Čerpací stanice HYLA společnosti Nikola – velký krok vpřed pro nákladní dopravu

Společnost Nikola, výrobce těžkých nákladních vozidel na alternativní paliva, otevřela své první vodíkové čerpací stanice HYLA

Společnost Nikola, výrobce těžkých nákladních vozidel na alternativní paliva, učinila velký krok k zajištění budoucího úspěchu otevřením své první vodíkové čerpací stanice HYLA.

Tato stanice vznikla tak, aby naplnila potřeby společnosti při tankování vlastního vozidla Tre FCHEV (vodíkový elektromobil s palivovými články). Jedná se o podobný krok, který učinila Tesla se svým Superchargerem.

Vodíkové čerpací stanice HYLA

Čerpací stanice HYLA však nevznikly výhradně pro nákladní automobily Nikola. Standard pro tankování H70 a konstrukce trysek, které používají, jsou průmyslovým standardem. Používají je také těžké nákladní automobily na vodíkové palivové články od společnosti Hyundai a dalších.

Problémy s vodíkem

Použití kapalného vodíku řeší několik problémů, které mohou trápit plynné vodíkové stanice určené pro vozy Toyota Mirai a Hyundai Nexo. Tedy zejména kapacitu a prostoje. Dané množství kapalného vodíku zabírá pouze desetinu prostoru oproti vodíku v plynné formě. Díky tomu mohou přenosné nadzemní jednotky naplnit mnohem více nákladních vozidel – přibližně 20 až 25 nákladních vozidel denně na jednu jednotku.

Kromě toho extrémně nízká teplota kapalného vodíku (-252,7 °C) eliminuje problémy s přehříváním, které mohou bránit dodávkám plynného vodíku. V neposlední řadě stanice HYLA (které mají fungovat 24/7) obsluhují technici, kteří provádějí doplňování paliva a monitorují výkon.

Kam umístit nové stanice pro automobily?

Rozhodnutí o umístění stanic je mnohem snazší určit, pokud se jedná o těžkou nákladní dopravu. Komerční nákladní vozidla totiž jezdí po velmi předvídatelných trasách, zejména pokud se pohybují z přístavu do skladu a zpět.

Osobní automobily mají tendenci se rozptýlit na mnohem větší ploše. To znamená, že určit místo pro nové vodíkové stanice není vůbec žádná sranda. Ba naopak.

Jedna stanice v Ontariu v Kanadě se nachází v blízkosti neobvykle husté koncentrace skladů a železničních tratí a dojezd plně naloženého vozu Nikola Tre FCHEV, jehož celková hmotnost (GVWR) je 37 194 kg, je více než dostatečný pro jízdy do severní Kalifornie.

Chystá se národní síť, jako je ta od Tesly?

Společnost HYLA plánuje v nadcházejících měsících otevřít několik dalších čerpacích stanic po celé Kalifornii. Snadno povolené nadzemní konfigurace se s postupným získáváním povolení změní na trvalé podzemní stanice, které se mohou přesunout na jiné místo, kde vznikne další tankovací uzel.

Jejich nejbližším cílem je pokrýt koridor mezistátní dálnice 5 ze San Diega do Seattlu. Mluví se však i o programech v jiných státech, které by mohly vést k vytvoření celostátní sítě. Vzpomínáme si na dobu, kdy rodící se síť Superchargerů Tesla sestávala z pouhých šesti stanic? Všechny se nacházely v Kalifornii a podívejte se, kolik jich je nyní.

Má vodík budoucnost?

Ať už jste slyšeli o životaschopnosti vodíku jako paliva pro automobily v souvislosti s nedávno oznámeným ústupem společnosti Shell cokoli, neberte to tak, že vodík nemá budoucnost. Společnost Shell výslovně uvedla, že se stahuje z trhu lehkých osobních automobilů.

Vodík skutečně nemusí být tím správným řešením pro osobní automobily. Avšak relativně rychlá doba doplňování paliva, dlouhý dojezd při zatížení a jednodušší logistika budování sítě, která musí sledovat pouze zavedené trasy nákladních automobilů, znamená, že vodík je pro nákladní dopravu rozhodně stále ve hře.

Skutečnost, že společnost Nikola vstoupila do hry o tankování se svou značkou HYLA, zvyšuje pravděpodobnost, že i ona zde chce působit dlouhodobě.

Zdroje: caranddriver, Vapol