Sonata 2024: Nový interiér a pohon všech kol

Hyundai Sonata osmé generace poutá pozornost již od svého příchodu v modelovém roce 2019. Díky svému prémiovému vzhledu a atraktivní výbavě představuje v typicky strohém segmentu přesvědčivou a odlišnou nabídku a nyní se dočkala důkladného osvěžení v polovině cyklu. Hyundai Sonata 2024 vypadá sportovněji a futurističtěji. Natolik, že ho s klidem zaměníte za zcela nový model, nikoliv za pouze aktualizovaný model, aby si udržel svěžest dalších pár let.

Jak můžete vidět, Hyundai Sonata 2024 přebírá stejný základní design exteriéru, který v Americe debutoval na menším SUV Kona 2024. Hlavním prvkem jsou bezešvé horizontální světlomety Hyundai. Dlouhé horizontální světlo pro denní svícení, které se táhne téměř přes celou přední část. Skutečné světlomety najdeme v černé liště v nárazníku, což ještě více zvýrazňuje nízko položený vzhled přídě. Pokud vám osvěžená Sonata připadá širší, je to díky všem těmto horizontálním designovým prvkům, které Hyundai přidal. Opět je k dispozici varianta N Line zaměřená na výkon, která dostala ještě ostřejší úhly a voštinový vzor mřížky chladiče.

Sonata, Hyundai

Z profilu se toho příliš nezměnilo. Kromě nových designů kol zde není moc co hlásit; styl čtyřdveřového kupé, který debutoval v osmé generaci, pokračuje i u modelu 2024.

Záď však dostala nový design. Záď přebírají nová koncová světla ve tvaru písmene H. Spojují oba rohy a dodávají zádi podobně široký vzhled jako přední část. Nová černá lišta na zadní masce začíná za koly a rozšiřuje se nahoru k umístění registrační značky a dvojici nebo čtveřici výfuků (záleží na variantě). Černá lišta je přítomna také na kachním spoileru, a přestože se tvar kufru zřejmě nezměnil, vypadá lépe než dříve.

Nový zážitek z interiéru

Uvnitř se Hyundai Sonata 2024 dočkal celé řady změn. Do kabiny se dostávají nové dvojité 12,3 palcové obrazovky, které si berou příklad z jiných novějších Hyundaie, včetně elektrického Ioniqu 5. Celkový dojem z kabiny je moderní a prémiový. Díky dřevu podobným a hliníkovým obkladům má interiér Sonaty blíže k luxusním sedanům a díky horizontálnímu designu (cítíte nějaké téma?) působí kabina širší. Tlačítkový volič převodovky vývojáři nahradili krátkou řadicí pákou na sloupku řízení, čímž se uvolnilo místo na středové konzole.

Sonata – interiér

Hyundai neposkytl žádné podrobnosti o informačním a zábavním systému, ale z obrázků můžeme říci, že jeho design a grafika jsou nové a zdá se, že dvě 12,3 palcové obrazovky jsou blíže u sebe než v jiných vozech Hyundai/Kia se stejným uspořádáním.

Jsme rádi, že vidíme fyzická tlačítka pro rychlejší přístup k infotainmentu, a ovládání klimatizace je nyní součástí dotykového displeje, jaký jsme viděli v nejnovějších modelech Genesis. Díky novému ambientnímu osvětlení bude kabina v noci působit prémiovějším dojmem.

Co skrývá Sonata pod kapotou?

Nejdůležitější změnou pod kapotou je, že Hyundai z nabídky Sonaty vypouští volitelný 1,6litrový turbodiesel. Základním motorem bude i nadále 2,5litrový atmosféricky plněný čtyřválec o výkonu 191 koní a v nabídce zůstane i hybrid.

Hyundai Sonata N Line 2024 i nadále pohání 2,5litrový turbodiesel s výkonem 290 koní a točivým momentem 423 N.m.m. O modelu Sonata N Line jsme se vyjádřili skvěle a doufáme, že tento model zůstane stejný. Nakonec Hyundai oznámil, že nová Sonata dostane možnost volitelného pohonu všech kol HTRAC. To je pro tento model poprvé a klíčový šíp v toulci sedanu, který pokračuje v boji s Toyotou Camry, dalším sedanem střední třídy, který nedávno přijal možnost pohonu AWD.

Hyundai Sonata 2024 měl celosvětovou premiéru na autosalonu v Soulu na začátku letošního roku. Detaily pro americký trh společnost plně odhalila 30. srpna 2023. Prodej modernizovaného sedanu očekávejte v zimě 2023. Bližší podrobnosti a ceny VW odhalí blíže k tomuto datu.

Zdroj: motortren, Vapol