Rimac Energy vstupuje na trh

Chorvatská firma Rimac Technology oznámila svůj vstup na trh stacionárních systémů pro ukládání energie (ESS) s novou značkou Rimac Energy

Chorvatská společnost Rimac Technology oznámila svůj vstup na trh stacionárních systémů pro ukládání energie (ESS) s novou značkou Rimac Energy. Očekává se, že masová výroba začne v roce 2025 a výrobní kapacity se zvýší až na dvouciferné hodnoty GWh.

Rimac Technology vyvinul novou architekturu baterie

Chorvatský dodavatel vysoce výkonných komponentů pro elektromobily a výrobce automobilů Rimac Technology vyvinul novou architekturu baterie. Tato baterie údajně snižuje ztráty účinnosti až o 50 % a zároveň snižuje plochu systému až o 40 % ve srovnání se současnými moderními řešeními.

Mezi další technologické výhody nového stacionárního řešení ESS patří podle výrobce zvýšená životnost cyklu, vestavěná redundance pro zvýšení dostupnosti a také konkurenceschopné náklady na materiál a instalaci.

„Vzhledem k našim výsledkům v oblasti inovativních bateriových technologií věříme, že sehrajeme zásadní roli při budování budoucích energetických ekosystémů Evropy a pozvedneme ji na globální scénu,“ uvedl ředitel společnosti Rimac Energy Wasim Sarwar.

Nová značka Rimac Energy

Podznačka Rimac Energy vznikla v rámci společnosti Rimac Technology a pod střechou skupiny Rimac Group během posledních 18 měsíců. Nyní ji tvoří 60 zaměstnanců, kteří v současné době pracují na první generaci stacionárních ESS.

Zpočátku chce Rimac Energy poskytovat řešení pro velké komerční, průmyslové a komunální aplikace. V současné době již pracuje na řešeních s bateriovou rezervou pro rychlé nabíjení a nabíjení v měřítku MW.

Podle společnosti se jedná o několika zákaznických projektech, včetně pilotního projektu s přední společností zabývající se obnovitelnými zdroji energie, která by měla poskytovat bateriová úložiště pro své solární a větrné elektrárny. Tyto pilotní systémy by se měly vyrobit do konce letošního roku a uvést do provozu v roce 2024.

„Vzhledem k našemu náskoku v oblasti technologie elektromobilů a oddanosti udržitelnosti nám tato cesta připadá jako bezproblémový postup,“ řekl zakladatel a generální ředitel skupiny Rimac Mate Rimac, který je často označovaný za „evropského Elona Muska“.

Výrobce automobilů z Chorvatska

Skupina Rimac Group se sídlem ve městě Sveta Nedelja nedaleko chorvatského hlavního města Záhřebu vyrábí hyperautomobily a vyvíjí vysoce výkonnou elektrifikaci, včetně baterií a pohonných jednotek, a softwarová řešení pro některé z největších světových výrobců OEM, mimo jiné pro Mercedes, Jaguar, Renault a Hyundai.

Společnost vznikla v roce 2009 a vyrostla z toho, co považoval Rimac za koníček. Tehdy ještě ve své garáži. Deklarovaným posláním společnosti se stalo postavení prvního sportovního elektromobilu na světě. A to ještě v době, kdy se na trhu nedaly sehnat vysoce výkonné komponenty pro elektromobily. Společnost si potřebné díly vyvinula sama a patentovala si 24 inovací.

Dnes je skupina Rimac většinovým akcionářem společného podniku výrobce luxusních vozů Bugatti Rimac s 55% podílem. Zbývajících 45 % vlastní divize sportovních vozů Porsche koncernu Volkswagen. Skupina je jediným akcionářem společnosti Rimac Technology.

Zdroje: pv-magazine, Vapol