Futuristická instalace spojuje obyvatele Dublinu a New Yorku

Futuristická instalace - "portál" - umožňuje nepřetržitý živý přenos mezi a interakci mezi obyvateli irského Dublinu, New Yorku v USA

Futuristická instalace – něco jako „portál“ – umožňuje nepřetržitý živý přenos mezi a interakci mezi obyvateli irského Dublinu, New Yorku v USA. Návštěvníci těchto dvou ikonických měst se tak mohou vidět v reálném čase.

Nový portál

Chcete vidět, co dělají lidé v New Yorku, aniž byste tam letěli? Lidé v ulicích Dublinu nahlížejí do života Newyorčanů díky novému „portálu“.

Futuristická instalace zobrazuje nepřetržitý živý přenos z obou ikonických měst a do budoucna se plánuje propojení dalších měst.

Spojení, které má označit Dublin jako Evropské město chytrého cestovního ruchu 2024, využívají obyvatelé města k jiným účelům.

Proč Dublin a New York zřídily „portál“?

„Jsme rádi, že můžeme propojit Dublin s New Yorkem, se kterým nás pojí hluboké historické a kulturní pouto,“ řekl dublinský starosta Daithí de Róiste poté, co ve středu portál před stovkami lidí v Dublinu spustil.

„Od července se dublinský portál spojí také s dalšími světovými destinacemi v Polsku, Brazílii a Litvě.“

Portál, který by měl fungovat až do podzimu, najdou návštěvníci i místní obyvatelé na dublinské ulici O'Connell Street
Více futuristických instalací se plánuje na dalších místech v Evropě

Hlavní myšlenkou futuristické instalace je propojení. V Dublinu dostal zelenou v rámci nedávného jmenování města Evropským městem chytrého cestovního ruchu 2024.

„Portály jsou pozvánkou k setkávání lidí nad hranicemi a rozdíly a k prožívání našeho světa takového, jaký skutečně je – sjednoceného a jednotného,“ říká Benediktas Gylys, litevský umělec, který portál vymyslel.

Komunikace s místními obyvateli

Portál si oblíbili místní obyvatelé Dublinu, kde se shromažďují davy lidí, aby zjistili, co se děje za oceánem.

Během 24 hodin od spuštění portálu došlo k několika zajímavým setkáním. V jednom klipu sdíleném na sociálních sítích je vidět, jak se obyvatel Dublinu snaží sdělit své telefonní číslo někomu výjimečnému na druhé straně v New Yorku.

Objevilo se také video, na kterém policie fyzicky odvádí někoho, kdo stojí před portálem.

V srdceryvnější scéně sdílela jedna irská univerzita fotografii jednoho ze svých amerických studentů, který se prostřednictvím kamery portálu spojil se svou matkou v New Yorku.

Kde si mohu lidé portál prohlédnout?

Portál, který by měl fungovat až do podzimu, najdou návštěvníci i místní obyvatelé na dublinské ulici O’Connell Street, na jejímž pozadí stojí ikonická budova GPO a Spire.

V New Yorku ho najdete na Flatiron South Public Plaza na Broadwayi, Páté avenue a 23. ulici, vedle slavné Flatiron Building.

Další portály jsou podle webových stránek výrobce instalovány také v polském Lublinu a litevském Vilniusu.