Google prodá střešní solární mapová data

Nové datové sady aplikačních programovacích rozhraní (API) od společnosti Google jsou navrženy pro webové stránky solárních tržišť, solární instalátory, vývojáře softwaru jako službu (SaaS). I pro uživatele, kteří chtějí porozumět střešnímu solárnímu potenciálu konkrétních adres.

Google oznámil, že prodá datové sady rozhraní API (Application Programming Interfaces) pro solární průmysl. Čímž posílí obchodní operace s velkými, interagovatelnými daty pro pochopení střešního solárního potenciálu.

Solar API obsahuje klíčová data o budovách, střechách, stínění a konfiguraci panelů pokrývající více než 320 milionů budov ve 40 zemích. To vše s cílem pomoci urychlit přechod na čistou, obnovitelnou solární energii. Společnost uvedla, že jen v prvním roce očekává, že tržby z prodeje jejích API dosáhne až miliard korun.

„Pomocí Solar API mohou solární firmy zlepšit zákaznickou zkušenost pro majitele nemovitostí, kteří o ně projeví zájem. A vytvořit tak spolehlivé návrhy projektů bez nutnosti návštěvy na místě a urychlit celkový proces instalace,“ řekl Google.

Google je v solárním průmyslu známý pro svou bezplatnou aplikaci Project Sunroof. Ta pomáhá majitelům domů porozumět jejich odhadovanému potenciálu úspor na účtech za instalaci solárních panelů na střechu. Nové Solar API staví na letech spolupráce s předními průmyslovými společnostmi při vývoji datových sad, které vyhovují jejich obchodním potřebám.

Solar API zahrnuje přístup k 3D datovým sadám pro jednotlivá data budov i pro agregovaná data pro všechny budovy v konkrétním městě nebo kraji.

Společnost Google prodá 3D datové sady

Součástí Solar API je koncový bod Buildings Insights, který poskytuje podrobnosti o umístění, rozměrech a solárním potenciálu budovy. Obsahuje informace, jako je velikost a sklon střechy a modelovaná produkce energie střešního pole.

Google prodá střešní solární mapová data

API také obsahuje koncový bod Data Layers, který vytváří podrobné podrobnosti o nezpracovaných solárních informacích pro oblast obklopující budovu. Datové vrstvy zahrnují stínování a překážky a rozvržení střechy, které napomáhá podrobnému umístění a rozvržení systému. Data mohou být použita k vytváření vlastních solárních návrhů a vývojáři softwaru jako služby k automatizaci návrhu efektivnějších polí.

Uživatel pilotního projektu a zákazník Solar API Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) použil API k vytvoření Suncle, online simulace solární energie na střeše.

„Po zadání adresy mohou majitelé domů lokalizovat své bydliště na mapě. A taky upravit svůj účet za elektřinu a velikost solární instalace, jak chtějí. Mohou zjistit náklady na instalaci, dostupné místní dotace, úspory nákladů, bod zlomu a jaký dopad by jejich solární instalace mohla mít na snížení CO2. A to vše během několika sekund. Aby získali tato čísla bez Suncle, potřebovali by, aby jejich dům navštívili instalátoři,“ říká Masami Jenkins, ředitel laboratoře designu životního prostředí a sociálního podnikání, TEPCO.

Další informace naleznete na webové stránce Solar API společnosti Google a na stránce související dokumentace.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint