času a povzbudil nečinnost,“ řekla Aileen Könitzová, lékařka a expertka na psychiatrické otázky v KKH. ,,Stala se vstupní bránou pro náhradní akce ke kompenzaci frustrace, stresu a pocitů osamělosti.“

Podle Könitze se tento trend stává dramatický, protože základy dobrého zdraví v dospělosti se pokládají již v dětství. Pokud se obezita stane extrémní již v mladém věku, hrozí zdravotní následky, jako vysoký krevní tlak, cukrovka, dyslipidémie nebo opotřebení kloubů. Navíc se snižuje délka života. Důsledky obezity by mohly narušit i psychickou rovnováhu dětí a mladých lidí. „Diskriminace a šikana kvůli tělesné hmotnosti jsou pro mnohé z nich součástí každodenního života,“ říká Könitz. Prožívání vyloučení nejen oslabuje sebevědomí a snižuje kvalitu života, ale může vést i k duševním chorobám, jako je úzkost nebo deprese.

Rodiče musí být dobrými vzory

Nikdo by neměl být bezmocně vydán na milost a nemilost rizikům obezity. Vzor rodičů je pro prevenci ústřední: „Uvědomte své dítě o rizicích obezity a osobní odpovědnosti za své zdraví,“ radí Könitz. V boji s nechtěnými kily je nejdůležitější, aby děti chtěly změnit svůj životní styl a chování. A staly se motivované k práci a byly psychicky posilněny.

Joisten z pracovní skupiny pro obezitu v dětství naopak předpokládá trvalý účinek: ,,Svět se nemění,“ řekla. Pandemie sice „smyla“ roli digitálního zaměstnání, ale čas na pohyb dětí byl špatný už před tím a již byly k dispozici vysoce kalorické potraviny.

Zároveň si posteskla nad úpadkem ambulantních terapeutických center. „Nedostáváme se k péči o tyto děti.“ Vyzvala k vyvození správných závěrů ze studie a k nastavení jednotného systému převzetí nákladů. Dosud mohly, ale nemusí hradit náklady zdravotní pojišťovny.

Zdroj: spiegel, Vapol