CFD testy – odolnost proti větru ve FV systémech

Testy v aerodynamickém tunelu vizualizované prouděním kouře na IFI Aachen

Norský start-up Over Easy ověřil odolnost svého vertikálního fotovoltaického systému pro střechy vůči větru pomocí simulací výpočetní dynamiky tekutin (CFD). Simulace, které provedl IFI Institut für Industrieaerodynamik GmbH, potvrzují, že systém nezaznamenává vztlak ani při rychlosti větru až 47 m/s.

Norský start-up Over Easy oznámil první výsledky řady simulací výpočetní dynamiky tekutin (CFD) na svém vertikálním bifaciálním střešním fotovoltaickém systému. Ten využívá speciálně navržené solární moduly.

Německý IFI Institut für Industrieaerodynamik GmbH podpořil společnost při měření odolnosti systému proti větru.

,,Zkoušky v aerodynamickém tunelu na modelu 1:50 vybaveném 360 tlakovými kohouty se provedly ve velké laboratoři aerodynamického tunelu s mezní vrstvou v IFI Aachen,“ řekl generální ředitel Trygve Mongstad. ,,Provedly se testy pro různé výšky budovy a při různých úhlech náběhu na budovu.“

Německý institut potvrdil, že vertikální systém nemá žádný vztlak. A to ani při rychlosti větru až 47 m/s, uvádí Mongstad.

CFD test

„Všechna měření a analýzy jsou v souladu s německými normami DIN EN 1991-1-4:2010-12, DIN EN 1991-1-4/NA:2010-12 a směrnicí pro testování v aerodynamickém tunelu německo/rakousko/švýcarské Wind Engineering Association, WtG, stejně jako EN 1991-1-4:2005,“ řekl. ,,Kromě toho splňují mezinárodní kódy jako ASCE 7-22 a ASCE 49-21.“

CFD testy - odolnost proti větru ve FV systémech

Simulace ukázaly, že systém může podle jeho vyjádření fungovat bez zátěže nebo upevnění na střechu.

Společnost v současnosti ve svých demonstrátorech používá články PERC s bifacialitou 77 % až 81 % nebo HJT články s bifacialitou 90 %. Fotovoltaický systém, který obsahuje montážní systém a solární panely, se dodává v jediném předem smontovaném balení. Takže se dá snadno namontovat. Každá jednotka měří 1 600 mm x 1 510 mm x 350 mm a váží 24,5 kg. A má taky krytí IP68 a 3,2 mm dvojitě tvrzené sklo.

Over Easy plánuje spolupráci s výrobními partnery v Číně a Španělsku na zahájení výroby solárních modulů. V současné době využívá solární články od nezveřejněných asijských výrobců.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint