Bolívijská jezera

Solné jezero Salar de Coipasa ze vzduchu

Přímo mezi vrcholy And leží dvě bolívijská gigantická slaná jezera v poušti hor. Dlouhodobě je hlídají producenti surovin z celého světa. A v poslední době také výzkumníci Marsu.

Bez slunečních brýlí je pro lidi těžké pořádně vidět bolívijské solné pláně. Nekonečné bílé pozadí, ploché jako platýs, odráží za příznivého počasí světlo tak silně, že okolí snadno splyne v křiklavou kaši.

Krajina na jihozápadě Bolívie na hranici s Chile, je velkolepá: uprostřed vrcholků pohoří Altiplano v nadmořské výšce více než 3 600 metrů leží solné jezero Salar de Coipasa. A jeho větší soused Salar de Uyuni, největší takzvaná solná pánev na zemi. Salar de Coipasa už má rozlohu více než 2 200 km2, z toho Salar de Uyuni je téměř pětkrát větší. Tyto dvě pláně, oddělené sopečným masivem, byly vytvořeny, když asi před 10 000 lety vyschlo velké jezero.

Salar de Coipasa, město na ostrově v jezeře

Dnes jsou solné krusty obou pánví silné až deset metrů. Tvoří ostrý kontrast k neúrodným hnědým vrcholkům And, které je obklopují. Jezera sbírají vodu pouze v období dešťů mezi lednem a březnem, kdy vystoupá o několik centimetrů vysoko a promění hladinu v obrovská zrcadla, která ve dne odrážejí hory a v noci hvězdy. Fotografům pak nabízí unikátní motivy.

To se ale s postupem roku změní. V srpnu je solná poušť suchá a voda se vypařila. Pak se turisté rádi vydávají do oblasti v džípech a přivezou několik hostů do několika stovek obyvatel Salar de Coipasy, města na ostrově v jezeře.

V Salar de Uyuni jsou prý dokonce hotely celé ze soli a dokonce i postele jsou z ní. Obyvatelům nabízí živobytí také práce v salinách, v lokalitách těžby soli. Ročně se zde vytěží kolem 25 000 tun suroviny, většinou ručně.

Salar de Coipasa v bolívijských vysočinách
Salar de Coipasa v bolívijských vysočinách

Nedávno to však byl další zdroj, který vzbudil touhu: lithium. Stříbrobílý, zvláště vodivý lehký kov, který je tak důležitý pro výrobu baterií, se nachází v obou jezerech. Ložisko v Salar de Uyuni se považuje za jedno z největších na světě. Podle údajů z US Geological Survey jsou zde miliony tun lithia.

Plány na propagaci vzdáleného regionu zatím selhaly. Dohoda s německou firmou o těžbě ložisek nepřišla a stala se obětí politického zmatku způsobeného pučem exprezidenta Evo Moralese. Poté se doufalo, že dohoda se obnoví. Nedávno však zakázku získalo čínské konsorcium.

Solná jezera v centru zájmu vesmírného výzkumu

Salar de Uyuni a Salar de Coipasa jsou ale zajímavé z jiných důvodů. Jak píše americká vesmírná agentura NASA, jezera jsou něco jako přírodní laboratoře pro výzkum marťanského prostředí. Jíly a minerální solanky jsou srovnatelné s těmi na Rudé planetě. Region proto nabízí pohledy na procesy, které by mohly hrát roli i na Marsu.

Geologii a geochemii v Salar de Uyuni lze přirovnat k geologii a geochemii Aureum Chaos, velké pánvi na povrchu Marsu. NASA se možná bude chtít blíže podívat na jezera před budoucími misemi na Mars. Možná i to je důvod, proč snímek pořídil svým digitálním fotoaparátem astronaut na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

Zdroj: spiegel, Vapol