Další Gigafactory od Tesly vyroste v Mexiku

Společnost Tesla a její dodavatelé údajně investují v příštích dvou letech do závodu Gigafactory 6 Mexico 15 miliard dolarů

Společnost Tesla a její dodavatelé údajně investují v příštích dvou letech do další továrny Gigafactory v Mexiku 15 miliard dolarů. S touto novinkou přišel guvernér státu Nuevo Leon Samuel Garcia.

Obrovská investice Tesly do další Gigafactory

Tato částka je trojnásobkem částky, kterou mexičtí představitelé oznámili již dříve poté, co generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk v březnu uvedl, že jeho společnost otevře gigafactory v severním mexickém státě Nuevo León.

Společnost Tesla a její dodavatelé údajně investují v příštích dvou letech do další továrny Gigafactory v Mexiku 15 miliard dolarů
Jak by mohla nová Gigafactory v Mexiku vypadat

Musk tehdy neuvedl podrobnosti o investici Tesly. Nicméně mexičtí představitelé uvedli, že další Gigafactory by měla zahrnovat investici ve výši 5 miliard dolarů. Nyní guvernér León Samuel Garcia na jedné z akcí uvedl, že by se mělo jednat o třikrát vyšší částku.

„Jen Tesla a její dodavatelé vygenerují za dva roky investici ve výši 15 miliard dolarů,“ řekl guvernér podle agentury Reuters, aniž by vysvětlil velký rozdíl oproti původnímu odhadu. Dodal, že tato „obrovská částka“ vyžaduje, aby Nuevo León vydal více na dálnice a další veřejné práce.

Představitelé společností Tesla a Nuevo Leon na žádost agentury Reuters o komentář k guvernérovým výrokům nereagovali.

Datum zahájení výstavby v nedohlednu

Společnost Tesla zatím neoznámila datum zahájení výstavby své továrny Gigafactory Mexico. Neoznámila ani to, kdy začne vyrábět vozidla. Zdroje agentury Reuters dříve uvedly, že výrobce elektromobilů plánuje zahájit výrobu elektromobilů v Mexiku v roce 2025.

Giga Mexiko má hrát zásadní roli ve snaze společnosti rozšířit své globální působení. V závodě se začne vyrábět nová generace vozu Tesla, ačkoli automobilka neposkytla bližší podrobnosti.

Co se má zde začít vyrábět?

Původně se předpokládalo, že platforma nové generace Tesly, která se stane základem elektromobilu za 25 000 dolarů (580 000 Kč) i robotaxi, bude mít výrobní premiéru v Gigafactory Mexico. Nyní se však zdá, že došlo ke změně plánů.

Podle nedávno vydané biografie „Elon Musk“ od Waltera Isaacsona se Tesla v květnu 2023 rozhodla změnit místo počáteční výroby nové generace elektromobilu z Mexika na Austin v Texasu.

To znamená, že vývoj a počáteční výroba mají probíhat v továrně Giga Texas, než se funkční výrobní linky replikují v Mexiku a případně na dalších místech.

Hlavním důvodem rozhodnutí zahájit výrobu nové generace elektromobilu Tesla v Mexiku je skutečnost, že špičkoví inženýři společnosti nejsou ochotní se kvůli vývoji výrobních linek přestěhovat do sousední země.

Walter Isaacson v knize poznamenal, že „k tomu, aby stala Tesla úspěšnou, musí být na lince inženýři. A to, aby se všichni přestěhovali do Mexika, se nikdy nepodaří“.

Zdroje: insideevs, Vapol